Żałoba to rytuał związany ze stratą kogoś bliskiego. Czego nie wypada robić w żałobie? Jak należy ją przeżywać?

czego nie wypada robić w żałobie

Śmierć bliskiej osoby zawsze wywołuje ogromny smutek i psychiczne cierpienie. W tym artykule sprawdzimy czym jest żałoba oraz jak należy ją przeżywać. Dowiedz się czego nie wypada robić w żałobie.

Sposób przeżywania oraz czas trwania okresu żałoby to bardzo indywidualna kwestia. Z żałobą nierozerwalnie związane są pewne rytuały i zachowania, których należy przestrzegać w tym trudnym dla każdego człowieka etapie życia.

Czego nie wypada robić w żałobie? Czym jest żałoba?

Zanim sprawdzimy czego nie wypada robić w żałobie ustalmy czym tak naprawdę jest żałoba, jak ją przeżywać oraz jak długo powinna trwać. Żałoba jest stanem związanym z utratą, która jest nieodwracalna, dlatego okres ten jest tak trudny i wymagający. Po początkowym niedowierzaniu i rozpaczy przychodzi czas ogromnej tęsknoty, w którym osoba w żałobie szczególnie potrzebuje otoczenia i wsparcia przyjaciół, oraz bliższych i dalszych krewnych. Umysł człowieka ma nieprawdopodobne możliwości adaptacyjne, które umożliwiają powrót do stabilności psychicznej nawet po przeżyciu bardzo silnej traumy. Prawidłowo przepracowany proces żałoby może znacznie ułatwić oswojenie się z odejściem ukochanej osoby.

Jakie są fazy żałoby?

Okres żałoby może wyglądać inaczej u każdej osoby, która straciła kogoś bliskiego. Istnieją jednak pewne charakterystyczne zachowania i cechy, które zmieniają się w miarę upływu czasu, jaki upłynął od traumatycznego wydarzenia. Wyróżniamy 5 faz żałoby:

  1. Zaprzeczenie. Osoba, która dowiaduje się o śmierci bliskiej osoby przeżywa ogromny szok, który miesza się z niedowierzaniem i rozpaczą. Nie dopuszcza ona do siebie myśli o nieodwracalności sytuacji.
  2. Gniew. Po początkowej traumie przychodzi złość związana z uświadomieniem sobie faktu śmierci. W tym czasie pojawiają się poczucie winy oraz doszukiwanie się niesprawiedliwości sytuacji.
  3. Targowanie się. Okres ten wypełniony jest tęsknotą i poczuciem pustki, którą zostawiła po sobie zmarła osoba. Ludzie próbują za wszelką cenę cofnąć czas i odwrócić to co nieodwracalne.
  4. Dezorganizacja. Ból po stracie potęguje się gdy osoba osamotniona uświadomi sobie, że czasu nie da się cofnąć. W tym czasie może pojawić się załamanie psychiczne, dlatego wsparcie bliskich jest niezbędne.
  5. Akceptacja. Pogodzenie się z faktem odejścia kogoś bliskiego to ostatni etap żałoby oraz jej główny cel. Człowiek zaczyna wracać do normalności, odzyskuje siły witalne i łagodniej odczuwa skutki nieodwracalnej straty.
Przeczytaj
Jakie kwiaty na pogrzebie? Jaką wybrać kompozycję kwiatową na ostatnie pożegnanie? Co kupić: wieniec pogrzebowy, wiązankę czy bukiet?

Jak się zachowywać podczas żałoby?

Okres żałoby to czas, w którym nie powinniśmy powstrzymywać się od uzewnętrzniania trudnych emocji. Im szybciej pozbędziemy się ogromnego obciążenia psychicznego, tym szybciej oswoimy się z ta niezwykle trudną sytuacją. Bardzo pomocna może być rozmowa z psychologiem lub wsparcie bliskich nam osób. Nie bójmy się wspominać zmarłego i rozmawiać o wszystkich, nawet zabawnych sytuacjach z jego życia. Warto również pamiętać o przestrzeganiu kilku ważnych reguł odnośnie przeżywania żałoby, takich jak:

  • czarny strój noszony podczas żałoby;
  • powstrzymywanie się od rozrywek i hucznych zabaw;
  • zachowanie stosownej powagi.

Ile powinna trwać żałoba?

Żałoba to raczej stan psychiczny i duchowy, który nie jest uregulowany prawnie. Zatem nie znajdziemy nigdzie konkretnych informacji dotyczących tego jak długo powinniśmy przestrzegać żałobnego savoir-vivre. Tradycja nakazuje, aby po śmierci małżonka nosić żałobę przez rok i 6 tygodni. W przypadku śmierci rodziców, rodzeństwa oraz dziadków okres ten powinien trwać 6 miesięcy, po czym, w przypadku rodziców następuje czas tzw. pół żałoby, który trwa kolejne 6 miesięcy. Po śmierci dalszych krewnych żałoba trwa 3 miesiące.

Czego nie wypada robić w żałobie?

W żałobie należy powstrzymywać się od zachowań, które mogą zakłócać prawidłowy przebieg tego procesu. Bezwzględnie należy stronić od wszelkiego rodzaju używek i alkoholu, który tylko maskują psychiczny ból, lecz nie likwidują go. Jeśli nie będziemy w pełni świadomi tego co się wydarzyło, nigdy nie oswoimy się z nieodwracalną sytuacją, która już na zawsze pozostanie ciężarem na naszym sercu. Powszechny zwyczaj żałobny nakazuje nieuczestniczenie w głośnych imprezach, co nie oznacza, że nie powinniśmy pozwalać sobie na chwile radości. Żałoba to nie jest czas, w którym musimy przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu być pogrążonymi w smutku i cierpieniu. Rozmawianie o zmarłym i wspominanie radosnych chwil, które wspólnie przeżyliśmy również jest formą pożegnania, która ułatwi nam powrót do normalności.

Przeczytaj
Komfort ostatniej drogi. Jak wybrać zakład pogrzebowy, który godnie zajmie się naszym bliskim?

Zagrożenia związane z nieprzepracowaną żałobą

Ból i smutek po czyjejś śmierci to normalny stan, z którym powinniśmy się pogodzić. Jednak gdy będzie on się nadmiernie przedłużać może być powodem pojawienia się problemów ze zdrowiem psychicznym, jak i fizycznym. Podobnie w sytuacji gdy za wszelką cenę będziemy się starać nie dopuszczać do siebie myśli o stracie. Tłumienie negatywnych emocji szybko daje o sobie znać poprzez różne dolegliwości bólowe i stany chorobowe, obejmujące układ krążenia, układ odpornościowy oraz przewód pokarmowy.

Czego nie wypada robić w żałobie? Podsumowanie

To, czego nie należy robić w żałobie określa tradycja, jednak żałoba to stan psychiczny i duchowy, który każda osoba przeżywa na swój indywidualny sposób. Powstrzymywanie się od hucznych zabaw i rozrywek nie powinno przysłaniać nam racjonalnego spojrzenia na rzeczywistość i konieczności powrotu do normalnego życia. Czas tuż po pogrzebie jest zdecydowanie najtrudniejszy, dlatego wówczas warto szukać wsparcia w bliskich nam osobach. Dobrym rozwiązaniem może być rozmowa z kimś, kto stracił kiedyś kogoś bliskiego i okres żałoby ma już za sobą.

Zobacz także:

Przeczytaj
Zakłady pogrzebowe – jaki jest zakres ich usług pogrzebowych? Jak znaleźć sprawdzony dom pogrzebowy?
Archiwum: sierpień 2022
Opublikowany przez
Krzysztof

Ukończył studia wyższe na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie na kierunku teologia i od 2 lat pracuje w zakładzie pogrzebowym. Doświadczenie nauczyło go wrażliwości i wyrozumiałości w kontakcie z osobami korzystającymi z usług pogrzebowych. Prywatnie zajmuje się udzielaniem korepetycji z kaligrafii i udzielaniem porad na forach religijnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *