Jak przymocować wiązankę do pomnika? Zabezpieczenie grobu przed kradzieżą

jak przymocować wiązankę do pomnika

Chociaż Uroczystości Wszystkich Świętych powinny być czasem zadumy, w rzeczywistości stanowią świetną okazję dla cmentarnych złodziei. Przeczytaj poradnik i dowiedz się, jak przymocować wiązankę do pomnika i zabezpieczyć znicze przed kradzieżą na cmentarzu!

W artykule znajdziesz porady, które pomogą ci uchronić zakupione na cmentarz dekoracje przed nieuczciwymi ludźmi. Dowiesz się m.in. jak przymocować wiązankę do pomnika oraz oznaczyć przyniesione przez ciebie znicze.

Zabezpieczenie zniczy przed kradzieżą na cmentarzu

Najprostszym sposobem uchronienia się przed złodziejami będzie wybór zniczy zalewanych w ciężkich misach. Zaledwie chwilę po zapaleniu stają się one bezużyteczne dla osób pragnących szybkiego zarobku, ponieważ nie można w nich z łatwością wymienić wkładu. Preferujesz ekologiczne rozwiązania zero-waste? Żaden problem! Po wypaleniu zabierz je do domu. Umyj i wysusz miski, po czym umieść w nich knoty oraz zalej rozgrzanym woskiem. To sposób, który jest przyjazny nie tylko dla środowiska naturalnego, ale także dla twojego portfela.

Jeśli zależy ci na zakupie zniczy z wymiennymi wkładami, zadbaj o ich odpowiednie zaznaczenie. Możesz wyryć na nich inicjały bliskiej osoby lub napisać dedykację dla zmarłego markerem. Ciekawym oraz oryginalnym rozwiązaniem jest namalowanie własnej kompozycji na zniczu przy pomocy lakieru do paznokci, markera lub farby, jednak wymaga to odrobiny umiejętności manualnych, kreatywności oraz wolnego czasu.

W dalszej części poradnika opowiemy o tym, jak skutecznie przymocować wiązankę do pomnika, w taki sposób, by nikt jej nie ukradł. Przeczytaj i uchroń się przed złodziejami!

Przeczytaj
Czym jest kolumbarium?

Jak przymocować wiązankę do pomnika?

W październiku ceny wiązanek potrafią rosnąć nawet kilkukrotnie, co sprawia, że wiele osób decyduje się je kraść. W jaki sposób możesz temu zapobiec? Jednym z rozwiązań jest delikatne uszkodzenie kwiatowej dekoracji. Możesz przypalić kilka listków bądź je naciąć. Jeśli obawiasz się, że w ten sposób nagrobek stanie się nieestetyczny, wykorzystaj wosk ze zniczy. Polej nim kwiaty, które po wyschnięciu będą wyglądały, jakby były pokryte świeżą rosą. W ten sposób nie tylko zapobiegniesz kradzieży, ale dodasz im także wyjątkowego uroku.

Jednak to nie jedyne metody zabezpieczania wieńców przed kradzieżą. Przy pomocy farby w sprayu spryskaj część kompozycji. Takie dodatki sprawią, że przestaną być one łakomym kąskiem dla złodziei i jednocześnie będą wyjątkowo piękne oraz oryginalne. Jeżeli zależy ci na zachowaniu tradycyjnego wyglądu wieńca kupionego w kwiaciarni, naznacz przynajmniej podstawę donicy, w której umieszczono gąbkę florystyczną.

Kolejnym rozwiązaniem jest przytwierdzenie kompozycji kwiatowej do płyty nagrobnej. Jak przymocować wiązankę do pomnika, by skutecznie obronić się przed hienami cmentarnymi? Najskuteczniejszą, chociaż niezbyt subtelną i estetyczną metodą jest przytwierdzenie dekoracji do nagrobka łańcuchem dedykowanym do zabezpieczania rowerów lub spiętym przy pomocy kłódki. Możesz również użyć taśmy dwustronnej, którą przytwierdzisz postawione na grobie dekoracje.

Zależy ci na zachowaniu klasycznego wyglądu nagrobka i nie wiesz, jak przymocować wiązankę do pomnika, by go zachować? Jest na to sposób, chociaż wymaga on odpowiedniego przygotowania. Wykorzystaj klej do kamienia, którym przytwierdzisz donice do płyty nagrobnej. Kupując nowe wieńce, przyklejaj je do dna donicy, w którym skutecznie ukryjesz swoje zabezpieczenia przed kradzieżą.

Przeczytaj
Nagrobki plastikowe – ile kosztują? Czy są wytrzymałe? Kiedy warto wybrać nagrobki z plastiku?

Zabezpieczenie wazonów przed hienami cmentarnymi

Już wiesz, jak przymocować wiązankę do pomnika, ale czy potrafisz odpowiednio zabezpieczyć wazon wraz z jego zawartością? W większości przypadków naczynie jest na stałe przytwierdzone do grobu, jednak jeśli na odwiedzanym przez ciebie nagrobku nie zostało ono odpowiednio przyklejone, najlepiej zrobić to jeszcze przed Uroczystościami Wszystkich Świętych.

Żywe kwiaty są wyjątkowo okazałe i piękne, ale dość łatwo je wyciągnąć. Absolutnie nie zostawiaj ich luzem na płycie nagrobnej, ponieważ stają się wtedy niezwykle łatwym łupem dla złodziei. Co najlepiej włożyć do wazonu? W tej roli doskonale sprawdzą się sztuczne kwiaty, jednak warto posplatać ich łodygi, w taki sposób, by ich wyjęcie przysporzyło trudności nieuczciwym osobom. Jeśli zależy ci na wykorzystaniu żywych kwiatów wsyp do wazonu piasek lub małe kamyki, które utrudnią ich szybkie zabranie.

Nie bądź obojętny i reaguj

Już wiesz, jak przymocować wiązankę do pomnika i uchronić się przed kradzieżą zniczy, jednak warto pomyśleć także o innych osobach odwiedzających groby swoich bliskich. Na początku listopada na wielu cmentarzach spotkasz policjantów strażników oraz funkcjonariuszy innych służb czuwających nad porządkiem w ramach akcji. Jeśli zauważysz złodziei kradnących wieńce i znicze, od razu zgłaszaj to mundurowym lub zarządcy cmentarza. Dzięki twojej aktywności hieny cmentarne przestaną być bezkarne.

Przed odwiedzeniem cmentarza warto się odpowiednio przygotować. Wiesz już, jak przymocować wiązankę do pomnika oraz uchronić znicze przed kradzieżą. Z pewnością znajdziesz sposób, który będzie dla ciebie odpowiedni.

Przeczytaj
Pomniki dla dziecka – jak powinny wyglądać? Na co zwracać uwagę? W jakim stylu stworzyć nagrobek dziecięcy?

Zobacz także:

Archiwum: październik 2022
Opublikowany przez
Krzysztof

Ukończył studia wyższe na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie na kierunku teologia i od 2 lat pracuje w zakładzie pogrzebowym. Doświadczenie nauczyło go wrażliwości i wyrozumiałości w kontakcie z osobami korzystającymi z usług pogrzebowych. Prywatnie zajmuje się udzielaniem korepetycji z kaligrafii i udzielaniem porad na forach religijnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *