Zdjęcie na pomnik – jak wybrać odpowiednie zdjęcie nagrobkowe? Na co zwrócić uwagę? Kto wykonuje nadruki na porcelanie?

zdjęcie na pomnik

Branża pogrzebowa od zawsze cieszy się sporą popularnością. Śmierć to naturalna sprawa dotycząca każdego człowieka. Chcesz przygotować zdjęcie na pomnik? Sprawdź, jak to zrobić.

Pogrzeb bliskich zmarłych to ważne wydarzenie w życiu. Pamiętaj, że pamięć o osobie nieżyjącej wyrazisz na wiele sposobów. Dobrą metodą na identyfikację zmarłego na cmentarzu jest wykorzystanie zdjęcia na porcelanie. Jeśli masz nieograniczony budżet, wykorzystaj w tym celu kryształ. Nowoczesne nagrobkowe zdjęcie na pomnik jest odporne na warunki atmosferyczne. Dobrze wykonana fotoporcelana wytrzyma wiele lat bez konieczności jej wymiany na nową.

Zdjęcie na pomnik – jaki materiał wybrać na fotoceramikę?

Zastanawiasz się, jakie zdjęcie na pomnik wybierzesz? Porcelana to najpopularniejszy materiał wykorzystywany przez firmy produkcyjne. Do wyboru masz kilka surowców takich, jak:

  • porcelana;
  • kryształ;
  • szkło.

Nie wiesz, co ostatecznie wybrać? Klienci decydujący się na fotoceramikę stawiają najczęściej na porcelanę. Trwałość tego materiału sprawia, że fotografia na porcelanie utrzymuje się przez wiele lat. Wybierz tę metodę nadruku, a na pewno będziesz zadowolony(a). Oferta firm zajmujących się fotoceramiką dotyczy też wykonania zdjęć na szkle i krysztale. Pamiętaj, że zdjęcia na krysztale są nieco mniej trwałe i jednocześnie droższe. Wpływa na to koszt zakupu surowca do produkcji.

Przeczytaj
Czyszczenie nagrobków – kto się tym zajmuje? Jakich środków czystości użyć? Jak umyć nagrobek z granitu?

Fotografia nagrobkowa – jakich rozmiarów powinno być zdjęcie na pomnik?

Zdjęcie na nagrobek powinno być dopasowane do pomnika pod kątem rozmiaru płyty. Najczęściej spotkasz się z owalną fotoceramiką w rozmiarach 7×10 cm lub 8×11 cm. Ze względu na kształty masz do wyboru fotografie:

  • owalne;
  • okrągłe;
  • kwadratowe;
  • prostokątne.

Fotoceramika to artystyczna dziedzina. Pamiętaj o tym, kiedy zamawiasz zdjęcia czarno-białe lub kolorowe. Firmy kamieniarskie stosują nowoczesne metody produkcji. Kiedy zainwestujesz w profesjonalne usługi, masz pewność, że zmienna temperatura ani woda nie zniszczy fotoceramiki na pomniku.

Jak wybrać fotografię na pomnik? Najważniejsze informacje

Do stworzenia grawerunku musisz dostarczyć wysokiej jakości zdjęcia. Zrobisz najlepiej, jeśli poprosisz o pomoc fotografa. Najwyższej jakości zdjęcia pochodzą z profesjonalnych aparatów fotograficznych. Pamiętaj, że fotografii słabej jakości nie wygrawerujesz na pomniku. Chcesz wiedzieć, jaki typ fotografii sprawdzi się lepiej? Czarno-białe czy kolorowe zdjęcie? Wszelkie niezbędne informacje uzyskasz od pracownika firmy kamieniarskiej.

Pamiętaj o tym, że każda ingerencja w grafikę wpływa na jej jakość. Kiedy dostarczasz zdjęcia na pomnik do grawerunku w porcelanie lub krysztale, najlepiej przedstaw je w oryginalnej formie. W ten sposób unikniesz ewentualnych problemów na etapie produkcji lub utraty jakości. Bez względu na powyższe, nadruk wykonywany jest przy użyciu farb ceramicznych. Oznacza to, że efekt nie zawsze idealnie odwzoruje wygląd cyfrowego zdjęcia.

Jak zrobić dobrą fotografię na nagrobek?

Prezencja zmarłego na zdjęciu na pomniku to ważna sprawa. Zadbaj o to, aby bliska ci osoba była ustawiona w odpowiedni sposób. Liczy się też strój zmarłego na fotografii. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się garnitur dla mężczyzn i garsonka dla kobiet. Tło do zdjęcia powinno być jednolite. Ułatwi to jak najlepsze odwzorowanie szczegółów. Fotogram na nagrobek najlepiej wykonać z profilu lub od frontu twarzy. Pamiętaj, że firmy kamieniarskie nadrukowują zdjęcia w odbiciu lustrzanym.

Przeczytaj
Opieka nad grobami – kto się tym zajmuje? Jak w praktyce sprzątać cmentarz? Jak często porządkować grób?

Ile kosztuje fotoporcelana?

Firmy kamieniarskie oferują często drukowanie 3D lub tradycyjny grawerunek wizerunku zmarłego na porcelanie. Koszt usług tego typu to około 150-200 złotych za pojedynczą fotografię. Te najczęściej wykonywane są na fotoporcelanie w sepii lub kolorze. Na cenę mocno wpływa także rozmiar wybranego nadruku lub grawerunku.

Zdjęcia nagrobkowe – podsumowanie

Rozważasz wybór fotoceramiki lub grawerunku wizerunku zmarłego na pomniku cmentarnym? Wygląd fotografii jest bardzo ważny. Zadbaj więc o to, aby dostarczony plik był odpowiedniej jakości. Im lepszy plik dostarczysz do zakładu, tym piękniejsze będzie zdjęcie na pomniku.

Zobacz także:

Archiwum: luty 2022
Opublikowany przez
Krzysztof

Ukończył studia wyższe na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie na kierunku teologia i od 2 lat pracuje w zakładzie pogrzebowym. Doświadczenie nauczyło go wrażliwości i wyrozumiałości w kontakcie z osobami korzystającymi z usług pogrzebowych. Prywatnie zajmuje się udzielaniem korepetycji z kaligrafii i udzielaniem porad na forach religijnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *