Jakie kwiaty wpasują się na ceremonię pogrzebową?

Jakie kwiaty wpasują się na ceremonię pogrzebową?

Nie da się ukryć, że ludzka egzystencja nie jest wieczna, a śmierć to zjawisko, z którym musimy się oswoić i przyzwyczaić. Niemniej jednak w dalszym ciągu śmierć bliskiej osoby jest dla nas ogromnym przeżyciem i bólem, z którym ciężko się pogodzić. Zwykle wybieramy odpowiednie kwiaty, które oddadzą zmarłemu hołd i będą towarzyszyć mu podczas ostatniej drogi. Wobec tego jakie kwiaty na pogrzebie starszej osoby będą odpowiednie?

Kwiaty nie tylko na radosne okazje

Każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że zwykle wręczamy kwiaty na wyjątkowe i specjalne okazje. Symbolizują one nasze szczęście, radość i oddanie, a co najważniejsze mogą być także wyrazem niezwykle silnych i płomiennych uczuć. Kwiaty wręczane z okazji urodzin i z okazji np. rocznicy ślubu wywołują szerokie uśmiechy na twarzach osób obdarowywanych. Z pewnością każdy z nas świetnie zdaje sobie sprawę z tego, że kwiaty nieodłącznie wiążą się z konkretną symboliką.

Wiemy, że róże to kwiat miłości, podczas gdy lilie i konwalie symbolizują czystość i uczuciowość. Niemniej jednak symbolika kwiatów nie zawsze musi mieć pozytywny i radosny wydźwięk. Co więcej, kwiaty są nieodłącznym elementem ceremonii pogrzebowych. Wówczas są one wyrazem hołdu dla zmarłej osoby i mają jej w pewien sposób towarzyszyć w drodze ostatniego pożegnania.

Wiązanki pogrzebowe z pewnością nikomu z nas nie kojarzą się najlepiej. Śmierć bliskiej, starszej osoby i uświadomienie sobie tego, że już nigdy nie zobaczymy jej uśmiechu, ani nie usłyszymy jej głosu to z pewnością ból i rozpacz, którą poniekąd tłumimy w środku. Wybór wiązanki pogrzebowej nie przychodzi nam łatwo. Wynika to z faktu, że przywodzi ona na myśl to palące i niezwykle bolesne uczucie, którego wolelibyśmy uniknąć. Niemniej jednak pokazuje to również fakt, że kwiaty mają również symbolikę dość ciężką, o której z pewnością trudno jest nam mówić. Warto jednak wiedzieć, że wiązanki pogrzebowe i kwiaty, które składamy na grobie są również wyrazem naszego szacunku i przywiązania do osoby zmarłej, dlatego powinniśmy wybierać je z odpowiednią uwagą i dbałością o szczegóły. Wobec tego warto wiedzieć jakie kwiaty na pogrzebie osoby starszej warto złożyć.

Przeczytaj
Piosenka na pogrzebie – jak wybrać utwór na ostatnie pożegnanie? Jak powinna brzmieć oprawa muzyczna na ceremonii?

Jakie kwiaty wpasują się w okoliczności ceremonii pogrzebowej i oddadzą hołd zmarłemu?

Wspomniane już zostało, że kwiaty nie zawsze mają wydźwięk pozytywny. Składa się je bowiem na pogrzebie w formie wiązanek, po raz ostatni spoglądając na trumnę osoby zmarłej. Oczywiście ceremonie pogrzebowe mają określone zasady, a przede wszystkim nastrojowość. Wobec tego konieczne jest odpowiednie dopasowanie wiązanki w taki sposób, by rzeczywiście za jej pomocą można było wyrazić ubolewanie nad utratą bliskiego, a także, by oddać za ich pomocą swoisty hołd. W związku z tym jakie kwiaty na pogrzebie starszej osoby będą odpowiednim wyborem? Otóż:

  • storczyk – to roślina, która zwykle kojarzy się nam z piękną rośliną doniczkową. Niemniej jednak storczyk jest rośliną, która symbolizuje ból i rozpacz. Będzie więc to roślina idealna, którą można złożyć na pogrzebie osoby starszej.
  • chryzantemy – te kwiaty w naszej kulturze od zawsze nie miały zbyt pozytywnego wydźwięku. Zwykle swoją formą, a także kolorem zdobią wiązanki pogrzebowe i będą one odpowiednie celem złożenia zmarłemu hołdu i wyrażenia naszego ubolewania i niepowetowanej straty. Podkreślą one także ból, jaki odczuwamy z powodu wiecznej rozłąki.
  • mieczyki – to kwiaty o typowo pogrzebowej charakterystyce. Zwykle zdobią one groby na cmentarzach i są odpowiednim rozwiązaniem, by oddać ostatnią cześć zmarłej osobie podczas jej ostatniej drogi.
  • kalie – to rośliny symbolizujące przede wszystkim ogromną tęsknotę, niewinności i smutek. Te kwiaty są imponujące i majestatyczne, a ich symbolika wpisuje się perfekcyjnie w ramy ceremonii pogrzebowej.
  • gerbery – to kwiaty, które idealnie sprawdzają się w wiązankach pogrzebowych i symbolizują przede wszystkim szacunek oraz ogromną rozpacz, którą tłumimy w sobie po stracie zmarłej osoby. Będą więc one dobrym rozwiązaniem w wieńcu i wiązance pogrzebowej.
Przeczytaj
Ilu kierowców ginie rocznie przez nieostrożną jazdę samochodem?

Zobacz także:

Archiwum: maj 2023
Opublikowany przez
Krzysztof

Ukończył studia wyższe na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie na kierunku teologia i od 2 lat pracuje w zakładzie pogrzebowym. Doświadczenie nauczyło go wrażliwości i wyrozumiałości w kontakcie z osobami korzystającymi z usług pogrzebowych. Prywatnie zajmuje się udzielaniem korepetycji z kaligrafii i udzielaniem porad na forach religijnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *