Czyszczenie nagrobków – kto się tym zajmuje? Jakich środków czystości użyć? Jak umyć nagrobek z granitu?

czyszczenie nagrobków

Czyszczenie nagrobków wykonasz samodzielnie lub zlecisz to firmie zewnętrznej. Pielęgnacja i konserwacja pomników z kamienia to dość wymagające zajęcie. Sprawdź, w jak wygląda sprzątanie nagrobków.

O grobowce swoich bliskich dbaj nie tylko wtedy, kiedy zbliżają się święta. Nie masz zbyt dużo czasu wolnego, aby zajmować się pomnikami na cmentarzach? Dowiedz się, jak odbywa się czyszczenie nagrobków przez profesjonalne firmy. Robisz to samodzielnie? Poznaj najskuteczniejsze sposoby mycia kamiennych powierzchni na cmentarzach.

Czyszczenie nagrobków – domowe sposoby

Domowe sposoby czyszczenia nagrobków są różne. W sieci znajdziesz wiele opinii i porad, w jaki sposób skutecznie umyć marmur, lastryko lub granit. Ciepła woda to najłatwiejszy sposób. Sprawdź, jakie metody nadają się do konkretnych typów kamienia nagrobkowego.

Jakie środki czystości do mycia nagrobków z lastryko?

Najpopularniejszy kamień wykorzystywany na pomnikach to lastryko. Ten materiał ma sporo minusów. Musisz wiedzieć, że jest mocno podatny na wilgoć i zabrudzenia. Na pomnikach z lastryko często pojawiają się przebarwienia. Aby zneutralizować nadmierne zniszczenia materiału, używaj takich środków, jak:

  • ciepła woda;
  • szmatka lub szczotka;
  • soda oczyszczona;
  • płyn do mycia naczyń;
  • wosk;
  • olej jadalny.

Z użyciem tych substancji skutecznie wyczyścisz kamień nagrobny nawet z najgorszych zabrudzeń i przebarwień.

Pomniki marmurowe i granitowe – jak je umyć?

Marmur jest skałą wapienną. Pod wpływem zmiennych temperatur ulega zniszczeniom. W tym przypadku nawet, jeśli regularnie dbasz o jego konserwację i czyszczenie, nie unikniesz zniszczeń. Granitowe pomniki są odporne na zarysowania, jednakże tak, jak inne wciąż się brudzą. Chcesz, aby nagrobek dłużej wyglądał jak nowy? Wykorzystaj do tego:

  • ciepłą wodę;
  • miękką gąbkę;
  • płyn do naczyń;
  • sodę oczyszczoną.
Przeczytaj
Nagrobki urnowe – jaka jest ich cena? Kto produkuje pomniki urnowe? Czy warto zdecydować się na pochówek w urnie?

Te środki są w pełni bezpieczne dla kamienia marmurowego i granitowego, który znajduje się na nagrobkach. Wykorzystaj je, a nagrobek granitowy lub z marmuru będzie świetnie wyglądał przez wiele lat regularnej konserwacji. Nagrobki wykonane z piaskowca czyść tylko przy pomoc specjalistycznych preparatów. W przeciwnym razie uszkodzisz powierzchnię płyty.

Profesjonalne czyszczenia nagrobków – czy warto korzystać z takich usług?

Profesjonalne usługi czyszczenia nagrobków to dobry pomysł jeśli nie masz zbyt dużo wolnego czasu. Korzystając z takich usług, możesz liczyć nawet na stale świecący się znicz w miejscu pochówku. Regularne mycie powierzchni płyty nagrobnej usuwa zalegający brud, kurz i przebarwienia. Opieka nad grobami obejmuje nie tylko usługę mycia grobów. Koszty w tym przypadku nie zrujnują twojego portfela. Za podstawowe usługi czyszczenia nagrobków zapłacisz zaledwie kilkadziesiąt złotych.

Czyszczenie nagrobków – najważniejsze informacje

Do samodzielnego czyszczenia i konserwacji powierzchni nagrobka wykorzystuj domowe sposoby. W ten sposób zaoszczędzisz sporo pieniędzy. Co w sytuacji, kiedy domowe sposoby nie działają? Kup profesjonalne środki czyszczące do kamienia. Zadbaj o tę kwestię. Dzięki temu unikniesz nadmiernego zniszczenia nagrobka.

Zobacz także:

Przeczytaj
Pomniki dla dziecka – jak powinny wyglądać? Na co zwracać uwagę? W jakim stylu stworzyć nagrobek dziecięcy?
Archiwum: luty 2022
Opublikowany przez
Krzysztof

Ukończył studia wyższe na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie na kierunku teologia i od 2 lat pracuje w zakładzie pogrzebowym. Doświadczenie nauczyło go wrażliwości i wyrozumiałości w kontakcie z osobami korzystającymi z usług pogrzebowych. Prywatnie zajmuje się udzielaniem korepetycji z kaligrafii i udzielaniem porad na forach religijnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *