Kir żałobny – wszystko, co trzeba wiedzieć

Kir żałobny

Kiedy odchodzi znana wszystkim i ceniona osoba, w mediach często pojawia się pojęcie kiru żałobnego. Sprawdź, co dokładnie ono oznacza i jakie zasady jego stosowania obowiązują!

Czym jest kir żałobny? Kiedy i gdzie należy go zastosować i jak to zrobić? Wyjaśniamy najważniejsze kwestie.

Co to jest kir żałobny?

Kir żałobny to pojęcie o dwóch różnych znaczeniach. Czasem określa się nim czarny materiał, którym okryta jest w czasie uroczystości pogrzebowych trumna. Częściej jednak nazwy kir żałobny używa się w stosunku do czarnej wstęgi umieszczanej przy fladze państwowej albo wizerunku zmarłego (jego zdjęciu lub portrecie).

Kir żałobny (a więc czarną wstęgę) można także umieszczać na sztandarach, które będą wykorzystywane w czasie uroczystości pogrzebowych. 

Kiru używa się jedynie na flagach wiszących albo takich, które będą niesione przez wyznaczone do tego osoby. Wstęgi nie umieszcza się natomiast przy flagach na masztach stojących – takie flagi na znak żałoby są opuszczane do połowy masztu.

Gdzie umieszcza się kir?

Zanim kir żałobny zostanie umieszczony przy fladze lub zdjęciu, musi spełnić kilka norm. Po pierwsze, wstęga przy fladze powinna być odpowiedniej długości – oba jej końce nie mogą być dłuższe od połowy długości flagi. Kir wiąże się na drzewcu flagi, powyżej krańca górnego płata.

Nieco inne zasady dotyczą umiejscowienia kiru żałobnego na ramie zdjęcia. Przyjmuje się, że wstęga powinna znaleźć się po tej stronie zdjęcia lub obrazu, w którą patrzy przedstawiona na nim osoba. Wówczas cała kompozycja zyskuje jeszcze więcej powagi i dostojeństwa. Tym samym lepiej oddaje nastrój pełen smutku, a zarazem podniosłości.

Przeczytaj
Czym powinny cechować się profesjonalne usługi pogrzebowe?

Kir żałobny, czyli czarna wstęga albo materiał okrywający trumnę to element stosowany zwłaszcza w czasie pogrzebów rangi państwowej. Zdarza się jednak sięgać po takie symbole w celu oddania ostatniego hołdu również osobom znanym tylko lokalnie, które przysłużyły się w wyjątkowy sposób konkretnej społeczności. W takich sytuacjach warto najpierw zapoznać się z podstawowymi zasadami, aby godnie pożegnać zmarłego.

Zobacz także:

Archiwum: wrzesień 2022
Opublikowany przez
Krzysztof

Ukończył studia wyższe na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie na kierunku teologia i od 2 lat pracuje w zakładzie pogrzebowym. Doświadczenie nauczyło go wrażliwości i wyrozumiałości w kontakcie z osobami korzystającymi z usług pogrzebowych. Prywatnie zajmuje się udzielaniem korepetycji z kaligrafii i udzielaniem porad na forach religijnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *