Jakie kwiaty na pogrzebie? Jaką wybrać kompozycję kwiatową na ostatnie pożegnanie? Co kupić: wieniec pogrzebowy, wiązankę czy bukiet?

jakie kwiaty na pogrzebie

Przyjęło się, że na pogrzeb przynosi się kwiaty. Są one obowiązkowym elementem ostatniego pożegnania. Jakie kwiaty na pogrzebie będą najlepsze? Jaką wybrać kompozycję na tę okoliczność? Podpowiemy ci!

Kwiaty towarzyszą nam przy wielu okazjach. Znaną tradycją jest, że na pogrzebie nie może zabraknąć właśnie kwiatów i zniczy. To szczególnie ważne elementy, pozwalające na godne pożegnanie zmarłego i wyrażenie wobec niego szacunku. Wybór zniczy zwykle nie sprawia problemów, natomiast nad kwiatami zwykle zastanawiamy się bardzo długo. Obowiązkowo powinny one oddawać cześć osobie zmarłej. Zobacz, jakie kwiaty na pogrzebie będą najodpowiedniejsze.

Jakie kwiaty na pogrzebie? Podstawowe informacje

Zastanawiając się, jakie kwiaty na pogrzebie będą odpowiednie, pamiętaj, że na ceremonię pogrzebową nadają się wyłącznie żywe kwiaty. Ważne jest też to, że kwiaty są dla zmarłego – nie dla członków rodziny, dlatego nie wręczaj kompozycji pogrzebowej przy składaniu kondolencji, a ułóż ją tradycyjnie na grobie po zakończeniu uroczystości pogrzebowej. Co więcej, coraz częściej zdarza się, że rodziny proszą o nieprzynoszenie kwiatów na pogrzeb. W przypadku takiej prośby należy się do niej dostosować.

Jakie kwiaty wybrać na ostatnie pożegnanie? Gatunki kwiatów

Jakie kwiaty na pogrzebie? Istnieje kilka gatunków kwiatów, które kojarzą się z pochówkiem zmarłych. Żałobnicy zwykle stawiają na klasyczne rozwiązania i wybierają takie rodzaje kwiatów jak:

  • chryzantemy;
  • goździki;
  • róże;
  • lilie;
  • kalie;
  • mieczyki.
Przeczytaj
Sklep z dewocjonaliami - poznaj liturgiczny.pl

Symbolika kwiatów to przede wszystkim współczucie, niewinność i czystość doskonałe na ostatnie pożegnanie z bliską osobą. Możesz je wybrać na pogrzeb mężczyzny, kobiety, dziecka, czy starszej osoby. Wszystkie nadają się do pochówków tradycyjnych i urnowych. Jeśli wybór odpowiednich kwiatów sprawia ci problemy, to możesz również wybrać ulubione kwiaty osoby, która odeszła.

Jakie kwiaty na pogrzebie? Wieńce, wiązanki, bukiety i pojedyncze kwiaty

Jakie kwiaty przynieść na pogrzeb? Popularnością cieszą się wieńce i wiązanki pogrzebowe. Zwykle wieniec na pogrzeb osobie zmarłej kupuje najbliższa rodzina i przyjaciele. To kompozycja złożona z wielu kwiatów, stworzona na floretach lub podkładzie z iglastych gałązek. Najczęściej jest ułożona w kształcie okręgu i zdobi ją szarfa.

Wiązanka pogrzebowa lub bukiet

Wiązanki pogrzebowe może natomiast przynieść na pogrzeb dalsza rodzina lub znajomi. Są tańsze od tych poprzednich i jednocześnie skromniejsze. Złożone są one z kilku do kilkunastu kwiatów i podobnie jak wieńce pogrzebowe – mają specjalną wstążkę z dedykacją.

Jakie kwiaty na pogrzebie? Oprócz wieńców pogrzebowych oraz wiązanek możesz kupić na pogrzeb żałobny bukiet kwiatów czy pojedyncze sztuki kwiatów. Zamawiając kwiaty na pogrzeb, pamiętaj jednak, aby zamówienie na wieniec czy wiązankę w kwiaciarni złożyć jak najwcześniej, ponieważ floryści muszą mieć czas, aby przygotować wybraną kompozycję dla zmarłej osoby.

Jeśli nie wiesz, jakie kwiaty na pogrzebie będą najodpowiedniejsze, skonsultuj się z profesjonalistą w kwiaciarni. Nie zapominaj, że podczas wyboru kwiatów na grób powinieneś kierować się przede wszystkim tym, aby symbolizowały one smutek, pamięć i szacunek. Jeśli chcesz, możesz zamówić kwiaty w kwiaciarni internetowej! Gdy natomiast nie możesz zjawić się na pogrzebie osobiście, to miłym gestem będzie wysłanie kwiatów kurierem lub pocztą kwiatową.

Przeczytaj
W ciąży na pogrzebie – jak zadbać o siebie i dziecko?

Zobacz także:

Archiwum: luty 2022
Opublikowany przez
Krzysztof

Ukończył studia wyższe na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie na kierunku teologia i od 2 lat pracuje w zakładzie pogrzebowym. Doświadczenie nauczyło go wrażliwości i wyrozumiałości w kontakcie z osobami korzystającymi z usług pogrzebowych. Prywatnie zajmuje się udzielaniem korepetycji z kaligrafii i udzielaniem porad na forach religijnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *