Pogrzeb świecki – jak wygląda ceremonia pogrzebowa bez udziału księdza?

pogrzeb świecki

Pogrzeb świecki jest uroczystością, na której zorganizowanie zwykle decydują się członkowie rodziny zmarłego będącego za życia ateistą, agnostykiem lub zwyczajnie osobą niepraktykującą. Jak zorganizować pogrzeb świecki ? Dowiedz się!

Pogrzeb świecki to ceremonia wciąż mało popularna w naszym kraju. Wynika to głównie z tego, że Polska jest krajem katolickim. W końcu mówi się, że nawet 95% jej mieszkańców jest wyznania katolickiego! Mimo to niektórzy i tak decydują się na pochowanie swoich bliskich w ten sposób. Ceremonia w charakterze świeckim jest równie ważna i uroczysta – tak samo jak pogrzeb w obrządku religijnym. Zgodnie ze statystykami rocznie odbywa się około 3% takich pochówków.

Pogrzeb świecki a wyznaniowy – różnice

Główną różnicą jest to, że pogrzeb świecki prowadzi mistrz ceremonii – zamiast księdza, jak ma to miejsce przy pogrzebach wyznaniowych. Świecka uroczystość pogrzebowa może odbywać się na cmentarzu komunalnym i kaplicy cmentarnej. Bardzo często tej ceremonii towarzyszy muzyka na żywo, a jej długość jest uzależniona od życzeń rodziny. Oczywiście jest ona pozbawiona symboli religijnych i obrzędów. Świecki pogrzeb bliskiej osoby nie wiąże się również ze zorganizowaniem mszy świętej, czy wspólnej modlitwy. Po ceremonii można zorganizować stypę, czyli wspólny posiłek dla wszystkich żałobników.

Pogrzebowa uroczystość świecka – przebieg ceremonii

To, jak będzie wyglądał pogrzeb świecki, zależy przede wszystkim od inwencji mistrza. Choć można powiedzieć, jak wygląda standardowe pożegnanie tego typu, to jednak warto podkreślić, że zawsze dozwolone są pewne modyfikacje w scenariuszu. Zwykle pogrzeb trwa krótko około 2030 minut, ale jeśli chcesz, aby uroczystość była dłuższa, to wystarczy to zadeklarować podczas przygotowań uroczystości.

Przeczytaj
Polskie pieśni pogrzebowe – tradycja, przykłady

Czym jest mowa laudacyjna?

Zdecydowanie jednym z najważniejszych elementów takiego pochówku jest mowa laudacyjna. To właśnie jej przygotowanie, a później wygłaszanie zajmuje mistrzowi ceremonii najwięcej czasu. Musi on szczerze porozmawiać z członkami rodziny, aby móc stworzyć piękną i wzruszającą przemowę. Co istotne: mistrzowi świeckiej ceremonii możesz zaufać, ponieważ obowiązuje go pełna dyskrecja.

Muzyka na pogrzebie świeckim

Świecka ceremonia pogrzebowa składa się również z innych dodatkowych elementów, których dobór zależy od rodziny i mistrza. Szczególnie istotna jest oprawa muzyczna, która powinna być dopasowana do osobowości i zainteresowań osoby zmarłej. Organizując ceremonię, możesz zdecydować się również na odtworzenie pokazu slajdów, na których będą znajdowały się fotografie zmarłego bądź krótki film. Po zakończeniu tych wszystkich części zwykle następuje przejazd na cmentarz i umieszczenie ciała lub prochów do grobu.

Kto podejmuje decyzję o świeckim pochówku?

Wybór formy pogrzebu powinien być uzależniony od ostatniej woli zmarłej osoby lub zapisu umieszczonego w testamencie. Jeśli jest to możliwe, to koniecznie należy uszanować dane postanowienie. Decyzję o uroczystości świeckiej zawsze podejmują najbliżsi, którzy w razie potrzeby mogą podjąć ją ze względu na swoje przekonania – gdy zmarły nie zdążył sam o tym zadecydować.

Kto odpowiada za prowadzenie ceremonii świeckiej?

Zwykle pogrzeb świecki odbywa się w domu pogrzebowym, a za jego prowadzenie odpowiedzialny jest tak zwany mistrz ceremonii. To osoba zawodowo zajmująca się profesjonalną oprawą pogrzebów świeckich. To właśnie ona wygłasza mowę pożegnalną, będącą ostatnim pożegnaniem.

Przeczytaj
W ciąży na pogrzebie – jak zadbać o siebie i dziecko?

Jaki jest koszt pochówku świeckiego?

Trudno jednoznacznie stwierdzić, ile kosztuje organizacja pogrzebu świeckiego, ponieważ zależy to od wielu czynników. Jedno jednak jest pewne – koszt świeckiej uroczystości pogrzebowej jest niższy niż w przypadku tradycyjnego pochówku. Pogrzeb bez księdza zwykle kosztuje około 800 złotych to kwota, którą musisz zapłacić za organizację i poprowadzenie całej uroczystości. Do tych kosztów musisz doliczyć wydatki związane z przygotowaniem i wygłoszeniem mowy pogrzebowej, czy zakupem trumny.

Pamiętaj, że pogrzeb świecki wcale nie oznacza dodatkowych formalności. Jeśli zatem chcesz wybrać tę formę pochówku dla kogoś, kto odszedł i był niewierzący, to nie musisz się niczego obawiać! Wystarczy, że wybierzesz polecany zakład pogrzebowy, który kompleksowo zajmie się przygotowaniem uroczystości zgodnie z życzeniem zmarłego i najbliższych członków rodziny.

Zobacz także:

Archiwum: luty 2022
Opublikowany przez
Krzysztof

Ukończył studia wyższe na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie na kierunku teologia i od 2 lat pracuje w zakładzie pogrzebowym. Doświadczenie nauczyło go wrażliwości i wyrozumiałości w kontakcie z osobami korzystającymi z usług pogrzebowych. Prywatnie zajmuje się udzielaniem korepetycji z kaligrafii i udzielaniem porad na forach religijnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *