Napis na szarfie pogrzebowej – czemu służy i co powinien zawierać?

napis na szarfie pogrzebowej

Wstęga jest bardzo ważnym elementem wieńca pogrzebowego. Można dodać na niej krótki napis, wyrażający smutek z powodu czyjejś śmierci. Jaki napis na szarfie pogrzebowej umieścić? Sprawdź koniecznie!

Można śmiało stwierdzić, że polska tradycja pochówku związana jest ze składaniem wieńców pogrzebowych. Zwykle wręcza je najbliższa rodzina, natomiast przyjaciele i znajomi przekazują mniejsze wiązanki. Zarówno jednak te pierwsze, jak i drugie przyozdabia się szarfami, na których można umieścić osobistą dedykację wraz z podpisem. Jest to sposób na to, aby okazać zmarłemu szacunek podczas tej smutnej uroczystości.

Wstęga pogrzebowa – z jakich części się składa?

Obecnie dołączana jest praktycznie do każdej wiązanki pogrzebowej. Można stwierdzić, że ten element stał się pewnego rodzaju standardem. Szarfy pogrzebowe składają się z dwóch części, złączonych wiązaniem wokół łodygi kwiatów danego wieńca. W pierwszym fragmencie powinieneś nawiązywać do zmarłej osoby. To miejsce na wyrażenie uczuć wobec niej. Natomiast jeśli chodzi o drugą część, to powinna ona wskazywać, kim jest osoba, składająca kwiaty. Nie zapominaj, że na tego rodzaju taśmie znajduje się niewiele miejsca, dlatego nie powinno być na niej zbyt dużo tekstu. Dobrze sprawdza się jedno krótkie zdanie lub hasło. Chodzi tutaj m.in. o to, aby tekst na szarfie był dla każdego czytelny.

Przeczytaj
Czym jest msza gregoriańska? W jaki sposób jest odprawiana? Co to za tradycja?

Od czego powinna zależeć treść na szarfie pogrzebowej? Przykłady

Podczas formułowania odpowiedniego napisu, który ma znaleźć się na szarfie, musisz wziąć pod uwagę przede wszystkim więzi wiążące cię ze zmarłym. Pokrewieństwo lub uczucie łączące cię z osobą, która odeszła, powinno być dla ciebie dużą podpowiedzią. Jeśli natomiast wybór szarfy sprawia ci problemy i nie wiesz, jakie teksty na szarfy żałobne, sprawdzą się w twoim przypadku, to możesz poprosić o pomoc pracowników wybranej kwiaciarni, którzy na pewno udzielą ci wielu cennych wskazówek.

Przykładowo, jeśli szukasz właściwej treści na szarfę i jesteś najbliższą rodziną zmarłego (np. córką/synem, żoną/mężem), to możesz wybrać spośród klasycznych treści takich jak m.in.:

  • ,,Kochanej żonie – Mąż”;
  • ,,Kochanej Mamie – dzieci z Tatą”;
  • ,,Najukochańszemu Synowi – Rodzice”;
  • ,,Kochanemu Wnuczkowi – Dziadkowie”;
  • ,,Kochamy – (podpis)”;
  • ,,Ukochanej babci – wnuczka”.

W takiej sytuacji napis na szarfie pogrzebowej jak najbardziej może, a nawet powinien mieć charakter osobistego wyznania. Sytuacja wygląda nieco inaczej, jeśli kupujesz wieniec wraz ze wstęgą dla zmarłego, którego nie znałeś osobiście. Może to być pogrzeb bliskiej osoby dla szefa, czy przyjaciółki. Wtedy warto wybrać uniwersalną treść lub jeden z poniższych:

  • ,,Mamie naszej przyjaciółki, (podpis)”;
  • ,,Z ostatnim pożegnaniem tacie Kasi, koledzy i koleżanki z zakładu pracy”.

Co umieścić na szarfie od współpracowników?

Gdy straciłeś kolegę lub koleżankę z pracy, wybierasz się na ceremonię pogrzebową i planujesz kupić wieniec pogrzebowy wraz ze wstęgą, to musisz umieścić na niej odpowiednią treść. Powyższe gotowe wzory nie sprawdzą się. Aby wyrazić uznanie i pamięć o osobie zmarłej, możesz dodać taki napis na szarfie pogrzebowej jak np.:

  • ,,Z żalem żegnamy ukochaną koleżankę – pracownicy firmy”;
  • ,,Z Ostatnim Pożegnaniem – Zarząd firmy”;
  • ,,Z wyrazami głębokiego żalu – Zarząd i Dyrekcja”.
Przeczytaj
Jak wygląda ceremonia pogrzebowa? Pogrzeb katolicki i świecki krok po kroku

Uniwersalne napisy na wstęgę żałobną – przykłady

Jednym z najpopularniejszych napisów, które są najczęściej wybierane na wstęgi, jest ,,ostatnie pożegnanie„. Doskonale nadaje się zarówno do małych, jak i dużych wiązanek. To krótki tekst, który zarazem jest bardzo wyraźny i dla każdego zrozumiały. Zwykle na umieszczenie tych dwóch słów na taśmie decydują się znajomi, czy sąsiedzi zmarłego. Napis jest formalny i choć trudno szukać w nim osobistego przesłania, to z pewnością wyraża on smutek i szacunek. Pośród różnego rodzaju napisów bezosobowych na pewno warto wspomnieć też o takich wzorach jak:

  • ,,Z wyrazami głębokiego smutku”;
  • ,,Z żalem żegnamy”;
  • ,,Spoczywaj w Bogu”;
  • ,,Na zawsze pozostaniesz w naszych sercach”.

Czego unikać podczas pisania tekstów na taśmie?

Wspomnieliśmy już o tym, że tekst na wstędze powinien być krótki. Jeśli będzie składał się ze zbyt dużej ilości słów, to florystka napiszę go małymi literami, wskutek czego treść będzie nieczytelna i co więcej – całość będzie wyglądać nieestetycznie. Podczas pisania tekstów musisz pamiętać też o tym, aby nie używać nazwisk. Niewskazane jest również podawanie nazwy miejscowości czy nazw własnych. Rzecz jasna, na wstędze nie mogą znaleźć się sformułowania mające negatywny wydźwięk.

Napis na szarfie pogrzebowej – podsumowanie

Treści na szarfie żałobnej są pewną możliwością na ostatnie pożegnanie, oddanie szacunku i wyrażenie żalu po stracie. To, jaki napis będzie zapisany na szarfie, zawsze powinno być uzależnione m.in. od relacji ze zmarłym i co więcej słowa na wstędze zawsze powinny płynąć prosto z serca. Pamiętaj, że jeśli będziesz potrzebował pomocy w doborze odpowiedniej treści, to zawsze możesz liczyć na wsparcie pracowników kwiaciarni, w której zdecydujesz się zamówić wieniec.

Przeczytaj
Karta zgonu - wzór i najważniejsze informacje o tym dokumencie

Zobacz także:

Archiwum: luty 2022
Opublikowany przez
Krzysztof

Ukończył studia wyższe na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie na kierunku teologia i od 2 lat pracuje w zakładzie pogrzebowym. Doświadczenie nauczyło go wrażliwości i wyrozumiałości w kontakcie z osobami korzystającymi z usług pogrzebowych. Prywatnie zajmuje się udzielaniem korepetycji z kaligrafii i udzielaniem porad na forach religijnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *