Opieka nad grobami – kto się tym zajmuje? Jak w praktyce sprzątać cmentarz? Jak często porządkować grób?

opieka nad grobem

Opieka nad grobami to popularna usługa w branży funeralnej. W Polsce na cmentarzach wciąż przybywa grobowców. Nie masz zbyt dużo czasu, by zająć się pomnikiem? Wynajmij firmę porządkową i zadbaj o grób bliskiej ci osoby.

Samodzielne zajmowanie się grobowcami swoich bliskich nie zawsze wychodzi tak, jak powinno. Praca zawodowa i własna rodzina utrudniają ci częste odwiedzanie cmentarza? A może mieszkasz zbyt daleko miejsca pochówku, by się nim zająć? Skorzystaj z oferty firm porządkowych, w której znajduje się m.in. opieka nad grobami. W ten sposób nie tylko zadbasz o nagrobki swoich bliskich. Zewnętrzna działalność w twoim imieniu zapali znicz i zadba o ułożenie kwiatów na płycie.

Na czym polega opieka nad grobami? Usługi firm porządkowych w praktyce

Chcesz wiedzieć, na czym polegają usługi opieki nad grobami? Pod opieką kraju pozostają tylko cmentarza wojenne. O prywatny cmentarz i nagrobek zadbasz samodzielnie. Ogranicza cię brak czasu wolnego lub znaczna odległość od miejsca pochówku? Wybierz usługi porządkowe dotyczące cmentarzy.

Organizacja zewnętrzna wykona wszelkie prace, jakie im zlecisz. Usługi opieki nad grobami dotyczą nie tylko porządkowania samego grobowca. Jak podkreślają założyciele firmy Zadbanenagrobki.pl: „Kiedy płacisz za obsługę cmentarza, masz prawo liczyć na dopilnowanie pięknego wyglądu nagrobka przez 365 w roku„. Zobacz ofertę Opieki nad grobami Zadbanenagrobki.pl

Przeczytaj
Epitafium - czym jest, kiedy je umieścić, przykłady

Zakres prac opieki nad grobami – najważniejsze informacje

Opieka nad grobami obejmuje taki zakres prac, jak:

  • mycie płyt nagrobkowych;
  • porządkowanie i dokładanie kwiatów;
  • odpalanie zniczy;
  • grabienie liści;
  • porządkowanie terenu wokół grobowca.

Pamiętaj, że zakłady zajmujące się opieką nad grobami oferują sezonowe pakiety i promocje. W okresie świąt Wszystkich Świętych lub Wielkanocy skorzystaj z dodatkowych usług np. układania kwiatów tematycznych. Co ciekawe, oprócz uporządkowania nagrobków możesz skorzystać z opcji odmówienia modlitwy za zmarłego.

Opieka nad grobami przez zewnętrzne firmy – zalety

Zakład pogrzebowy prawdopodobnie poleci ci swoje usługi opieki nad grobami lub innego przedsiębiorstwa. Do podstawowych zalet korzystania z takich usług, zaliczamy:

  • oszczędność czasu;
  • niewielkie koszty;
  • piękny wygląd pomnika cmentarnego przez 365 dni w roku.

Przed podpisaniem umowy zawsze zwracaj uwagę na możliwość skorzystania z usług dodatkowych. W ramach opieki nad pomnikami twoich bliskich poproś o przesłanie zdjęć wykonanych zadań. Takie usługi są często dodatkowo płatne. W okresach zimowych zlecisz także odśnieżanie, a nawet renowację nadruków, kiedy te np. wyblakły. Zlecenie opieki nad grobami bliskich ma wiele zalet. Pamiętaj o tym, kiedy myślisz o leżących na cmentarzu zmarłych osobach.

Sprzątanie grobów – ile kosztuje?

Chcesz wiedzieć, ile kosztuje obecnie opieka nad grobami? Ostateczne ceny zależą w dużej mierze od lokalizacji i zakresu prac. Podstawowe czynności porządkowe to koszt od 30 do 60 złotych za jeden grobowiec. Im więcej usług wybierzesz, tym wyższa będzie cena. Zwracaj uwagę na fakt, że dłuższa współpraca z przedsiębiorstwem porządkowym zazwyczaj pozwoli ci zaoszczędzić nieco gotówki.

Przeczytaj
Nagrobki urnowe – jaka jest ich cena? Kto produkuje pomniki urnowe? Czy warto zdecydować się na pochówek w urnie?

Opieka nad grobami – czy warto zlecić to zewnętrznej firmie?

Nie masz zbyt wiele czasu na zajmowanie się grobami bliskich zmarłych? W takiej sytuacji koniecznie postaw na opiekę nad grobami. Miejsce spoczynku dzięki temu będzie zawsze uporządkowane. Cena obsługi grobów najbliższych nie jest wygórowana, a obejmuje szeroki zakres działań. Pamiętaj, że sprzątanie grobowca to nie wszystko. Za niewielką opłatę pracownicy porządkowi zamówią w twoim imieniu mszę za zmarłych lub opłacą koszty prolongacyjne.

Zobacz także:

Archiwum: luty 2022
Opublikowany przez
Krzysztof

Ukończył studia wyższe na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie na kierunku teologia i od 2 lat pracuje w zakładzie pogrzebowym. Doświadczenie nauczyło go wrażliwości i wyrozumiałości w kontakcie z osobami korzystającymi z usług pogrzebowych. Prywatnie zajmuje się udzielaniem korepetycji z kaligrafii i udzielaniem porad na forach religijnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *