Czytania pogrzebowe to nieodłączny element każdego pochówku. Uroczyste pożegnanie zmarłej osoby zawsze ma określoną formę. W wierze katolickiej liturgia pogrzebowa dzieli się na poszczególne elementy. Przekonaj się, dlaczego czytanie pogrzebowe jest tak ważne.
Pogrzeb to uroczystość, która przybiera najczęściej charakter katolicki. Warto mieć na uwadze, że obrzęd liturgii pogrzebowej dzieli się na wiele części. Jedną z ważniejszych jest właśnie czytanie pogrzebowe. Dlaczego? W wierze katolickiej psalm mszalny stanowi nieodłączny element każdej mszy.
Czego powinno dotyczyć czytanie pogrzebowe?
Lekcjonarz to księga, w której znajdziesz niemalże wszystkie modlitwy i nie tylko. W ten sposób odnajdziesz też ciekawe czytania pogrzebowe. Wykorzystaj je na pochówku swoich najbliższych. Zapamiętaj, że czytanie musi dotyczyć zmartwychwstania, a także kwestii związanych ze śmiercią.
Pamiętaj, że obrzęd ostatniego pożegnania ma charakter wyniosły. Poproś więc o przekazanie treści czytania przez księdza. Możesz też zrobić to samodzielnie lub poprosić członka rodziny.
Czytania pogrzebowe — podsumowanie
Uroczystości pogrzebowe dotyczą głównie życia wiecznego. Podczas mszy pogrzebowej trumna znajduje się najczęściej na środku kościoła. Parafia, w której organizujesz pogrzeb, odprowadzi zmarłego bezpośrednio na grób. Odbywa się to po ceremonii, podczas której występują m.in.:
- psalmy;
- modlitwy;
- oficjum;
- czytania.
Obrzęd liturgiczny ostatniego pożegnania jest ściśle związany z czytaniem pogrzebowym. Dobieraj jednak czytania tak, aby ściśle dotyczyły osoby zmarłej oraz zmartwychwstania duszy i ciała.
Zobacz także:
- Jak wygląda ceremonia pogrzebowa? Pogrzeb katolicki i świecki krok po kroku
- Czy kazanie pogrzebowe jest obowiązkowe? Jak je przygotować i kto je wygłasza?
- Czy trąbka na pogrzebie to popularne rozwiązanie? Kiedy warto wybrać taką oprawę muzyczną?
- Jak przebiega ostatnie pożegnanie na pogrzebie? Jak sformułować mowę pogrzebową?
- Msza żałobna – jak przebiega? Ile czasu trwa msza pogrzebowa?
- Piosenka na pogrzebie – jak wybrać utwór na ostatnie pożegnanie? Jak powinna brzmieć oprawa muzyczna na ceremonii?