Mimo że śmierć wciąż jest uważana za temat tabu, to jednak nikomu nie uda się uniknąć tego etapu. Każdy prędzej czy później umrze, dlatego niektórzy zastanawiają się, co się dzieje z ciałem po pogrzebie czy jak wygląda nieboszczyk po 10 latach. Sprawdź to!
Gdy serce przestanie bić, rozpocznie się praca ciała. Po śmierci człowieka zwłoki muszą przejść wiele procesów, zanim staną się szkieletem i prochem. I choć dla wielu osób proces rozkładu ciała jest odrzucający, to jednak niektórych, to co się dzieje z ludzkim ciałem po śmierci, może fascynować. Nie każdy jednak wie, jak wygląda ciało po pogrzebie po upływie pewnego czasu. Jeśli interesuje cię to i chciałbyś wiedzieć, jak wygląda nieboszczyk po 10 latach, to mamy coś dla ciebie. O tym piszemy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!
Co się dzieje tuż po śmierci?
Proces rozkładu ciała człowieka zaczyna się praktycznie od razu, gdy dojdzie do śmierci. Co się dzieje z ciałem po śmierci? W chwili, gdy serce przestanie bić, ciało staje się blade i pojawiają się plamy opadowe. Bardzo szybko dochodzi też do wychłodzenia ciała, a także rozpadu komórek ciała i później – rozpadu całych narządów. Po upływie około 5 godzin od śmierci ma miejsce tzw. stężenie pośmiertne, czyli po prostu skurcz wszystkich mięśni, który zwykle utrzymuje się nawet dobę.
Co jeszcze dzieje się z ciałem po śmierci?
Gdy umrzesz, to twój organizm zacznie też pozbywać się wszystkiego, co powinno trafić do toalety, gdyby mózg potrafił nad tym panować. I choć brzmi to niezwykle okropnie, to jednak jest naturalne. Po kilku dniach pojawiają się również bardzo nieprzyjemne zapachy, a to znak, że na dobre rozpoczął się proces gnicia. I choć z pewnością może to przerażać, to jednak warto wiedzieć, co się dzieje z ciałem po śmierci. W końcu każdy z nas kiedyś umrze, ponieważ niestety wciąż nie istnieje metoda na nieśmiertelność.
Jak wygląda ciało w trumnie po roku i dwóch latach?
Zanim dowiesz się, jak wygląda nieboszczyk po 10 latach, to warto, abyś najpierw wiedział, jak przebiega rozkład zwłok po roku i po dwóch latach. Gdy upłynie 12 miesięcy od śmierci, to ubranie zmarłego zaczyna się rozpadać na skutek płynów ustrojowych. Cera zmarłego staje się ciemnobrązowa, natomiast naczynia krwionośne robią się brązowo-czarne. Jeśli natomiast chodzi o tkanki, to przypominają one wodnistą papkę. Po dwóch latach ludzkie zwłoki wyglądają dość podobnie. Właściwie proces rozkładu przyspiesza dopiero po kilku latach.
Czy po śmierci nadal rosną włosy i paznokcie?
Ci, którzy oglądali zasuszone zwłoki, często zwracają uwagę na bardzo długie paznokcie i włosy. Przez co wiele osób uważa, iż włosy i paznokcie nadal rosną po śmierci. Jednak oczywiście nie jest to prawda, a taki efekt wynika z zasuszenia skóry i jej ściągnięcia. Przez to włosy i paznokcie mogą wydawać się dłuższe niż przed śmiercią osoby.
Jak długo zmarły zachowuje świadomość po śmierci?
Jak wygląda nieboszczyk po 10 latach? Czy człowiek uznany za zmarłego pozostaje świadomy? Okazuje się, że tak! Taka osoba może być świadoma nawet przez 3 minuty, co udowodnili naukowcy z Uniwersytetu w Southampton. Zatem człowiek nie traci świadomości od razu po tym, gdy zatrzyma się akcja jego serca. Dodajmy, iż osoby, które przeżyły akcję ratunkową, obejmującą przywrócenie czynności życiowych, opowiedziały, iż wówczas doznały uczucia spokoju, czy oddzielenia świadomości od ciała.
Jaki zmysł traci się jako ostatni po śmierci?
Wiele osób wie, że jako pierwszy umiera mózg, będący najbardziej wrażliwy na niedotlenienie. Następnie po upływie kilkunastu godzin umiera reszta ciała. Najpóźniej odchodzi słuch, dlatego niektórzy sądzą, iż zmarłe osoby przez niedługi czas słyszą, co do nich się mówi.
Jak wygląda nieboszczyk po 10 latach?
Po 4–5 latach po śmierci z człowieka zostaje niewiele, ponieważ jedynie szkielet i ścięgna. Jak wygląda nieboszczyk po 10 latach? Po upływie takiego czasu zwykle pozostaje tylko szkielet.
Podstawowe informacje o ekshumacji
Osoby, które rozważają ekshumację zwłok, często zastanawiają się, jak wygląda nieboszczyk po 10 latach w trumnie. Ekshumacja to nic innego jak wydobycie ciała lub szczątków zmarłego z grobu. Najczęściej jest dokonywana po to, aby móc dokonać ich badania lub przenieść zwłoki/szczątki w inne miejsce. Czasem ekshumacja może być też niezbędna, aby pogłębić grób. Warto też dodać, że może być przeprowadzona na wniosek rodziny – wówczas wniosek o ekshumację może zgłosić m.in. małżonek/ka zmarłego, dzieci, wnuki lub prawnuki zmarłego, czy rodzice zmarłego. Ekshumacja zwłok możliwa jest też na wniosek prokuratury lub sądu, gdy istnieją wątpliwości co do przyczyny zgonu.
Jak wygląda ekshumacja zwłok?
Gdy zdecydujesz już, na jaki cmentarz ma zostać przeniesiony zmarły, to musisz znaleźć zakład pogrzebowy, który zajmie się ekshumacją. Pamiętaj też, że przy ekshumacji mogą być jedynie osoby do tego uprawnione, a więc np. najbliższa rodzina. Równie istotne jest to, że Państwowy Inspektor Sanitarny i zarząd cmentarza musi zostać poinformowany o terminie ekshumacji. To, jak będzie wyglądała ekshumacja zwłok, jest zależne m.in. od stanu szczątek. Jeśli ciało nie uległo mineralizacji, to zostanie wraz ze starą trumną umieszczone w specjalnej skrzyni i przewiezione na nowe miejsce. Następnie trumna zostanie umieszczona na nowym cmentarzu (bez jej otwierania). Inaczej to wygląda, gdy ciało uległo mineralizacji. Wówczas szczątki zmarłego i szczątki trumny trafiają do nowej trumny, którą umieszcza się w nowym miejscu. Powyżej możesz przeczytać, jak wygląda nieboszczyk po 10 latach.
Ile kosztuje ekshumacja zwłok?
To, ile zapłacisz za ekshumację zwłok, zależy od kilku czynników takich jak m.in. data pochowania, ilość ekshumowanych szczątków, czy miejsca pochówku i miejsca, gdzie mają zostać przeniesione szczątki. Generalnie ceny wahają się między 500 a 2000 złotych. Jak jest cena ekshumacji po 20 latach? Po upływie powyżej 10 lat od pochówku zapłacisz od 600 do 1300 złotych. Szczegółowe informacje dotyczące ceny ekshumacji przekaże ci wybrany zakład pogrzebowy.
Dowiedziałeś się już, jak wygląda nieboszczyk po 10 latach, a także co dzieje się z ciałem po śmierci. Pamiętaj, że nie u każdego zmarłego zachodzą wszystkie powyżej opisane zjawiska, ponieważ zgony następują z różnych przyczyn. Jako ciekawostkę wiedz również, że morfina nie jest środkiem, który stosuje się, by przyspieszyć śmierć. Jest on podawany pacjentom tylko po to, aby złagodzić intensywny ból.
Zobacz także:
- Ekshumacja zwłok – formalności i zasady ponownego wydobycia szczątków
- Co się dzieje z ciałem po śmierci? Zobacz przydatne informacje!
- Balsamowanie zwłok – na czym polega? Kto zajmuje się tanatopraksją ciała? Ile to kosztuje?
- Jak wygląda kremacja i co warto wiedzieć na jej temat?
- Krematorium – czym zajmuje się ten zakład? Jak wygląda proces spopielenia zwłok? Czym zajmują się pracownicy krematorium?
- Kremacja zwłok – na czym polega? O czym warto pamiętać? Jak wygląda pochówek po ciałopaleniu?