Jak zrobić stroik na cmentarz? Instrukcja tworzenia dekoracji na groby

jak zrobić stroik na cmentarz

1 listopada to święto, które wiąże się z koniecznością poniesienia dość dużych wydatków. Jednak wystarczy odrobina kreatywności oraz pracy, by zaoszczędzić. Sprawdź w poradniku, jak zrobić stroik na cmentarz samodzielnie!

W artykule znajdziesz listę niezbędnych materiałów do wykonania dekoracji na grób. Dowiesz się również, jak zrobić stroik na cmentarz krok po kroku. Przeczytaj i przekonaj się, jakie to proste.

Dekoracje na grób potrzebne materiały

Przed przystąpieniem do pracy, należy przygotować wszystkie materiały oraz akcesoria niezbędne do wykonania stroika na cmentarz. Potrzebujesz następujących rzeczy:

  • miski, w której umieścisz dekorację;
  • gąbki florystycznej ze stelażem nazywanej także floretem;
  • nóż;
  • nożyczki;
  • sekator;
  • szczypce uniwersalne;
  • obcęgi oraz pistolet na klej przydadzą się, jeśli planujesz stworzyć kompozycję składającą się ze sztucznych kwiatów.

Większość tych przedmiotów znajdziesz w domu, a specjalistyczną gąbkę florystyczną do tworzenia stroików, z łatwością kupisz w większości kwiaciarni. Podczas zakupu pamiętaj, że istnieją dwie wersje – jedna dedykowana do żywych kwiatów, a druga do sztucznych.

Czego użyć do zdobienia własnoręcznej wiązanki, która bez problemu przetrwa kilka tygodni? Oczywiście w roli bazy warto wykorzystać gałązki i udekorować je odpowiednio dobranymi kwiatami. To one stanowią najbardziej wyraźny element kompozycji, dlatego należy przyłożyć się do ich wyboru. Najlepiej wybrać się na zakupy do hurtowni sztucznych kwiatów, ponieważ te dostępne na bazarach czy w sklepach z dodatkami do aranżacji wnętrz mogą okazać się nietrwałe na zewnątrz. W wielu przypadkach są to także produkty znacznie niższej jakości.

Przeczytaj
Nagrobki – granit. Jakie są zalety pomników granitowych? Dlaczego warto je wybrać? Czym się charakteryzują?

Jak zrobić stroik na cmentarz z żywych kwiatów? Przede wszystkim należy zacząć od wyboru odpowiedniej gąbki florystycznej. Do stworzenia podstawy kompozycji najlepiej sprawdzą się gałązki jodły. Spośród kwiatów warto wybierać chryzantemy, róże, goździki oraz lilie. Podczas ich zakupu zwróć szczególną uwagę na świeżość, ponieważ egzemplarze ścięte kilka dni wcześniej nie wytrwają nawet tygodnia na zewnątrz.

Jak zrobić stroik na cmentarz? Instrukcja

Jeśli planujesz przygotować stroik z żywymi kwiatami, zacznij od moczenia floretu w wodzie przez godzinę. Następnie umieść go w misce lub plastikowej doniczce. W przypadku, gdy nie jest dokładnie dopasowany, warto użyć kleju lub taśmy, by dokładniej przymocować go do podłoża.

Jak zrobić podłużny stroik na cmentarz? Zacznij układać gałązki oraz liście, by stworzyć odpowiednie tło do pozostałych ozdób. Dłuższe kawałki wbijaj na bokach kompozycji, a krótsze w środku w taki sposób, by uformować z nich kształt łezki oraz przykryć cały floret. Jeśli mimo wszystko pozostaje on widoczny, możesz zasłonić je przy pomocy kory na drucikach lub mchu, które znajdziesz w kwiaciarniach lub hurtowniach florystycznych.

Kiedy baza dekoracji jest gotowa, możesz przejść do układania żywych lub sztucznych kwiatów. Jak zrobić stroik na cmentarz, który będzie jednocześnie piękny i elegancki? Przede wszystkim nie przesadzaj z ilością kolorów oraz pamiętaj, że niekiedy mniej znaczy więcej. Najlepiej postawić na maksymalnie dwie barwy. Jeśli jedna z nich jest jaskrawa lub mocna, warto przełamać ją bielą lub innymi stonowanymi odcieniami. Na koniec możesz dodać do mniejsze ozdoby takie jak wstążki czy różnego rodzaju suszki, które dopełnią całość dekoracji.

Przeczytaj
Wirtualny znicz zamiast wizyty na cmentarzu? Sprawdzamy co to jest wirtualny znicz oraz gdzie i w jaki sposób go zapalić.

Już wiesz, jak zrobić stroik na cmentarz samodzielnie. Warto zdecydować się na rozwiązanie tego typu, ponieważ własnoręczne wykonanie dekoracji nie wymaga dużych zdolności manualnych ani długich godzin przygotowań. Wiązanki stworzone ze sztucznych komponentów będą znacznie tańsze i trwalsze, jednak te zrobione z naturalnych roślin robią o wiele lepsze wrażenie.

Zobacz także:

Archiwum: październik 2022
Opublikowany przez
Krzysztof

Ukończył studia wyższe na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie na kierunku teologia i od 2 lat pracuje w zakładzie pogrzebowym. Doświadczenie nauczyło go wrażliwości i wyrozumiałości w kontakcie z osobami korzystającymi z usług pogrzebowych. Prywatnie zajmuje się udzielaniem korepetycji z kaligrafii i udzielaniem porad na forach religijnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *