Karta zgonu – wzór i najważniejsze informacje o tym dokumencie

karta zgonu

Czy wiesz czym jest karta zgonu i kto ją wystawia? Gdzie znajdziesz informacje na temat tego dokumentu i co on zawiera? Nie musisz już szukać – wyjaśniamy!

Karta zgonu to jeden z podstawowych dokumentów wydawanych bliskim po śmierci członka rodziny. Sprawdź, co warto o nim wiedzieć.

Wzór karty zgonu

Karta zgonu to pierwszy dokument, który najbliżsi uzyskują po śmierci kogoś z rodziny. Jej uzyskanie jest konieczne do wydania aktu zgonu i dokonania pochówku zwłok. Karta zgonu musi być wydana dla każdego zmarłego – w tym również martwo urodzonych dzieci, które rodzice pragną pochować. Szczegółowe informacje na temat dokumentu zawarte zostały w Ustawie o cmentarzach i chowaniu zmarłych z 1959 r. Wzór karty zgonu określa z kolei rozporządzenie ministra zdrowia.

Zgodnie z nim karta zgonu zawiera takie informacje jak np.: imię i nazwisko zmarłego, jego pesel, datę i godzinę, o której nastąpił zgon (albo znalezienie zwłok), jego przyczynę czy miejsce zgonu. Warto zaznaczyć, że dopuszczalne jest wpisanie na karcie zgonu adnotacji „przyczyna nieustalona”.

Do lutego 2015 r. karta zgonu wydawana była w dwóch egzemplarzach. Obecnie otrzymasz jedynie jeden egzemplarz tego dokumentu. To właśnie z nim trzeba będzie udać się do Urzędu Stanu Cywilnego, aby uzyskać akt zgonu.

Kto zajmuje się wystawieniem karty zgonu

Kartę zgonu wystawia lekarz albo felczer – od tej zasady nie ma wyjątków. Jeśli zgon nastąpił w domu, koniecznie trzeba wezwać lekarza z przychodni, w której leczył się zmarły (albo felczera z felczerskiego punktu zdrowia), a kiedy nie jest to możliwe – zadzwonić po pogotowie. Jeśli natomiast do śmierci doszło w szpitalu albo placówce opiekuńczej, kartę zgonu bliscy będą mogli odebrać właśnie w tych miejscach.

Przeczytaj
Sennik cmentarz – co oznacza sen o cmentarzu? Czy to zapowiedź smutnego wydarzenia? Jak interpretować sny, w których pojawia się cmentarz?

W szczególnych przypadkach, kiedy wezwany lekarz ma podstawy do podejrzewania, że zgon nastąpił z powodu udziału osób trzecich, może wstrzymać się od wydania karty zgonu. Wówczas zawiadamia policję i prokuraturę oraz wystawia zaświadczenie o stwierdzeniu zgonu. Kartę zgonu wystawi następnie lekarz medycyny sądowej, który dokona oględzin zwłok oraz ich sekcji.

Karta zgonu to pierwszy, podstawowy dokument uzyskiwany po śmierci bliskiej osoby. To on jest podstawą do zgłoszenia zgonu i starania się do uzyskania świadczeń.

Zobacz także:

Archiwum: wrzesień 2022
Opublikowany przez
Krzysztof

Ukończył studia wyższe na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie na kierunku teologia i od 2 lat pracuje w zakładzie pogrzebowym. Doświadczenie nauczyło go wrażliwości i wyrozumiałości w kontakcie z osobami korzystającymi z usług pogrzebowych. Prywatnie zajmuje się udzielaniem korepetycji z kaligrafii i udzielaniem porad na forach religijnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *