L4 z powodu śmierci bliskiej osoby. Czy lekarz może wystawić zwolnienie?

Odejście osoby, która była szczególnie bliska to trudne i bolesne doświadczenie. Skutkiem traumy może być pogorszenie stanu zdrowia utrudniające powrót do pracy. Czy zatem lekarz może wystawić L4 z powodu śmierci bliskiej osoby?

Żałoba to szczególny okres w życiu, każda osoba doświadczająca wielkiej straty radzi sobie z nią inaczej. Często skutkiem intensywnych przeżyć, nadmiaru negatywnych emocji są stany lękowe, smutek utrudniający normalne funkcjonowanie, a nawet depresja. Tego rodzaju zaburzenia mogą wymagać interwencji lekarza. Czasem wystarczy krótki odpoczynek, by wrócić do codzienności. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy konieczne jest wsparcie specjalisty psychiatry. Czytaj dalej!

Zwolnienie lekarskie a zła kondycja psychiczna

Osoby, które doświadczają objawów depresji, często najpierw zgłaszają się do lekarza pierwszego kontaktu. Jego zadaniem powinno być określenie, czy pacjentowi wystarczy pomoc doraźna i krótki odpoczynek, czy stan wymaga konsultacji psychiatrycznej. Może się okazać, że konieczne będzie podanie odpowiednich leków antydepresyjnych. Lekarz ogólny może zadecydować o wypisaniu kilkudniowego L4.

Inną możliwością jest e-zwolnienie lekarskie online, które można uzyskać bez wychodzenia z domu. Wystarczy umówić się na telewizytę, opisać wszystkie objawy i wyjaśnić, co jest powodem obecnego stanu. Na podstawie wywiadu lekarz może wypisać zwolnienie. Musi jednak uznać, że decyzja ta jest w pełni uzasadniona złym samopoczuciem pacjenta, które powoduje utratę zdolności wykonywania przez niego powierzonych obowiązków.

Przeczytaj
Co się dzieje z ciałem po śmierci? Zobacz przydatne informacje!

Gdy konieczna jest pomoc specjalisty

Czasem nie wystarczy krótki odpoczynek od obowiązków, by odzyskać dobrą kondycję psychiczną. W takiej sytuacji warto udać się po poradę do specjalisty. By zapisać się na wizytę do psychiatry, nie jest wymagane skierowanie. Inaczej jednak sytuacja przedstawia się, gdy pacjent chce skorzystać z psychoterapii. W tym przypadku musi uzyskać odpowiednie skierowanie. Mowa naturalnie o pomocy świadczonej w ramach umów z NFZ – aby skorzystać z usług prywatnych, pacjent nie musi mieć skierowania.

Wizyta u lekarza bez wychodzenia z domu

Niejednokrotnie osoby będące w żałobie nie do końca zdają sobie sprawę ze swojej kondycji, zamykają się w sobie, nie chcą wychodzić w domu. Dopiero sugestie otoczenia mogą wpłynąć na decyzję o skorzystaniu z pomocy lekarza. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem może być uzyskanie porady bez wychodzenia z domu.

L4 z powodu śmierci bliskiej osoby

Bezpośrednim powodem uzyskania zwolnienia z pracy jest zawsze pogorszenie stanu zdrowia fizycznego lub psychicznego, lub konkretna jednostka chorobowa. Śmierć bliskiej osoby może prowadzić do zaburzeń w funkcjonowaniu, głębokiej depresji. Trzeba pamiętać, że długotrwały stres, silne emocje, dojmujące poczucie straty mogą odbić się niekorzystnie na zdrowiu fizycznym. 

L4 – jak długo może trwać?

Zwolnienie lekarskie jest stwierdzeniem chwilowej niezdolności do pracy. Może je wystawić lekarz każdej specjalizacji, jeśli stwierdzi, że zachodzą ku temu przesłanki. L4 jest podstawą do wypłaty świadczenia chorobowego, otrzymają je osoby opłacające składki na ubezpieczenie. Maksymalny czas trwania zwolnienia to 182 dni w roku kalendarzowym. Warto pamiętać, że pracodawca nie może w tym czasie rozwiązać umowy z pracownikiem. 

Przeczytaj
Ekshumacja zwłok - formalności i zasady ponownego wydobycia szczątków

Każdą wątpliwość w kwestii zdrowia warto skonsultować z lekarzem

Jeśli doświadczyłeś straty i przechodzisz przez czas żałoby, zwróć uwagę na swoje samopoczucie, pojawiające się dolegliwości, niepokojące objawy. Stres może przyczynić się do rozwoju lub nasilenia chorób, może także w znacznym stopniu utrudnić wykonywanie codziennych czynności. Być może potrzebujesz odpoczynku, a może to już czas, by spotkać się z psychoterapeutą.

Zwolnienie lekarskie należy się każdej osobie z kłopotami zdrowotnymi, które uniemożliwiają czasowe wykonywanie obowiązków. Utrata bliskiej osoby to jedna z częstych przyczyn podupadania na zdrowiu. Takiego stanu nigdy nie należy bagatelizować. Szybka reakcja to gwarancja skutecznego działania.

Zobacz także:

Archiwum: maj 2022
Opublikowany przez
Krzysztof

Ukończył studia wyższe na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie na kierunku teologia i od 2 lat pracuje w zakładzie pogrzebowym. Doświadczenie nauczyło go wrażliwości i wyrozumiałości w kontakcie z osobami korzystającymi z usług pogrzebowych. Prywatnie zajmuje się udzielaniem korepetycji z kaligrafii i udzielaniem porad na forach religijnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *