Pogoda na pogrzebie – co oznacza towarzysząca żałobnikom aura (oraz inne zwyczaje pogrzebowe)

Pogoda na pogrzebie

Z ostatnim pożegnaniem bliskiej osoby od zawsze wiązały się różne tradycje. Ludzie doszukiwali się w otoczeniu znaków, które pomogłyby im ukoić żal po stracie. Dlatego też zwracali m.in. uwagę na to, jaka będzie pogoda na pogrzebie. Co oznacza słońce, deszcz lub wiatr w ten dzień? Wyjaśniamy!

Znaki i symbole pogrzebowe to nie tylko ciemny strój i powaga żałobników. Jest ich o wiele więcej, choć część z nich z czasem uległa zapomnieniu. Jednym z takich znaków jest pogoda na pogrzebie. Co oznacza? Sprawdź!

Wierzenia pogrzebowe – znaczące czy nie?

Z pogrzebem, jak każdym innym ważnym wydarzeniem w życiu człowieka, wiąże się wiele tradycji, znaków i wierzeń. Znajdziesz je w każdej kulturze – wszędzie z czasem przybywało ich, a także znacząco ewoluowały. Czy warto się do nich stosować? 

Wszystko zależy od tego, co czujesz. Jeśli nie wierzysz w pogrzebowe znaki, po prostu nie przejmuj się nimi! Jeśli jednak jesteś osobą przesądną, poznaj najważniejsze tradycje i wierzenia i staraj się zachowywać tak, aby ich przestrzegać. Na pewno dzięki temu poczujesz się lepiej i łatwiej będzie ci przejść przez okres żałoby – jeden z trudniejszych momentów w życiu każdego człowieka.

Pogoda na pogrzebie – co oznacza?

Dla tych, którzy zdecydowali się zaufać przesądom, znaczenie po śmierci bliskiej osoby ma niemal wszystko – również pogoda na pogrzebie. Co oznacza? Zależnie od tego, jaka aura panuje w czasie ceremonii ostatniego pożegnania, można dowiedzieć się co dzieje się z duszą zmarłego:

  • Piękne słońce i ciepło oznacza, że zmarły zaznaje już spokoju i jest szczęśliwy. Bliscy również nie powinni więc smucić się i przesadnie go opłakiwać.
  • Kolejna dobra wróżba to deszcz w dniu pogrzebu. Oznacza ona, że choć świat płacze za zmarłym, to jego dusza szybko znajdzie swoje miejsce i uzyska wieczny spokój.
  • Jeśli z kolei w czasie pogrzebu wieje wiatr, wróżby nie są pomyślne. Oznacza to, że dusza zmarłego miała kontakt ze złymi duchami! Potrzebuje wówczas szczególnego wsparcia żywych – ich wspomnień i modlitw.
Przeczytaj
Jak się ubrać na pogrzeb? Poznaj podstawowe zasady dotyczące stroju na tę podniosłą uroczystość

Tradycje i zwyczaje pogrzebowe, które warto znać

Czy pogoda na pogrzebie, to jedyne, na co trzeba zwrócić uwagę? Oczywiście, nie. Przesądy mówią o tym, aby wszyscy żałobnicy pamiętali także o czarnym stroju. Po pierwsze, w ten sposób okazują szacunek zmarłemu. Po drugie, czarny kolor pozwala im ukryć się przed śmiercią. Uczestnicząc w ceremonii w ubraniu innego koloru, można więc ściągnąć na siebie nieszczęście! Ważne jest także to, aby na pogrzeb przyjść w pełnych butach. Obuwie z odkrytymi palcami lub piętami może sprawić, że twoje nogi dotkną cmentarnej ziemi – a to kolejny zły omen.

Podczas mszy pogrzebowej i ceremonii na cmentarzu nie powinno się także głośno rozmawiać. Zwłaszcza o sprawach, które nie dotyczyły zmarłego. Nie omawiaj więc w takiej chwili swoich planów na przyszłość i nie dziel się wiadomościami z życia z dawno niewidzianymi krewnymi. Na to będzie jeszcze czas!

Na pogrzeb zabierz ze sobą nie tylko wiązankę ze świeżych kwiatów. Dobrze byłoby także, abyś miał przy sobie… butelkę z wodą. Obmyj nią symbolicznie dłonie podczas wychodzenia z cmentarza, aby w ten sposób pozbyć się jego negatywnej energii.

Przesądy dotyczą też tego, kto nie powinien brać udziału w pogrzebie. Według ludowych wierzeń, lepiej jest, gdy w ostatniej drodze nie towarzyszą zmarłemu kobiety w ciąży oraz małe dzieci. Jeśli jednak kobieta ciężarna koniecznie musi pojawić się na cmentarzu, powinna włożyć czerwoną sukienkę i zawiązać wokół nadgarstka wstążkę tego samego koloru. To odstrasza złe duchy, które mogłyby porwać nienarodzone dziecko albo zamieszkać w jego ciele.

Przeczytaj
Tworzenie konduktu pogrzebowego – kolejność żałobników jest bardzo ważna!

Słońce, wiatr albo deszcz w dniu pogrzebu to dla wielu osób znaki, które podpowiadają im co dzieje się z duszą ich ukochanego zmarłego. Czy w nie wierzyć? Nie ma co do tego racjonalnych podstaw. Trzeba jednak pamiętać o tym, że wiara polega właśnie na tym, że za prawdę przyjmuje się coś, czego nie sposób udowodnić. Dlatego też każdy powinien sam zdecydować czy (i którym) symbolom pogrzebowym chce zaufać.

Zobacz także:

Archiwum: wrzesień 2022
Opublikowany przez
Krzysztof

Ukończył studia wyższe na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie na kierunku teologia i od 2 lat pracuje w zakładzie pogrzebowym. Doświadczenie nauczyło go wrażliwości i wyrozumiałości w kontakcie z osobami korzystającymi z usług pogrzebowych. Prywatnie zajmuje się udzielaniem korepetycji z kaligrafii i udzielaniem porad na forach religijnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *