Różaniec za zmarłego – jakie ma znaczenie i jak go odmawiać?

różaniec za zmarłego

Różaniec za zmarłego jest istotną częścią modlitw za duszę osoby zmarłej. Warto zadbać o odmawianie różańca przed pogrzebem i w dniu pochówku. Jak należy to zrobić i dlaczego warto się na to zdecydować? Koniecznie sprawdź!

Kiedyś różaniec za zmarłego był szczególnie ważnym elementem pochówku. To religijna praktyka kultywowana w Kościele katolickim, która może znacząco pomóc zmarłemu w drodze do wieczności. Natomiast najbliższej rodzinie przynosi ukojenie i ułatwia rozważanie nad ulotnością ludzkiego życia. Aktualnie bardzo często rodziny rezygnują ze spotkań różańcowych, ale mimo to każdy powinien wiedzieć, jak odmawiać modlitwę za zmarłego.

Jakie znaczenie ma różaniec za zmarłego?

Różaniec jest modlitwą chrześcijańską, która wywodzi się już z czasów średniowiecza. Jest to praktyka religijna mająca charakter medytacyjny. Obejmuje rozważenie następujących tajemnic z życia Jezusa Chrystusa i Jego Matki Maryi, które są konkretnymi streszczeniami Ewangelii. Wszystkie rozważania przeplatane są cyklicznie powtarzanymi modlitwami takimi jak:

  • „Ojcze Nasz”;
  • „Zdrowaś Maryjo”;
  • „Chwała Ojcu”;
  • „Wieczny odpoczynek”.

Podczas odmawiania różańca za zmarłego możesz korzystać ze sznura połączonych paciorków – czyli po prostu różańca, który sprzyja skupieniu i pozwala na proste odliczanie wygłoszonych już modlitw. Warto wiedzieć, że modlitwa za zmarłego zajmuje nawet 2–3 godziny.

Przeczytaj
Zasiłek pogrzebowy KRUS – sprawdź, co musisz wiedzieć

Różaniec za zmarłego – jak przebiega modlitwa?

Jeszcze niedawno modlitwa za zmarłego była powszechniejszą praktyką. Dzisiaj ma ona miejsce przede wszystkim w rodzinach mocno wierzących oraz tych zamieszkujących obszary wiejskie. To grupy osób, które bardzo często wciąż praktykują organizowanie modlitw w domu. Zdaniem starszych osób modlitwa różańcowa za zmarłych powinna odbywać się przy ciele zmarłego, przy otwartej trumnie.

Kto może uczestniczyć w różańcu?

Warto podkreślić, że w różańcu może uczestniczyć każdy. Przyjęło się, że mogą to być jedynie najbliżsi, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby była to również dalsza rodzina, sąsiedzi, czy przyjaciele, choć oczywiście wiele tutaj zależy od danej rodziny. Należy bowiem wiedzieć, że jej wolą może być pożegnanie modlitwą zmarłego samotnie i w takiej sytuacji trzeba to uszanować.

Jak poprawnie odmawiać różaniec za zmarłego?

Wbrew pozorom nie każdy wie, jak prawidłowo odmówić modlitwę za zmarłych. Jeśli ty również nie wiesz, jak się to robi, to nie przejmuj się – wystarczy, że zapoznasz się z poniższymi krokami:

  1. Zacznij od uczynienia znaku krzyża;
  2. Odmów „Skład Apostolski” x 1;
  3. Teraz czas na „Ojcze Nasz” x 1;
  4. Powtórz „Zdrowaś Maryjo” x 10;
  5. Następnie odmów „Chwała Ojcu” x 1;
  6. Odmów „Wieczny odpoczynek”;
  7. Wymień wybraną tajemnicę różańcową;
  8. Po każdej tajemnicy powtarzaj podany schemat;
  9. Na koniec odmów wybraną modlitwę np. „Pod Twoją obronę”;
  10. Uczyń znak krzyża na znak zakończenia odmawiania różańca.
Przeczytaj
Msza żałobna – jak przebiega? Ile czasu trwa msza pogrzebowa?

Kiedy odmawia się modlitwę za zmarłego?

Bardzo często różaniec za zmarłego jest odmawiany w domu przez żałobników. Zdarza się, że jest też odprawiony chwilę przed pogrzebem – w kaplicy. Jak już wspomnieliśmy, niektórzy praktykują modlitwę przy ciele zmarłego, które czeka na pogrzeb w domu w otwartej trumnie. Wtedy modlitwę zwykle odmawia się w przeddzień pochówku i jest to spotkanie, w którym uczestniczy wiele osób – nie tylko rodzina, ale także sąsiedzi, czy przyjaciele. Modlitwa za zmarłego trwa bardzo długo i z tego względu nazywa się ten czas „pustą nocą”, a wszyscy przybyli zostają przy zmarłym nawet do godzin porannych.

Po co odmawia się różaniec za zmarłego?

Pamiętaj, że w chrześcijaństwie ludzie wierzą w modlitwę za zmarłych. Wierzący modlą się za dusze, które trafiają do czyśćca i czekają na odkupienie. Zakłada się, że dusze czyśćcowe mogą liczyć wyłącznie na łaskę Boga, natomiast modlitwa najbliższych, czyli wstawiennictwo osób żywych może im bardzo pomóc. Krótko mówiąc – różaniec za dusze w czyśćcu jest próbą wstawiennictwa u Boga i jednocześnie prośbą do Niego, aby prowadził zmarłych do nieba. Co ważne – w ten sposób prosisz o miłosierdzie Pańskie i zarazem komunikujesz się ze swoimi bliskimi.

Różaniec za zmarłego przed pogrzebem – jak wygląda jego odmawianie?

Przed ostatnim pożegnaniem zwykle jest niewiele czasu, dlatego bardzo często odmawia się skróconą formę różańca. Wtedy modlitwa za zmarłych cierpiących w czyśćcu jest poświęcona jednej z czterech części tajemnicy. To, jaka tajemnica zostanie odmówiona, jest uzależnione przede wszystkim od dnia tygodnia – tak przyjął Kościół katolicki. I tak:

  • tajemnice radosne odmawia się w poniedziałki i soboty;
  • tajemnice bolesne we wtorki i piątki;
  • tajemnice światła przypadają na czwartki;
  • tajemnice chwalebne – w środy i niedzielę.
Przeczytaj
Nakrycie głowy na pogrzebie – co warto o tym wiedzieć

Modlitwa za zmarłych – podsumowanie

Różaniec jest bardzo często odmawianą modlitwą w intencji zmarłych cierpiących w czyśćcu. Modlitwa różańcowa za zmarłego ma wielką moc i potrafi zmienić rozpacz i żal po stracie bliskiej osoby w nadzieję ich zbawienia i wiecznej dla nich szczęśliwości. Jest to również rodzaj modlitwy, który w niektórych przypadkach daje możliwość uzyskania odpustu zupełnego! Musisz wiedzieć, że jest ona bardzo ważna dla ludzi wierzących, dlatego jej miejsce w tradycji chrześcijańskiej nieustannie od wieków jest szczególnie istotne.

Zobacz także:

Archiwum: luty 2022
Opublikowany przez
Krzysztof

Ukończył studia wyższe na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie na kierunku teologia i od 2 lat pracuje w zakładzie pogrzebowym. Doświadczenie nauczyło go wrażliwości i wyrozumiałości w kontakcie z osobami korzystającymi z usług pogrzebowych. Prywatnie zajmuje się udzielaniem korepetycji z kaligrafii i udzielaniem porad na forach religijnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *