Słowa wsparcia po śmierci bliskiej osoby

słowa wsparcia po śmierci bliskiej osoby

Znalezienie stosownych słów, by pocieszyć osobę opłakującą śmierć swojego bliskiego, jest niezwykle trudne. W tym czasie należy szczególnie uważać na to, co mówimy, bo często, mimo dobrych intencji możemy niechcący pogłębić czyjś smutek i żal. Jakie słowa wsparcia po śmierci bliskiej osoby można wypowiedzieć, a czego unikać?

Często, pomimo najszczerszych chęci nie potrafimy odpowiednio dobrać słowa, które mogłyby ukoić ich cierpienie. W takich chwilach powinniśmy wczuć się w rolę cierpiącej osoby i zastanowić się nad tym co sami chcielibyśmy usłyszeć będąc na jej miejscu. W tym artykule podpowiemy, jak najlepiej wesprzeć osobę w żałobie, a także jakich sformułowań należy unikać jak ognia.

Kondolencje. Czym są? Jak je wyrazić?

Kondolencje to werbalna forma wyrażenia swojego współczucia dla osoby, która straciła swojego bliskiego. Modus operandi uzależniony jest od sytuacji i stopnia zażyłości, jaki łączy osobę składającą słowa współczucia z pogrążoną w żałobie rodziną. Zwykle kondolencje składają osoby z kręgu koleżeńskiego i przyjacielskiego na uroczystości pogrzebowej, a przyjmującymi są rodzice zmarłego, jego współmałżonek oraz dorosłe dzieci. Aby właściwie wyrazić współczucie, wypowiedziane słowa muszą być przede wszystkim szczere i płynące prosto z serca. Nie warto wygłaszać wzniosłych poematów, najczęściej wystarczy, krótkie i zrozumiałe: „Moje najszczersze kondolencje”. Przyjaciela lub znajomego można wesprzeć, mówiąc po prostu: „Trzymaj się”.

Jak wspierać osobę w żałobie? Co mówić?

Często, by łagodniej znieść śmierć ukochanej osoby i szybciej przejść przez proces żałoby, wystarczy sama obecność kogoś bliskiego. Osoba osierocona, otoczona przez grono życzliwych i kochających ludzi, nadal będzie odczuwać tęsknotę i żal. Jest to nieodłączna część żałoby, której celem jest oswojenie się z myślą o nieodwracalnej stracie i nauczenie się na nowo żyć i planować swoją przyszłość. Słowa wsparcia po śmierci bliskiej osoby mogą na jakiś czas złagodzić smutek, jednak dużo ważniejsze od słów są czyny. Dlatego, gdy mówimy człowiekowi, który kogoś stracił, że będziemy z nim w kontakcie i w każdej chwili może na nas liczyć, postarajmy się, by rzeczywiście tak było. Często nawet nie zdajemy sobie sprawę jak pocieszające może być zwykłe: „cześć, jak się czujesz?” usłyszane w słuchawce telefonu, lub szczere: „zawsze jestem przy Tobie”.

Przeczytaj
Czarna wstążka żałoba – co oznacza ten popularny znak żałoby? Jaka jest symbolika czarnej wstążki żałobnej?

Słowa wsparcia po śmierci bliskiej osoby. Czego nie mówić?

Niezwykle mocna i naturalna dla człowieka potrzeba podniesienia kogoś na duchu, sprawia, że często wypowiadamy słowa, których tak naprawdę sami nie chcielibyśmy usłyszeć. Osoba, która jest w żałobie od niedawna jest niezwykle przeczulona na każde wypowiedziane w jej stronę zdanie. Często się zdarza, że osławione „będzie dobrze”, „czas leczy rany”, albo „Bóg tak chciał”, jest odbierane nie jako pocieszenie w smutku, lecz próba relatywizowania czyjegoś cierpienia. Dlatego warto unikać tego typu sformułowań.

Słowa wsparcia po śmierci bliskiej osoby. Podsumowanie

Wyrażając słowa wsparcia osobie pogrążonej w żałobie po śmierci kogoś bliskiego musimy uważać na to, co mówimy. Ludzie z chwilą uzyskania informacji o stracie ukochanej osoby rozpoczynają najgorszy i najbardziej stresujący okres w swoim życiu i tak naprawdę żadne słowa nie są w stanie zmniejszyć ich bólu. Lecz gdy największy rozpacz opadnie, każdy człowiek potrzebuje od czasu do czasu usłyszeć wyrazy wsparcia. Nie potrzebne jest współczucie, lecz zapewnienie bliskiej osoby o naszej obecności i gotowości do pomocy.

Zobacz także:

Przeczytaj
Żałoba po tacie - ile trwa? Jak poradzić sobie ze stratą?
Archiwum: sierpień 2022
Opublikowany przez
Krzysztof

Ukończył studia wyższe na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie na kierunku teologia i od 2 lat pracuje w zakładzie pogrzebowym. Doświadczenie nauczyło go wrażliwości i wyrozumiałości w kontakcie z osobami korzystającymi z usług pogrzebowych. Prywatnie zajmuje się udzielaniem korepetycji z kaligrafii i udzielaniem porad na forach religijnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *