Żałoba po teściu. Ile powinna trwać? Jak przeżywać żałobę po utracie kogoś bliskiego?

Żałoba po teściu

Żałoba to zawsze trudny czas, który przeżywamy po śmierci bliskiej osoby. Niezależnie od tego czy stracimy kogoś bliskiego, czy dalszego krewnego, żałoba zawsze jest wypełniona smutkiem i przemyśleniami. Sprawdź jak powinna wyglądać żałoba po teściu.

Żałoba po teściu to wyjątkowo trudny okres, podczas którego powinniśmy być wsparciem dla naszego współmałżonka. Rodzice to najważniejsze osoby dla każdego człowieka, a śmierć jednego z nich zawsze wyzwala w nas żal i smutek. 

Żałoba po teściu. Co to jest żałoba?

W tym artykule sprawdzimy jak powinna zostać przepracowana żałoba po teściu oraz jak długo trwa. Na początku wyjaśnijmy czym tak naprawdę jest żałoba, jak odpowiednio ją przeżyć oraz na jakie fazy jest podzielona. Żałoba to termin nierozerwalnie związany ze śmiercią. Opisuje ona nasz stan duchowy i emocjonalny, a czasami nawet fizyczny po utracie kogoś bliskiego. Żałoba ma na celu oswojenie nas z sytuacją, jaka zaszła w naszym życiu i uświadomienie nam jej ostateczności i niezmienności. Prawidłowo przepracowana żałoba pomaga nam znieść tęsknotę oraz złagodzić psychiczne cierpienie. Ten okres ma nas przygotować do dalszego życia.

Czy przysługuje ci urlop okolicznościowy w przypadku śmierci teścia? Dowiedz się: https://magazynprzedsiebiorcy.pl/urlop-okolicznosciowy-smierc-tescia

Jakie wyróżniamy fazy żałoby?

Żałoba nie zawsze wygląda tak samo. Jej przebieg jest uzależniony przede wszystkim od stosunków, jakie łączyły nas ze zmarłą osobą. Rodzice naszego współmałżonka nalezą do najbliższej rodziny, zatem śmierć jednego z nich z pewnością odbije się na nas samych. Bardzo charakterystyczne dla żałoby są poszczególne jej fazy, które zmieniają zachowanie i nastawienie osieroconej osoby do sytuacji, która nastąpiła w jej życiu. Wyróżniamy następujące fazy żałoby:

  • Faza początkowa. Informacja o śmierci bliskiej osoby powoduje szok, niedowierzanie i zaprzeczenie. Rozpacz i smutek towarzyszą ludziom aż do uroczystości pogrzebu
  • Faza druga. W czasie bezpośrednio po pogrzebie pojawia się uczucie osamotnienia, które przeradza się w gniew i nieustanne pytanie „dlaczego?”.
  • Faza trzecia. W tym okresie tęsknota sięga zenitu, a nasz współmałżonek potrzebuje troskliwej opieki i wsparcia.
  • Faza czwarta. Ostatni etap żałoby jest wynikiem pozytywnego przejścia fazy trzeciej. Człowiek powoli wraca do normalności, następuje ukojenie i oswojenie ze stratą.
Przeczytaj
Żałoba po dziecku – ile trwa? Jakie są jej etapy, jak poradzić sobie ze stratą?

Żałoba po teściu – ile trwa?

Żałoba to stan duchowy i emocjonalny, a czas jej trwania zależy wyłącznie od osoby, która przez ten trudny okres przechodzi. Wiele osób sądzi, że kwestia długości żałoby jest ustalona prawem kościoła czy religii. Jednak w rzeczywistości jest to wyłącznie kwestia tradycji, podobnie jak czarny lub ciemny ubiór, który nosimy podczas żałoby. Według tradycji żałoba po śmierci małżonka powinna trwać rok i 6 tygodni. Żałoba po teściu lub członku dalszej rodziny trwa zazwyczaj 6 miesięcy.

Jak przeżywać żałobę po teściu?

Żałoba po teściu to czas, w którym nasz współmałżonek potrzebuje spokoju i wsparcia. Już sam fakt, że ma obok bliską i życzliwą osobę znacznie przyśpieszy czas powrotu do psychicznej równowagi. Choć czasami bywa trudno, szczególnie w pierwszych fazach żałoby, zawsze należy uszanować uczucia naszego bliskiego, a jeśli trzeba – pocieszyć dobrym słowem czy objęciem. Słowa mają wielką moc, dlatego gdy nasz współmałżonek, będzie chciał uzewnętrznić swoje emocje i porozmawiać o swoim zmarłym rodzicu, należy to zrobić. Miłe wspomnienia potrafią zaleczyć każdą ranę. Bardzo często wystarczy wspomnieć o zabawnych chwilach z życia naszego teścia, by błyskawicznie wywołać uśmiech na twarzy naszego męża lub żony. 

Żałoba po teściu – podsumowanie

Żałoba po teściu to czas, który przeżywamy wspólnie z naszym współmałżonkiem. Może to być okres trudny i pełen wyzwań, ale jest to też czas, kiedy możemy się zjednoczyć i wzajemnie wspierać. Nie zawsze zgadzamy się co do tego, jak się smucić lub co robić dalej, ale wzajemna pomoc może nam pomóc przetrwać ten trudny czas. Wzajemna miłość, wsparcie i słowa otuchy mogą skutecznie pomóc bliskiej nam osobie przetrwać żałobę i prawidłowo ją przepracować, by nie odcisnęła piętna na jej dalszym życiu. 

Przeczytaj
Modlitwa za zmarłą mamę o odpuszczenie grzechów, miłosierdzie i spokój duszy

Zobacz także:

Archiwum: sierpień 2022
Opublikowany przez
Krzysztof

Ukończył studia wyższe na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie na kierunku teologia i od 2 lat pracuje w zakładzie pogrzebowym. Doświadczenie nauczyło go wrażliwości i wyrozumiałości w kontakcie z osobami korzystającymi z usług pogrzebowych. Prywatnie zajmuje się udzielaniem korepetycji z kaligrafii i udzielaniem porad na forach religijnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *