Informacja o śmierci i pogrzebie kogoś bliskiego zawsze jest przytłaczająca, a jej zaakceptowanie – bardzo ciężkie. Jej przekazanie może odbyć się różną drogą, ale najlepiej sprawdzają się nekrologi i klepsydry. Czym są? Sprawdź!
Odejście członka rodziny lub kogoś znajomego zawsze jest trudnym przeżyciem. Niestety wiąże się również z szeregiem obowiązków, a jednym z nich jest powiadomienie o śmierci oraz dacie i miejscu ostatniego pożegnania zmarłego. Informacja o śmierci i pogrzebie rzecz jasna może być przekazana telefonicznie czy osobiście, lecz dużo lepszym rozwiązaniem są klepsydry i nekrologi. W ich przygotowaniu może pomóc ci zaufany zakład pogrzebowy.
Informacja o śmierci i pogrzebie – czy może być przekazana telefonicznie lub poprzez SMS?
W dzisiejszych czasach wciąż najczęściej informacja o śmierci i pogrzebie przekazywana jest telefonicznie. Nie ma w tym nic złego, lecz pamiętaj, że po odejściu bliskiej osoby rodzinie zwykle brakuje na to sił. Innym rozwiązaniem może być przekazanie takiego powiadomienia w formie SMS, choć jednak nie poleca się tego sposobu.
W sytuacji otrzymania takiej złej wiadomości, wszyscy poinformowani powinni się stawić na uroczystości pogrzebowej. To istotne, ponieważ musisz pamiętać, że na ceremonię pogrzebową nie wypada zapraszać – jedynie informuje się o niej. Savoir-vivre mówi również, że po uzyskaniu informacji o śmierci i pogrzebie telefonicznie nie należy kontynuować takiej rozmowy i absolutnie nie wolno zadawać dociekliwych pytań np. o przyczynę śmierci. Głównie związane jest to z tym, że może to zwiększyć cierpienie i ból członków rodziny zmarłego, a poza tym najbliżsi muszą zrealizować nawet kilkadziesiąt takich telefonów, zatem nie ma czasu na dłuższe rozmowy.
Nekrolog a klepsydra – jakie występują między nimi różnice?
Nekrolog to informacja o śmierci i pogrzebie – to najpopularniejsza forma przekazania tej smutnej wiadomości. Zwykle udostępnia się go w internecie lub gazecie. Nierzadko zawiera również różne prośby – np. o nieprzynoszenie kwiatów, czy nieskładanie kondolencji. Informacja przekazana w ten sposób skierowana jest do bardzo szerokiego grona odbiorców. Jeśli natomiast chodzi o klepsydry to również znany sposób na publiczne poinformowanie o śmierci. Rozwiesza je się jednak w przestrzeni publicznej – na drzwiach, klatkach schodowych, czy bramach posesji – i jest to zasadnicza różnica. Na obu rodzajach ogłoszeń można znaleźć takie dane jak:
- imię i nazwisko osoby zmarłej;
- data śmierci;
- data i miejsce uroczystości pogrzebowej.
Tworzeniem takich ogłoszeń najczęściej zajmuje się najbliższa rodzina – np. żona czy dzieci, choć nic nie stoi na przeszkodzie, aby autorem był przyjaciel lub kolega z pracy. W razie potrzeby możesz liczyć także na pomoc w ich przygotowaniu – takie usługi pogrzebowe oferują domy pogrzebowe. Jeśli chcesz stworzyć taką informację o śmierci i pogrzebie, lecz nie czujesz się na siłach, to wiedz, że pracownicy zakładu chętnie się tym zajmą i zadbają o to, aby na klepsydrze czy nekrologu znalazło się wszystko to, co zechcesz.
Podsumowując, nekrologi i klepsydry zdecydowanie są jednym z najlepszych sposobów na przekazanie innym przykrej informacji o śmierci i pogrzebie. Absolutnie jednak nie są obowiązkowe i ich umieszczanie w publicznych przestrzeniach zawsze powinno być indywidualną decyzją najbliższej rodziny zmarłego.
Zobacz także:
- Klepsydra pogrzebowa – co powinna zawierać? Klepsydra żałobna a nekrolog
- Czy można złożyć rodzinie zmarłego kondolencje smsem? Wzory kondolencji składanych po śmierci bliskiej osoby. Jak pisać kondolencje za pośrednictwem komunikatora lub sms?
- Zdjęcie zmarłego na pogrzebie – gdzie ustawić fotografię? Czy wypada robić zdjęcia na pogrzebie?
- Jakie kwiaty na pogrzebie? Jaką wybrać kompozycję kwiatową na ostatnie pożegnanie? Co kupić: wieniec pogrzebowy, wiązankę czy bukiet?
- Jakie kwiaty wpasują się na ceremonię pogrzebową?
- Nakrycie głowy na pogrzebie – co warto o tym wiedzieć