Kremacja zwłok coraz częściej zastępuje tradycyjny pochówek. Mimo to wiele osób wciąż nie wie, jak dokładnie przebiega. Ty również jesteś ciekaw jak wygląda kremacja i co warto o niej wiedzieć? W takim razie czytaj dalej!
Jak wygląda kremacja? Wielu ludzi wyobraża ją sobie w zupełnie błędny sposób! Tymczasem kremacja nie jest, jak popularnie się to ujmuje, paleniem zwłok, lecz spopielaniem ciał zmarłych w sposób w pełni bezpieczny i ekologiczny. Wyjaśniamy, na czym polega.
Przygotowanie do kremacji
Zanim dojdzie do kremacji zwłok, konieczne jest dostarczenie przez najbliższych zmarłego stosownych dokumentów. Należą do nich: skrócony odpis aktu zgonu (lub jego kserokopia potwierdzona za zgodność przez firmę pogrzebową – i opatrzona pieczęcią takiej firmy) oraz zezwolenie na kremację. Ponadto, jeśli skremowane mają zostać nie zwłoki, ale szczątki bliskiej osoby, trzeba przedstawić również zaświadczenie z powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej.
Czy przed kremacją można pożegnać zmarłego? Oczywiście! Rodzina i najbliżsi przyjaciele mogą po raz ostatni zobaczyć zmarłego w kaplicy przykościelnej albo przyszpitalnej. To tam w spokoju i bez pośpiechu mogą pożegnać się z nim w stosowny sposób. Potem trumna zostanie zamknięta, a ciało przewiezione do krematorium. Jak wygląda kremacja zwłok?
Jak wygląda kremacja człowieka?
Przebieg kremacji jest dosyć prostym procesem. Umieszczone w trumnie krematoryjnej ciało zostaje wsunięte do specjalnego pieca rozgrzanego do temp. 800-1200°C. Pozostanie w nim przez ok. 2 godziny – dokładnie tyle czasu potrzeba, aby ciało zostało spopielone gorącym powietrzem. Nie ma ono bezpośredniego kontaktu z ogniem! Dzięki temu cały proces jest ekologiczny, a do atmosfery nie są emitowane szkodliwe substancje chemiczne.
Jednakże, aby wszelkie zasady bezpieczeństwa zostały zachowane, ciało powinno uprzednio zostać przygotowane we właściwy sposób. Co to oznacza? Należy wyjąć wszelkie metalowe przedmioty takie jak biżuteria, zegarek, rozrusznik serca czy endoproteza. Przy zmarłym nie można także pozostawić urządzeń elektronicznych (np. telefonu komórkowego) czy pojemników z łatwopalnymi płynami (np. flakonu perfum). Nie trzeba natomiast wyjmować np. plomb czy protez zębowych! Co więcej, dopuszczalne jest umieszczenie w trumnie niewielkich przedmiotów wykonanych z materiałów takich jak papier, skóra, drewno (np. ulubionej książki, listu czy kwiatów).
Ciało zmarłego może być przyodziane w ubranie – jednak takie, które nie zawiera tworzyw sztucznych. Zamiast ubierać zwłoki, można także okryć je całunem.
Odpowiednio trzeba dobrać także trumnę do kremacji. Najczęściej jest ona prosta i pozbawiona ozdób. Wykonuje się ją z lekkiego drewna albo kartonu. Trumna do kremacji co do zasady nie może być lakierowana ani zawierać elementów metalowych!
Czym kończy się kremacja zwłok i co dalej dzieje się z prochami
Jak kończy się przebieg kremacji? Spopielone zwłoki (pozostaje ok. 4-4,5 l popiołów) przekładane są do przygotowanej wcześniej urny. Umieszcza się na niej informacje takie jak: imię i nazwisko zmarłego oraz nazwa firmy przeprowadzającej kremację. Następnie urna transportowana jest na miejsce ceremonii pogrzebowej, a stamtąd – na cmentarz. Według obowiązującego w Polsce prawa nie wolno przechowywać urny w innym miejscu ani np. rozsypywać prochów zmarłych.
Warto wspomnieć również, że kremacji mogą być poddawane ciała niemal wszystkich, niezależnie od wyznania (wyjątkiem są tu wyznawcy islamu). Zarówno Kościół Katolicki, jak i inne wielkie religie (buddyzm, hinduizm, chrześcijańskie wyznania protestanckie) zezwalają na spopielanie zwłok wyznawców.
Wiele osób zastanawia się jak wygląda kremacja i czy warto rozważyć ją w stosunku do siebie lub bliskich. Sam proces jest stosunkowo prosty, a kremacja bezpieczną metodą przemiany ciała zmarłego w prochy. Jednak o tym, czy podejmować się jej, czy też pozostać przy tradycyjnej formie pochówku każdy powinien zdecydować samodzielnie, w zgodzie z własnym sumieniem.
Zobacz także:
- Czy kremacja jest w ubraniu, czyli co trzeba wiedzieć o kremacji zwłok
- Czy kremacja boli? Nurtujące pytania na temat spopielania zwłok