Kremacja – cena usługi. Ile kosztuje spopielenie ciała? Jak w praktyce wygląda pogrzeb z kremacją zmarłego?

kremacja-cena

Kremacja zwłok to popularna forma pochówku. Co ciekawe, jest to najstarsza z form pozbycia się ciała osoby zmarłej. Pamiętaj jednak, że kremacje były zakazywane przez Kościół katolicki. Obecnie sytuacja uległa zmianie. Ile kosztuje kremacja? Ceny za takie usługi są różne. Sprawdź najważniejsze informacje w tym zakresie.

Krematorium to miejsce, gdzie zwłoki transportowane są do spalenia. Pamiętaj, że ceny kremacji zależne są w dużej mierze od lokalizacji zakładu. W Polsce sam koszt spalenia nie jest zbyt duży. Usługi tego typu opiewają na kwoty od 600 do 1000 złotych. Nie wiesz, na jakie jeszcze wydatki musisz być przygotowany(a)? Oto najważniejsze informacje.

Kremacja – cena usługi spopielenia ciała. Co wpływa na koszty?

W przypadku kremacji, ceny określa najczęściej zakład pogrzebowy. Wpływ na ostateczne koszty ma wiele czynników. Podczas organizacji pogrzebu zastanów się, czy potrzebna będzie ci trumna. Jeśli nie – wystarczy, że zorganizujesz urnę na prochy. Zgodnie z polskim prawem ciało lub prochy muszą zostać pochowane na cmentarzu. Nie rozsypiesz więc prochów w dowolnym miejscu, np. na działce. Oto kilka czynników, które wpływają na ceny kremacji i pochówku:

  • miejsce pochówku;
  • koszt zakupu urny;
  • koszt kremacji;
  • koszt trumny transportowej;
  • koszt przewiezienia ciała osoby zmarłej do krematorium.

Wydatki związane z organizacją kremacji ciała i pochówku mogą być spore. Chcesz jednak spełnić wolę osoby zmarłej? Uwzględnij wszystkie powyższe aspekty. Dowiesz się w ten sposób, jaka będzie cena kremacji i pochówku.

Przeczytaj
Balsamowanie zwłok – na czym polega? Kto zajmuje się tanatopraksją ciała? Ile to kosztuje?

Miejsce pochówku

Pamiętaj, że podstawowe koszty spalenia ciała zależne są od miejsca pochówku. W Polsce obowiązkiem każdego jest pochowanie ciała na cmentarzu. Prochy znajdujące się w urnie złożysz w grobie. Koszt miejsca na urnę w dużej mierze zależy od miasta i wynosi średnio od 1500 do 3000 złotych na 25 lat.

Kupno urny lub trumny transportowej

W przypadku długiego transportu ciała do krematorium weź pod uwagę koszt zakupu trumny transportowej. W tym wypadku będzie to wydatek około 5000 złotych. Urna stanowi nieco mniejszy problem. Kupisz ją za cenę zaczynającą się już od 250 złotych.

Transport zwłok do krematorium

Zakład kremacyjny zajmuje się także transportem ciała, który sprawia, że cena kremacji wzrasta. Podczas analizy kosztów dolicz około 1,5 złotych za kilometr transportu ciała zmarłego przez zakład pogrzebowy.

Kremacja – cena. Kto pokrywa koszty spalenia ciała?

Wszelkie koszty związane z organizacją pochówku oraz kremacją ponosi zawsze najbliższa rodzina zmarłego. Jesteś odpowiedzialny(a) za zorganizowanie ceremonii? Bliska ci osoba życzyła sobie kremacji swoich zwłok? Spełnij to życzenie. Same wydatki związane z kremacją mogą w skrajnych przypadkach sięgać kilku tysięcy złotych. Kiedy jednak śmierć nastąpiła w kraju, ograniczysz je do 1000-2000 złotych.

Czy ceny kremacji zmarłego to jedyne koszty?

Oczywiście spalenie ciała to nie jedyne koszty, na jakie musisz się przygotować. Koszt pogrzebu to także organizacja ceremonii. Sam proces kremacji nie trwa długo. Kiedy dojdzie już do spopielenia ciała, możesz je przechować w kupionej urnie. Pamiętaj, że niektóre koszty zmniejszysz, jeśli złożysz wniosek o zasiłek pogrzebowy do urzędu.

Przeczytaj
Zmarli w 2024 roku. Co warto wiedzieć o nowych przepisach? Czego dotyczą zmiany? Jak zmieniła się definicja cmentarza?

Zgodnie z religią katolicką obrządek pogrzebowy odbywa się przed spopieleniem ciała. Za mszę świętą nie poniesiesz żadnych kosztów. W praktyce jednak realne wydatki zależne są od konkretnej parafii. Świecka ceremonia żałobna kosztuje około 200 złotych w górę. Pamiętaj, że koszty organizacji ceremonii często są większe aniżeli te związane ze spaleniem zwłok w krematorium.

Tradycyjny pochówek wcale nie wyklucza możliwości spalenia ciała zmarłego. Jeśli masz już akt zgonu, ustal termin kremacji z zakładem pogrzebowym. Jeśli bliska ci osoba chciała spopielenia zwłok, koniecznie spełnij jej prośbę. W ramach usługi kremacji znacznie zmniejszysz też koszty w porównaniu do tradycyjnego pochówku.

Zobacz także:

Archiwum: luty 2022
Opublikowany przez
Krzysztof

Ukończył studia wyższe na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie na kierunku teologia i od 2 lat pracuje w zakładzie pogrzebowym. Doświadczenie nauczyło go wrażliwości i wyrozumiałości w kontakcie z osobami korzystającymi z usług pogrzebowych. Prywatnie zajmuje się udzielaniem korepetycji z kaligrafii i udzielaniem porad na forach religijnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *