Modlitwa za zmarłego męża, za duszę w czyśćcu. Codzienna modlitwa wdowy

modlitwa za zmarłego męża

Modlitwa za zmarłego męża to wyraz największej miłości, jaka mogła połączyć dwoje ludzi na ziemi. Można modlić się wówczas własnymi słowami, ale również odmawiać modlitwy, które za chwilę przedstawimy.

Porady

  • W intencji zmarłego męża można odmawiać modlitwy codzienne. 
  • Wiele wdów organizuje msze święte, podczas których uczestnicy modlą się o spokój duszy zmarłego.
  • Oprócz zaproponowanych przez nas modlitw za zmarłego męża warto stworzyć własne.
  • Czytanie Pisma Świętego to jeden ze sposobów na zaakceptowanie woli Boga i umocnienie wiary.

Modlitwa za zmarłego męża

Trudno ubrać w słowa, co czuje kobieta, która straciła męża. Kogoś, kogo darzyła największą miłością, kto był największym oparciem, ostoją, pocieszeniem. Kogoś, z kim dzieliła trud codzienności. Ukojenie może przynieść modlitwa, która jednocześnie jest wyrazem tej miłości, opieki i wsparcia w kierunku zmarłego męża już w zaświatach. Miłość ta nie kończy się nigdy i nawet śmierć nie jest w stanie jej osłabić. 

Zmarłemu mężowi można ofiarować modlitwę codzienną, a więc „Ojcze Nasz”, „Zdrowaś Maryjo” oraz oczywiście „Wieczny odpoczynek”. Są jednak również modlitwy dedykowane intencji miłosierdzia dla zmarłego męża, odpuszczenia mu grzechów i zaznania wiekuistej światłości. Już za chwilę je przedstawimy. 

Modlitwa za męża

Ojcze, nie ma słów, które mogłyby wyrazić, co czuję. Utraciłam mego męża, bratnią duszę, najbliższego i najdroższego przyjaciela. Proszę Cię o wsparcie na tej cichej, jałowej i pustej drodze. Powierzam go Twojej opiece w wieczności Twej chwały. Powierzam Ci siebie pod Twoją opiekę i proszę byś, wypełnił mą duszę światłością, nadzieją i zmartwychwstaniem. Amen

Ojcze Wszechmogący. Jestem pogrążona w cieniu wielkiej samotności. Nie ma już ze mną mego ukochanego. Pokornie wierząc, poddaje się Twej woli. Wiem, że mój kochany mąż doświadcza Twojej chwały w niebie. Amen

W swoich modlitwach można prosić o wstawiennictwo św. Rity – patronki spraw trudnych i beznadziejnych. 

Przeczytaj
Donacja zwłok – jak przekazać ciało na cele naukowe

Ogólna modlitwa za zmarłych z intencją dla zmarłego męża

Panie Jezu Chryste! W zjednoczeniu z męką Twoją ofiaruję przez ręce bolesnej Matki Twojej wszystkie moje modlitwy, prace, cierpienia i dobre uczynki za duszę mego męża¹

Panie, daj memu zmarłemu mężowi pełnię życia. A światłość Twej chwały niechaj mu świeci. Dozwól mu żyć z Tobą na wieki. Amen²

Jak modlić się za zmarłego męża?

Za zmarłego męża można modlić się też własnymi słowami, prosząc Boga o zbawienie dla jego duszy i ulgę w cierpieniu wdowy. W rozmowie z Bogiem warto podzielić się swoimi uczuciami, które towarzyszą tej przykrej okoliczności, opowiadać mu o swych codziennych troskach. W ten sposób można poczuć obecność męża i dzielić się z nim przemyśleniami, tak jak to było, gdy jeszcze żył. Modlitwę można zakończyć słowami „Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie”.

Jak poradzić sobie z bólem po śmierci męża?

Czasem zaakceptowanie śmierci męża jest trudne, a czasem wręcz niemożliwe. Wówczas gorliwa modlitwa przynosi ukojenie i stopniowo pomaga znaleźć siłę, by żyć dalej. Warto też skorzystać z pomocy doświadczonego terapeuty, który pomoże w żałobie

Nie należy od siebie oczekiwać, że uporanie się z bólem przyjdzie łatwo i szybko. To proces, a zatem normalne jest, że przechodzi się przez różne etapy: zaprzeczenie, gniew, targowanie się, depresja i akceptacja. Na każdy z tych etapów trzeba sobie pozwolić.

Wdowy w początkowych etapach żałoby powinny być zaopiekowane przez otoczenie. W związku z sytuacją ich funkcjonowanie jest utrudnione. Często nie myślą o zaspokojeniu swoich podstawowych potrzeb życiowych. Gdy mamy taką osobę w otoczeniu, warto zrobić jej zakupy, przynieść jedzenie, zaoferować pomoc w załatwieniu spraw związanych ze śmiercią męża. Wsparcie emocjonalne jest również jak najbardziej właściwe. 

Przeczytaj
Żałoba po dziecku – ile trwa? Jakie są jej etapy, jak poradzić sobie ze stratą?

Pismo Święte jako rodzaj terapii

Aby samodzielnie radzić sobie z bólem po śmierci męża, warto czytać Pismo Święte. Znajdziemy tam pocieszenie i piękne słowa, które umocnią naszą wiarę i ukoją cierpienie. Na przykład:

Jezus rzekł do niej: «Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem. Kto we Mnie wierzy, choćby i umarł, żyć będzie. Każdy, kto żyje i wierzy we Mnie, nie umrze na wieki. Wierzysz w to?»

(J 11,25-26)

Choćbym nawet szedł ciemną doliną,
Zła się nie ulęknę, boś Ty ze mną,
Laska twoja i kij twój mnie pocieszają.

(Ps 23,4)

Modlitwa za zmarłego męża jest wyrazem największej miłości wdowy i pomaga mężowi zaznać spokoju po drugiej stronie. Choć słowa przysięgi mówią „…i że cię nie opuszczę aż do śmierci”, to właśnie poprzez modlitwę udowadniamy, że nawet śmierć nie jest w stanie zniszczyć miłości. 

¹⁻²Skarbiec Modlitw i Pieśni: Wydanie dla dorosłych, Katowice, 1983, s. 76.

Zobacz także:

Archiwum: maj 2023
Opublikowany przez
Krzysztof

Ukończył studia wyższe na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie na kierunku teologia i od 2 lat pracuje w zakładzie pogrzebowym. Doświadczenie nauczyło go wrażliwości i wyrozumiałości w kontakcie z osobami korzystającymi z usług pogrzebowych. Prywatnie zajmuje się udzielaniem korepetycji z kaligrafii i udzielaniem porad na forach religijnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *