Żałoba to trudny czas, który należy odpowiednio przeżyć. Jak nieprzepracowana żałoba może wpłynąć na nasze życie?

nieprzepracowana żałoba

Śmierć bliskiej osoby to niezwykle bolesny czas w życiu każdego człowieka. Towarzyszy nam wówczas ból i rozpacz, który może złagodzić odpowiednio przeżyty okres żałoby. Sprawdź jakie konsekwencje przynosi nieprzepracowana żałoba.

Smutek i żal to naturalne reakcje na stratę kogoś bliskiego. Emocjonalny ból pojawia się zawsze w momencie gdy odchodzi ktoś, kogo kochamy. Warto jednak nauczyć się przeżywania żałoby, która może z czasem ukoić przykre uczucia.

Nieprzepracowana żałoba. Czym jest żałoba?

Żałoba to całkowicie naturalny proces występujący u każdego człowieka po utracie kogoś bliskiego. Odczuwamy wówczas bardzo silne, negatywne emocje, które nie dają nam spokoju. Pojawia się bezsilność, poczucie winy, a nawet wściekłość, gdy próbujemy odpowiedzieć sobie na pytanie „dlaczego?”. Żałoba często przynosi ukojenie, gdy zostanie we właściwy sposób przepracowana. Jest to okres, w którym powinniśmy pozbyć się wszelkich złych uczuć związanych z odejściem osoby bliskiej naszemu sercu. Po pewnym czasie może nastąpić akceptacja, która sprawi, że nasze życie znowu nabierze sensu i kolorów. U każdego człowieka żałoba może przebiegać w inny sposób. Gdy proces ten jest zaburzony lub nadmiernie się przedłuża, mamy do czynienia z patologią żałoby, która może utrudniać powrót do normalnego życia.

Nieprzepracowana żałoba – co to jest?

Nieprzepracowana żałoba ma miejsce wówczas gdy nie pozwalamy sobie na prawidłowe przeżywanie śmierci bliskiej nam osoby. Oddalamy od siebie wszelkie negatywne myśli, smutek i żal. Osoba, która w nieprawidłowy sposób przechodzi przez okres żałoby może sprawiać wrażenie, że świetnie sobie radzi i nie potrzebuje pomocy. Jednak, w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Tłumienie w sobie emocji ma bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie i kondycję psychiczną. Zdarza się, że w nieoczekiwanym momencie uświadamiamy sobie fakt utraty ukochanej osoby, a skrywane uczucia i straszliwy smutek stają się nie do zniesienia. U niektórych osób mogą pojawić się symptomy chorób, takich jak depresja, a nawet myśli samobójcze.

Przeczytaj
Donacja zwłok – jak przekazać ciało na cele naukowe

Nieprawidłowy przebieg żałoby – negatywne następstwa.

W efekcie odcięcia się od świata zewnętrznego i tłumienia nagromadzonych emocji mogą wystąpić objawy fizyczne. Nasze ciało przejmuje na siebie skutki złego przebiegu żałoby, czego efektem są różnorodne problemy zdrowotne i dolegliwości. Do najczęściej pojawiających się skutków negatywnych zaliczamy choroby układu krążenia, w szczególności nadciśnienie, oraz zaburzenia pracy serca. W wyniku obniżonej odporności zwiększa się podatność na wszelkiego rodzaju infekcje. Mogą wystąpić reakcje alergiczne, silne bóle głowy i zaburzenia funkcjonowania przewodu pokarmowego.

Jakie są etapy żałoby?

Faza początkowa

Pierwszy etap procesu żałoby jest zdecydowanie najtrudniejszy i wywołuje najsilniejsze emocje. Bez względu na okoliczności, informacja o śmierci bliskiej osoby zawsze jest szokiem, nawet jeśli można było ją przewidzieć ze względu na przebieg choroby. Niedowierzanie i negacja trwa najczęściej od kilku do kilkunastu dni. Stres potęgują przygotowania do pogrzebu i wszystkie czynności związane z jego organizacją.

Faza druga

Ceremonia pogrzebu, czyli uroczyste pożegnanie ze zmarłym, bardzo rzadko wywołuje negatywne emocje. Niestety po jej zakończeniu zaczyna się najtrudniejsza faza żałoby. Osamotnione osoby uświadamiają sobie wówczas fakt nieodwracalnej straty. Wszystkie skumulowane uczucia wybuchają ze zdwojoną siłą. Pojawia się straszliwe poczucie bezsilności i żalu. W tym czasie nie powinny pozostawać same. Wsparcie psychiczne i troskliwa opieka bliskich osób jest wówczas niezbędna.

Faza trzecia

W tej fazie żal po stracie przybiera postać złości i buntu. W tym czasie osierocona osoba jest najbardziej narażona na pojawienie się objawów depresji. Często rezygnuje ona z dotychczasowych aktywności, staje się wyobcowana i bierna. Z czasem złość ustępuje miejsca poczuciu pustki, jaki pozostawiła po sobie osoba zmarła. Warto jak najszybciej domknąć ten etap, by móc wrócić do świata żywych. W wielu przypadkach pomocna może być psychoterapia. Nieprzepracowana żałoba potrafi znacznie utrudnić funkcjonowanie.

Przeczytaj
Żałoba po bracie - ile trwa, jak ją okazywać, kiedy szukać pomocy?

Faza czwarta

Prawidłowo przepracowana faza trzecia znacznie przybliża powrót do normalnego funkcjonowania. Czwarta faza następuje w momencie gdy ludzie zaczynają akceptować stratę, odzyskują równowagę psychiczną i emocjonalną oraz z optymizmem patrzą w przyszłość. Pomimo tego, iż pamięć o zmarłym i rana na duszy pozostanie z nimi już na zawsze, są w stanie cieszyć się dalszym życiem i oddawać się swoim pasjom.

Nieprzepracowana żałoba – podsumowanie

Żałoba to proces nieodłącznie związany ze śmiercią bliskich nam osób. Każdy z nas przeżywa ją na swój sposób jednak zawsze warto z godnością przejść przez żałobę i oswoić się z nieodwracalną sytuacją. Śmierć jest ogromnym obciążeniem w aspekcie psychologicznym i czasami może przerastać możliwości adaptacyjne danej osoby. Nieprzepracowana żałoba i tłumienie w sobie emocji może mieć bardzo poważne konsekwencje dla naszego zdrowia psychicznego, jak i fizycznego. Dlatego zawsze należy doświadczać żałoby we właściwy sposób i pozwolić sobie na wyzwolenie silnych emocji, bo wraz ze łzami pozbywamy się psychicznego bólu.

Zobacz także:

Przeczytaj
Jak nie płakać na pogrzebie? Zrozum swoje emocje w czasie żałoby
Archiwum: sierpień 2022
Opublikowany przez
Krzysztof

Ukończył studia wyższe na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie na kierunku teologia i od 2 lat pracuje w zakładzie pogrzebowym. Doświadczenie nauczyło go wrażliwości i wyrozumiałości w kontakcie z osobami korzystającymi z usług pogrzebowych. Prywatnie zajmuje się udzielaniem korepetycji z kaligrafii i udzielaniem porad na forach religijnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *