Trumna – jaką wybrać dla zmarłego? Na co zwrócić uwagę podczas jej wyboru?

trumna

Śmierć stawia nas w obliczu bezsilności. Gdy odchodzi ktoś bliski, to pojawia się ogromny ból i rozpacz. Mimo to trzeba zadbać o sprawy organizacyjne – zająć się m.in. wyborem trumny. Jaka trumna będzie najlepsza i od czego powinien zależeć jej wybór? Sprawdź!

Organizacja pogrzebu to wiele obowiązków, na które składa się między innymi wybór trumny, w której spocznie ciało. Choć to nieprzyjemne i trudne zadanie, to jednak nie da się od niego uciec. W domach pogrzebowych możesz kupić trumny o różnych przeznaczeniach czy kształtach. Różnią się one między sobą również materiałem, z którego zostały wyprodukowane. Konstrukcja do pochówku zawsze powinna być w pełni dopasowana do zmarłego, dlatego warto skorzystać w tej kwestii z pomocy pracowników, który doradzą w wyborze odpowiedniego modelu. Co więcej – często istnieje możliwość zamówienia trumny na zamówienie.

Jaką wybrać trumnę?

Trumny można podzielić ze względu na to, z jakiego materiału zostały wykonane. Zdecydowanie najczęściej jest nim materiał drzewny. Nieustannie ogromną popularnością cieszą się trumny sosnowe. Do ich produkcji wykorzystuje się surowiec sosnowy, który jest delikatny oraz ma wyjątkowo piękny i jednocześnie jasny odcień. Szczególnie istotne jest też to, że jest łatwy w obróbce, dlatego też można nadawać takiej trumnie wiele rozmaitych kształtów.

Mnóstwo mocnych stron mają także trumny dębowe, które są bardzo wytrzymałe, co wynika z wysokiego współczynnika twardości tego gatunku surowca. Są odporne na uszkodzenia mechaniczne i niekorzystne czynniki środowiskowe. Drewno tego rodzaju bez problemu poddaje się obróbce, dlatego trumna dębowa często ma ciekawe wzornictwo.

Przeczytaj
Pochówek dzieci nienarodzonych – dlaczego warto pożegnać się z dzieckiem? Jak wygląda organizacja takiego pogrzebu? Gdzie pochować nienarodzone dziecko?

Czym się kierować, wybierając trumnę na ostatnie pożegnanie?

Standardowe konstrukcje oferowane przez domy pogrzebowe zwykle odpowiadają potrzebom większości klientów, aczkolwiek nie zawsze. Dlatego wybierając sarkofag, musisz zwrócić uwagę m.in. na:

  • wzrost – w przypadku bardzo wysokich osób (powyżej 190 cm) lub dzieci standardowe konstrukcje się nie sprawdzają; wtedy najlepiej zamówić trumnę na zamówienie;
  • wagę – osoby otyłe potrzebują szerszych trumien;
  • przeznaczenie – inną trumnę należy wybrać do pogrzebu tradycyjnego, kremacyjnego, a inną do transportu międzynarodowego.

Kremacja a wybór konstrukcji do pochówku

Zupełnie inną trumnę musisz wybrać, jeśli planowana jest kremacja. W takiej sytuacji niezbędna jest inna konstrukcja niż wtedy, gdy ma mieć miejsce tradycyjny pochówek, bez spopielenia zwłok. Zatem jeśli jesteś na etapie wyboru konstrukcji do pochówku dla bliskiego, który chciał zostać skremowany po śmierci, to musisz kupić trumnę kremacyjną. Trumny kremacyjne są wykonane z nielakierowanego drewna, prasowanej tektury lub wikliny. Nie mają żadnych ozdób i są ekologiczne. Szczególnie istotne jest też to, że są łatwopalne, co jest konieczne, ponieważ tego rodzaju konstrukcje trafiają razem z ciałem do pieca kremacyjnego. Kosztują one w okolicach 200-600 złotych – w zależności od tego, z czego zostały wykonane.

Ile kosztują trumny?

Cena trumny w dużej mierze zależy od tego, z jakiego materiału została wyprodukowana. Jej koszt może być też wyższy, jeśli zdecydujesz się na to, by znajdowały się na niej ozdoby lub ornamenty. Inne możliwe dodatkowe koszta to sposób wykończenia wnętrza. Obecnie żadnego problemu nie stanowi wyłożenie wnętrza np. poduszkami, czy umieszczenie w niej szufladek, w których można umieścić cenne pamiątki. Można jednak oszacować koszt trumny w przypadku sosnowej jest to wydatek w okolicach 500-700 złotych, natomiast jeśli chodzi o trumnę dębową, to tutaj koszt wzrasta aż do nawet 3000 złotych!

Przeczytaj
Biała trumna – dla kogo jest przeznaczona i kiedy można ją wykorzystać?

Podsumowując, wybierając trumnę, warto chwilę pomyśleć, czego życzyłby sobie zmarły. Jeśli prowadził skromne życie, to najlepsza będzie prosta i lekka konstrukcja. Gdy natomiast nie czujesz się na siłach, aby wybrać odpowiednią, to zawsze możesz poprosić o pomoc pracowników domu pogrzebowego, którzy na pewno udzielą ci pomocy. Po zapoznaniu się z twoimi oczekiwaniami wskażą ci konstrukcję, która będzie spełniała wszystkie wymagania i potrzeby.

Zobacz także:

Archiwum: luty 2022
Opublikowany przez
Krzysztof

Ukończył studia wyższe na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie na kierunku teologia i od 2 lat pracuje w zakładzie pogrzebowym. Doświadczenie nauczyło go wrażliwości i wyrozumiałości w kontakcie z osobami korzystającymi z usług pogrzebowych. Prywatnie zajmuje się udzielaniem korepetycji z kaligrafii i udzielaniem porad na forach religijnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *