Ubieranie zmarłego – czy warto wybrać zakład pogrzebowy? W jaki sposób ubierane są zwłoki na pogrzeb? Ile to kosztuje?

ubranie zmarłego

Zakład pogrzebowy prawdopodobnie zaproponuje ci możliwość przyodziania zmarłego przed pogrzebem. Sprawdź, jak powinno przebiegać ubieranie zmarłego i kto powinien się tym zająć.

Czujesz, że nie jesteś w stanie samodzielnie zająć się ubieraniem zmarłego? Nie musisz tego robić! Pamiętaj, że takie czynności wymagają skupienia i fachowej wiedzy. Powierz ciało zmarłego profesjonalnemu zakładowi pogrzebowemu. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć na ten temat.

Jak zakład pogrzebowy przygotowuje ciało osoby zmarłej do pochówku w czasach koronawirusa?

Zleć zakładowi funeralnemu zadanie ubierania zwłok. Ciało po śmierci często wydziela z siebie toksyny. Co w przypadku osób zmarłych na chorobę wywołaną wirusem SARS-CoV-2? Przetransportowanie zwłok na cmentarz i ubieranie również odbywa się z zachowaniem pewnych zasad. Przygotowaniem zwłok zmarłego do pochówku oraz okazywania w kaplicy zajmują się zakłady pogrzebowe. Zakład powinien zadbać o to, by ciało martwego dobrze prezentowało się na ceremonii. Rodzina zmarłego na pewno to doceni podczas ostatniego pożegnania. Przygotowanie nieboszczyka do okazania i pogrzebu to kilka kroków, podczas których pracownik zakładu powinien:

  1. Umyć ciało i wykonać podstawowe zabiegi kosmetyczne;
  2. Zadbać o rekonstrukcję uszkodzeń skóry;
  3. Nałożyć zmarłemu odpowiedni strój;
  4. Ułożyć odpowiednio dłonie i całe ciało.

Pracownik zakładu pogrzebowego wie, że mycie zwłok to także dezynfekcja. Ostatnie pożegnanie to poważna uroczystość. Należy więc zadbać o odpowiednią prezencję zmarłego.

Przeczytaj
Krajowy i międzynarodowy transport zwłok. Co warto o nim wiedzieć i na jakich zasadach odbywa się przewóz zwłok?

Ubieranie zmarłego a Covid-19 – jak przygotować zwłoki?

Pandemia koronawirusa nieco zmieniła zasady panujące w zakładach pogrzebowych. Minister Zdrowia wydał w tym zakresie stosowne rozporządzenie. Osobę zmarłą na Covid-19 umieszcza się w zamkniętej trumnie i podwójnym worku. W tym przypadku ciała nie można już odsłaniać do okazania.

Właściciele zakładów zobowiązani są do przechowywania zwłok w trumnie lub kapsule. Po złożeniu zwłok w trumnie bezwzględnie nie można jej otwierać. Co możesz zrobić, kiedy zostanie stwierdzony zgon w wyniku Covid-19? W takiej sytuacji zastosuj pełen reżim sanitarny i wezwij specjalistów.

Samodzielne ubieranie ciała do pochówku na cmentarzu – czy to dobry pomysł?

Chcesz samodzielnie zająć się ubieraniem zmarłego? Pamiętaj, że z każdą godziną ciało staje się coraz bardziej sztywne. Podczas ubierania zwłok należy zachować szczególne środki ostrożności. Jeśli nie masz doświadczenia, możesz uszkodzić ciało. Nie decyduj się na mycie i oblekanie osoby nieżyjącej w pojedynkę. Usługi pogrzebowe mogą odstąpić od standardowych procedur mycia. Dotyczy to przypadków śmierci wskutek zarażenia koronawirusem.

Zawsze dbaj o swoje bezpieczeństwo. Nie upieraj się przy samodzielnym oblekaniu nieboszczyka. Oddaj nieżyjącą osobę w ręce profesjonalistów. Zyskasz pewność, że ciało będzie właściwie przygotowane do okazania i pogrzebu. Pamiętaj jednak, że to ty decydujesz, kto ubiera zmarłego.

Zobacz także:

Przeczytaj
Jak wybrać odpowiednią trumnę dla zmarłego? Jakie są ceny trumien? Na co zwracać uwagę przy wyborze?
Archiwum: luty 2022
Opublikowany przez
Krzysztof

Ukończył studia wyższe na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie na kierunku teologia i od 2 lat pracuje w zakładzie pogrzebowym. Doświadczenie nauczyło go wrażliwości i wyrozumiałości w kontakcie z osobami korzystającymi z usług pogrzebowych. Prywatnie zajmuje się udzielaniem korepetycji z kaligrafii i udzielaniem porad na forach religijnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *