Żałoba po rodzicach to trudny etap dla każdego. Jak poradzić sobie ze śmiercią ojca i związanymi z nią emocjami?
Rodzice to jedne z najbliższych osób dla większości ludzi. Ich śmierć zawsze wzbudza wiele emocji, z którymi często trudno sobie poradzić. Żałoba po tacie to naturalna reakcja na utratę kogoś, kogo kochamy. Może jej towarzyszyć smutek i żal, często emocje są bardzo silne i mogą przybierać różne formy. Każdy na swój sposób przeżywa taką sytuację, zobaczmy jednak, ile powinien trwać czas żałoby po ojcu, jakie są jego etapy i jak łatwiej sobie z tym poradzić?
Jak poradzić sobie ze stratą ojca?
Śmierć bliskiej osoby to trudne doświadczenie. W przypadku, gdy chodzi o tatę, przeżycie może być szczególnie ciężkie, niezależnie od tego, w jakim wieku jesteśmy. Często trudno jest zaakceptować utratę kogoś bliskiego i choć każda żałoba zazwyczaj przebiega indywidualnie, istnieją pewne wspólne łączniki, które wiążą się z reakcją na śmierć ojca.
Żałoba po tacie – pogrzeb
Pochówek bliskich nam osób jest traumatycznym przeżyciem. To podczas pogrzebu większość osób w żałobie w pełni zdaje sobie sprawę z tego, że osoby zmarłej już z nimi nie ma i nigdy nie będzie. Wtedy pojawia się prawdziwy żal po stracie, a możliwość zobaczenia ciała i pożegnanie się z ojcem przy trumnie często uruchamia szereg emocji, które związane są z całą sytuacją. Poczucie straty może być wykazywane na różne sposoby. Osoba przeżywająca żałobę czasem bywa bardzo opanowana, zamykając się w swoim bólu. W innym przypadku ból i smutek objawiają się nagłym płaczem i widoczną bezradnością.
Wewnętrzna i zewnętrzna żałoba po tacie
Żałoba po stracie ojca może mieć dwa oblicza: zewnętrzne opłakiwanie oraz tęsknotę wewnętrzną. To, jak manifestujemy stratę bliskiej osoby na zewnątrz, nie zawsze jest równe z tym, co odczuwamy w sercu. Wiele osób, szczególnie dzieci, przeżywa odejście ojca w sposób bardzo bolesny, który może zaburzyć codzienne funkcjonowanie. Jeżeli śmierć była nagła, jest to wstrząs dla całej rodziny, a szczególnie dla osób, które były blisko z denatem. Aby nie utracić poczucia rzeczywistości i nie zatracić się w smutku, okres żałoby powinien być podparty wspieraniem się nawzajem najbliższych osób zmarłego. Wspólne wspominanie dobrych chwil pozwoli zagłuszyć ewentualne poczucie winy i osamotnienia, a także zapobiegnie rozwojowi stanów depresyjnych.
Wewnętrzna żałoba po tacie – oblicze patologiczne
Według polskiej tradycji żałoba po tacie trwa ok. 6 miesięcy, po czym powinno się akceptować stratę i powoli wrócić do normalnego życia. Nie zawsze jest to łatwe. Odejście bliskiej osoby bywa bardzo dotkliwe i może przyczynić się do zaburzenia poczucia bezpieczeństwa (zwłaszcza u dzieci), które może prowadzić do licznych problemów psychicznych. Jeżeli są powody do zaniepokojenia, takie jak myśli samobójcze, wycofanie społeczne, niemożliwość przystosowania do nowej sytuacji, warto pomyśleć o psychoterapii lub kontakcie z psychiatrą.
Żałoba po tacie – podsumowanie
Żałoba po tacie to coś więcej niż okresowy epizod. Wiąże się z różnymi etapami, takimi jak zaprzeczenie i wyparcie, które ewentualnie mają prowadzić do akceptacji. Jest to trudny czas dla osoby cierpiącej, a ból nie zawsze można szybko ukoić. Bezsilność i tęsknota za zmarłą osobą mogą powodować różne stany emocjonalne. Ważne, aby ten przykry okres spędzać z bliskimi, którzy pomogą nam go przetrwać i powrócić do normalnego życia.
Zobacz także:
- Ile trwa żałoba po babci?
- Żałoba po bracie – ile trwa, jak ją okazywać, kiedy szukać pomocy?
- Żałoba po mężu – ile trwa, jak się objawia, jak poradzić sobie z bólem?
- Stany lękowe po śmierci bliskiej osoby – jak sobie z nimi radzić?
- Żałoba po dziadku – ile trwa, jakie są etapy, jak się wtedy ubierać?
- Żałoba po wujku. Jak długo powinna trwać żałoba po śmierci dalszych krewnych?