Zasiłek pogrzebowy ZUS – ile się czeka na wypłatę? To świadczenie, które wypłaca się jednorazowo w razie śmierci bliskiej osoby. Jest to pomocne wsparcie finansowe przy organizacji pogrzebu. Jak długo czeka się na pieniądze? Komu przysługuje? Sprawdź to!
O wypłatę zasiłku pogrzebowego ZUS zwykle starają się najbliżsi osoby zmarłej. Nierzadko jednak to świadczenie jest też wypłacane osobie obcej (np. sąsiadowi), domowi pomocy społecznej, pracodawcy, czy powiatowi/gminie. Należy pamiętać, że przysługuje ono osobie lub podmiotowi, który pokrył koszty pogrzebu. Jeśli zdarzyłaby się sytuacja, że koszty poniosłoby więcej niż jedna osoba, czy podmiot, to wówczas kwotę zasiłku dzieli się proporcjonalnie do faktycznych poniesionych kosztów. Przeczytaj, ile trzeba poczekać na wypłatę tego świadczenia.
Zasiłek pogrzebowy ZUS – ile się czeka?
Zasiłek pogrzebowy ZUS – ile się czeka? Zgodnie z informacjami na stronie rządowej wypłata zasiłku powinna nastąpić w ciągu 30 dni od dnia złożenia wszystkich potrzebnych dokumentów. W praktyce jednak zwykle pieniądze trafiają na konto osoby, która pokryła wydatki związane z pogrzebem w czasie od 2 do 8 tygodni od dnia złożenia wniosku.
Jaka jest wysokość zasiłku pogrzebowego ZUS?
Wysokość zasiłku pogrzebowego ZUS nie zależy od przyczyny śmierci i jego wysokość już od 2011 roku nie uległa zmianie. Od tego czasu cały czas wynosi 4000 zł i ta kwota zwykle jest wypłacana członkom rodziny osoby zmarłej. Jednocześnie trzeba podkreślić, iż jest to maksymalna kwota, jaką się otrzymuje, niezależnie od tego, jakie są realnie poniesione koszta pochówku. Ważną informacją jest też to, że zasiłek pogrzebowy ZUS nie musi być wypłacony w całości jednej osobie. Wszystko zależy od tego, kto rzeczywiście poniósł koszty pochówku. Istnieje możliwość podzielenia kwoty świadczenia proporcjonalnie.
Podwyższenie zasiłku pogrzebowego ZUS – czy to możliwe?
W związku z tym, że koszty pogrzebu rosną w zastraszającym tempie, coraz częściej można usłyszeć o planach na podwyższenie zasiłku pogrzebowego ZUS. Czy to realne? Od kiedy wzrośnie zasiłek pogrzebowy? Istnieje na to spora szansa w 2023 roku. Według informacji dostępnych w sieci wysokość zasiłku miałaby wzrosnąć nawet do 5000 zł. Choć oczywiście podwyżka zacznie obowiązywać tylko wtedy, gdy rząd znajdzie środki na ten cel w przyszłorocznym budżecie, co może być trudne.
Jak otrzymać zasiłek pogrzebowy ZUS?
Każdego roku wiele osób stara się o zasiłek pogrzebowy ZUS. Ile się czeka, komu przysługuje, a także czy istnieje szansa na jego podwyższenie. Te informacje znajdziesz powyżej. Co natomiast trzeba zrobić, aby go otrzymać? Przede wszystkim musisz wypełnić odpowiedni wniosek o zasiłek oraz dołączyć do niego załączniki takie jak:
- akt zgonu;
- oryginały rachunków pokazujące poniesione koszty pogrzebu;
- dokumenty potwierdzające pokrewieństwo lub powinowactwo z osobą zmarłą;
- zaświadczenie płatnika składek o podleganiu ubezpieczeniu emerytalnemu lub rentowemu.
Jak prawidłowo wypełnić wniosek o zasiłek pogrzebowy ZUS?
Niektórzy zastanawiają się, jak wypełnić wniosek o zasiłek pogrzebowy. Wbrew pozorom nie jest to trudne. W celu uzyskania takiego świadczenia trzeba wypełnić druk Z-12. Wniosek powinien być wypełniony wielkimi literami i za pomocą czarnego lub niebieskiego długopisu. Na pierwszej stronie musisz podać dane osoby, która zmarła – m.in. imię i nazwisko zmarłego i numer PESEL. Na pewno poradzisz sobie z tym bez problemu, a jeśli nie, to wiedz, iż możesz upoważnić zakład pogrzebowy (odpowiedzialny za organizację pogrzebu) do złożenia wniosku i odbioru zasiłku pogrzebowego.
Mamy nadzieję, że teraz już wiesz, jak starać się o zasiłek pogrzebowy ZUS, ile się czeka na wypłatę, a także jak wypełnić wniosek. Pamiętaj, że masz 12 miesięcy od daty śmierci osoby, aby złożyć wszystkie niezbędne dokumenty.
Zobacz także:
- Od kiedy wzrośnie zasiłek pogrzebowy? Nowe informacje
- Zasiłek pogrzebowy KRUS – ile się czeka? Komu przysługuje to świadczenie?
- Jak wypełnić wniosek o zasiłek pogrzebowy? Zobacz, jak to zrobić prawidłowo!
- W jaki sposób można otrzymać zasiłek pogrzebowy z ZUS? Czym w praktyce jest tego typu świadczenie socjalne? Kto może się o niego ubiegać?