Śmierć to nieodłączny element egzystencji każdego człowieka. Odejście bliskiej osoby to dla ciebie traumatyczne przeżycie? Balsamowanie zwłok tuż przed pogrzebem pozwala na pozostawienie otwartej trumny w przypadku ostatniego pożegnania.
Balsamowanie zwłok – na czym polega w praktyce?
Zabiegi konserwacji ciała zachowują skórę w jak najlepszej kondycji. Przed ostatnim pożegnaniem to bardzo ważne. Zabieg tanatopraksji polega na wprowadzeniu do naczyń krwionośnych specjalistycznego płynu. Substancja tworzona jest na podstawie formaldehydu. Ten środek chemiczny świetnie konserwuje martwe tkanki oraz organy wewnętrzne. Przekłada się to na spowolnienie rozkładu ciała. Pamiętaj też, że balsamowanie zwłok zapobiega występowaniu plam opadowych.
Samo przeprowadzenie konserwacji przed pochówkiem wymaga odpowiedniego przygotowania. W tym przypadku ważna jest dezynfekcja powierzchni ciała poległego. Toaleta pośmiertna obejmuje nie tylko podstawowe obmycie skóry. Zabiegi tanatotoalety obejmują także:
- golenie twarzy;
- obcinanie paznokci;
- podcinanie włosów oraz ich układanie.
Ciało po wypadku możesz oddać na zabieg rekonstrukcji. Zlikwidujesz w ten sposób pierwsze oznaki śmierci. Dzięki temu ciało nieżywej osoby wygląda naturalnie. Balsamowanie zwłok hamuje procesy gnilne. Pozbywa się szkodliwych bakterii. Dzięki temu ciało nie wydziela nieprzyjemnych zapachów. To nie tylko szansa na godne pożegnanie bliskiej osoby po śmierci. Zredukujesz w ten sposób ryzyko rozprzestrzeniania się chorób.
Kto zajmuje się balsamowaniem zwłok?
Oczywiście niewiele osób zajmuje się profesjonalnie pielęgnacją zwłok po śmierci. Zakłady pogrzebowe zatrudniają specjalistów w tym zakresie. Balsamacja pozwoli ci na godne pożegnanie bliskiej osoby po jej śmierci. Osoba zajmująca się pielęgnacją ciała po śmierci musi być przede wszystkim:
- opanowana;
- doświadczona;
- dokładna.
Wystawienie ciała osoby zmarłej na widok publiczny wymaga właściwego przygotowania. Balsamista zapobiega rozkładowi ciała tuż przed uroczystością pochówku. Przygotowanie ciała zmarłego zajmuje od kilku do nawet kilkunastu godzin. Wiele zależy od tego, w jakim stanie będzie ciało nieżywej osoby tuż przed konserwacją i rekonstrukcją. Upewnij się także, że usługi pogrzebowe obejmują także zakres balsamowania zwłok.
Kiedy warto zdecydować się na balsamowanie zwłok po śmierci?
Chcesz wystawić ciało zmarłego na widok publiczny? Zdecyduj się na pielęgnację skóry i nie tylko. Balsamista przywróci normalny wygląd ciała i zatrzyma przy tym proces rozkładu ciała osoby zmarłej. W przypadku późniejszej kremacji konserwacja nie ma większego znaczenia.
Chcesz zakonserwować ciało bliskiej ci osoby? A może chcesz zabezpieczyć nieboszczyka w chłodni na czas transportu zwłok? W każdej z tych sytuacji zabezpieczenie ciała martwego do pochówku ma znaczenie. Chcesz godnie pożegnać się z nieżywym członkiem rodziny? Balsamowanie zwłok pozwoli ci na zorganizowanie godnej uroczystości ostatniego pożegnania.
Ile kosztuje balsamowanie zwłok?
Balsamacja jest całkowicie bezpieczna dla środowiska. Oczyszczenie ciała wykonuje się nie tylko do publicznego okazania ciała. Tanatopraksja pozwala na skuteczne przetransportowanie ciała osoby zmarłej. Ułatwia także zrealizowanie późniejszej kremacji zwłok. Koszt balsamacji to wydatek około 1000 złotych w większości zakładów funeralnych.
Zdecyduj się także na usługi makijażystki osób zmarłych. W takim przypadku licz się z wydatkiem na poziomie do 200 złotych za usługę. Poważne obrażenia wymagające rekonstrukcji znacznie zwiększą cenę usługi. Profesjonalna pielęgnacja z rekonstrukcją to wydatek nawet kilku tysięcy złotych. Cena ta dotyczy tylko jednego ciała. Proces przemiany ciała nieboszczyka do naturalnego wyglądu trwa nawet do 48 godzin. Pozbądź się zapachów i zachowaj normalny wygląd ciała bliskiej osoby, która już odeszła. Zatrzymanie procesu rozkładu pozwoli ci na ostatnie pożegnanie zmarłego, przy otwartej trumnie.
Zobacz także:
- Krematorium – czym zajmuje się ten zakład? Jak wygląda proces spopielenia zwłok? Czym zajmują się pracownicy krematorium?
- Urna na prochy – co to takiego? Ile trzeba za nią zapłacić? W jakich sytuacjach warto kupić urnę na prochy po zmarłej osobie?
- Kremacja – cena usługi. Ile kosztuje spopielenie ciała? Jak w praktyce wygląda pogrzeb z kremacją zmarłego?
- Jak wygląda nieboszczyk po 10 latach?
- Kremacja zwłok – na czym polega? O czym warto pamiętać? Jak wygląda pochówek po ciałopaleniu?
- Jak wybrać odpowiednią trumnę dla zmarłego? Jakie są ceny trumien? Na co zwracać uwagę przy wyborze?