Ile kosztuje pogrzeb? Uogólniony cennik usług pogrzebowych

ile kosztuje pogrzeb

Kwestia tego, ile kosztuje pogrzeb, spędza sen z powiek bliskim zmarłej osoby. W tym czasie pełnym cierpienia wydatki są spore, ale nie sposób ich uniknąć. Sprawdź, ile wynosi orientacyjna cena pogrzebu.

Zastanawiając się, ile kosztuje pogrzeb, należy wziąć pod uwagę miejsce zamieszkania, oczekiwania zmarłego oraz bliskich, a także średnie dane związane również z zasiłkiem pogrzebowym. Według badań średni koszt pogrzebu w Polsce to wydatek rzędu 4000-5000 złotych. Kwota ta nie uwzględnia jednak dodatkowych wydatków, które ponosi większość rodzin. Koszty są zróżnicowane, a ceny usług pogrzebowych mogą od siebie odbiegać (kwestia pochowania ciała osoby zmarłej lub decyzji o urnie z prochami, ofiara dla księdza, organizacja pogrzebu to tylko kilka kwestii, o których należy pamiętać). Co składa się na wydatki w postaci kilku tysięcy złotych?

Co składa się na koszt pogrzebu?

Wiele osób zadaje pytanie o to, ile kosztuje pogrzeb. Warto przemyśleć tę kwestię, zwłaszcza że w sytuacji nagłej śmierci kogoś bliskiego, trudno jest się skupić i analizować rynek usług pogrzebowych.

Przeczytaj
Żałoba po śmierci bliskiej osoby. Na jakie etapy się dzieli i jak ją przechodzić?

Obecnie w cennikach zakładów pogrzebowych można znaleźć listy z wyszczególnionymi pozycjami, które wchodzą w skład pogrzebu.

Lista poszczególnych elementów

To przede wszystkim koszt samej ceremonii pogrzebowej. W zależności od stopnia religijności zmarłego oraz jego rodziny może być to uroczystość kościelna lub świecka.

Dodatkowo należy wziąć pod uwagę takie aspekty jak:

  • przewóz zwłok;
  • trumna;
  • kwiaty;
  • napisanie oraz rozprowadzenie nekrologu i klepsydr;
  • ewentualna odzież żałobna dla zmarłego;
  • nagrobek;
  • kremacja;
  • transport żałobników z cmentarza;
  • kwatera na cmentarzu;
  • stypa wraz z poczęstunkiem.

Nie zawsze konieczne jest skorzystanie ze wszystkich punktów. W tak trudnych chwilach należy skupić się przede wszystkim na przeżywaniu żałoby.

Cennik usług pogrzebowych – jak wybrać zakład pogrzebowy?

Wybór odpowiedniego zakładu pogrzebowego jest trudny, zwłaszcza w tak ogromnych emocjach. Organizacja ceremonii wymaga ustalenia wielu kwestii. Kluczowe jest nie tylko to, ile kosztuje pogrzeb, ale też, o jakie elementy należy zadbać. Profesjonalny zakład pogrzebowy może odciążyć najbliższych w tych trudnych chwilach.

Na co zwrócić uwagę, wybierając zakład pogrzebowy?

Wybierając odpowiednią firmę, należy kierować się kilkoma podstawowymi kryteriami. 

Lokalizacja

Ogromną zaletą dobrego zakładu pogrzebowego jest jego lokalizacja. Warto rozejrzeć się w pobliżu cmentarza, kościoła lub miejsca zamieszkania. Dzięki temu można zmniejszyć pewien chaos, który z pewnością się pojawi.

Transport krajowy i międzynarodowy

Jeśli śmierć nastąpiła w znacznej odległości od miejsca zamieszkania, koniecznie należy upewnić się, czy zakład pogrzebowy oferuje transport zwłok. Nie każdy spełnia warunki sanitarne. W niektórych sytuacjach konieczne jest także transportowanie zwłok spoza granic kraju, co również należy wziąć pod uwagę, wybierając odpowiedni dom pogrzebowy.

Przeczytaj
Stypa – czy jej organizacja jest obowiązkowa? Jak się zachować na takim spotkaniu?

Charakter pogrzebu

Pragnąc zorganizować pogrzeb świecki lub w obrządku religijnym innym niż katolicki, warto sprawdzić opinię o danym zakładzie. Nie każdy ma to w swojej ofercie.

Kremacja czy pogrzeb tradycyjny

W zależności od życzenia zmarłego i jego najbliższych, ciało po śmierci może zostać skremowane. Nie każdy zakład pogrzebowy oferuje taką opcję. Forma ma wpływ na fakt, ile kosztuje pogrzeb, ponieważ cena samej trumny to często około 2000 złotych, podczas gdy urna i kremacja jest o wiele mniej kosztowna.

Całodobowe pogotowie pogrzebowe i chłodnia

Jeśli zgon nie nastąpił w cmentarzu i ciało nie zostało zabrane do przyszpitalnej kostnicy, konieczne jest zorganizowanie miejsca do bezpiecznego przechowania ciała. Wiele zakładów świadczy całodobowe usługi i umożliwia transport zwłok do chłodni.

Akcesoria pogrzebowe

Jeśli śmierć nastąpiła nagle, poza miejscem zamieszkania lub w sytuacji gdy rodzina nie mieszka w najbliższej okolicy, trudnością mogą być np. ubrania pogrzebowe. W takiej sytuacji warto skorzystać z tych oferowanych przez zakład pogrzebowy.

Ile kosztuje miejsce na cmentarzu?

Miejsce na cmentarzu jest kluczowym aspektem w kwestii tego, ile kosztuje pogrzeb. Ceny są uzależnione od miasta, rodzaju cmentarza, umiejscowienia kwatery, ale również wielkości.

W przypadku tradycyjnego, ziemnego i pojedynczego miejsca koszt może wynieść od 1000 do 2000 złotych. Rodzinny grób ziemny może kosztować do 2500 złotych. Groby murowane są zwykle droższe o około 400-500 złotych. Tańszą opcją są groby urnowe. W tym przypadku zarówno wersja pojedyncza, rodzinna, jak i murowana nie powinna przekroczyć 1000 złotych.

Przeczytaj
Ilu kierowców ginie rocznie przez nieostrożną jazdę samochodem?

Opłata po upływie 20 lat

Opłata tego rodzaju jest wnoszona raz na 20 lat. Po upływie tego czasu cmentarz może przygotować kwaterę do ponownego chowania. Rodzina pochowanych osób może wnieść ponowną opłatę (zwykle kwota jest podobna do tej początkowej, około 1500-2000 złotych), aby miejsce pozostało nienaruszone na kolejne 20 lat.

Ile kosztuje pogrzeb? Co jest tańsze – pochówek w trumnie czy kremacja?

Zastanawiając się, ile kosztuje pogrzeb, należy wziąć pod uwagę dwie dostępne możliwości: pogrzeb tradycyjny w trumnie lub kremację.

Pogrzeb tradycyjny jest wybierany znacznie częściej. Rodzina preferuje zwykle korzystanie z usług tradycyjnych domów pogrzebowych, powierzając zorganizowanie ceremonii profesjonalistom.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, koszt tradycyjnego pogrzebu jest znacznie wyższy niż koszt kremacji. Wynika on z konieczności umieszczenia ciała w chłodni, zakupu trumny, przygotowania ciała oraz transportu. Dodatkowo koszt kwatery na cmentarzu również będzie wyższy.

Co wpływa na koszt trumny?

Koszt trumny w dużej mierze zależy od rodzaju drewna. Choć trumna w trakcie pogrzebu jest umieszczana pod ziemią, dla wielu rodzin kwestia jakości wykonania to kluczowa kwestia.

Im szlachetniejsze drewno oraz tkanina, tym droższa będzie trumna. Najbardziej efektowne z pewnością są trumny wykonane z drewna dębowego. Należy jednak pamiętać, że koszt takiej trumny może przekroczyć 2000 złotych.

Dodatkowe koszty związane z pochówkiem

Na koszt pochówku składa się nie tylko cena trumny, kwatery oraz ceremonii pogrzebowej. Na to, ile kosztuje pogrzeb, ogromny wpływ ma także wiele pomniejszych kwestii. Ubranie pogrzebowe, kwiaty, oprawa muzyczna, transport bliskich z kościoła na cmentarz mogą znacząco zwiększyć koszt organizacji.

Przeczytaj
Nakrycie głowy na pogrzebie – co warto o tym wiedzieć

Ile kosztuje stypa?

Stypa, czyli konsolacja, to tradycyjny poczęstunek organizowany przez najbliższą rodzinę. Dzięki temu przyjezdni goście mogą być po raz ostatni symbolicznie ugoszczeni przez zmarłego.

Najczęściej w trakcie stypy podawany jest dwudaniowy obiad, kawa i deser (zaskocz gości kawą melange. Przepis: https://kawaczyherbata.pl/kawa-melange). Rzadko uroczystość ta się przeciąga. Tym samym koszt stypy jest podobny, jak w przypadku innych spotkań w lokalu. Cena od osoby może wahać się od 40 do 150 złotych.

Konsolację można zorganizować także w domu. Wtedy koszt będzie mniejszy, lecz z pewnością konieczne będzie poświęcenie czasu i energii na gotowanie i podawanie do stołu.

Trudno jednoznacznie określić, ile kosztuje pogrzeb. Na jego cenę składa się wiele zmiennych. Dużą rolę odgrywa sposób pochówku, kwestia religijności i organizacji ewentualnego poczęstunku.

Zobacz także:

Archiwum: październik 2022
Opublikowany przez
Krzysztof

Ukończył studia wyższe na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie na kierunku teologia i od 2 lat pracuje w zakładzie pogrzebowym. Doświadczenie nauczyło go wrażliwości i wyrozumiałości w kontakcie z osobami korzystającymi z usług pogrzebowych. Prywatnie zajmuje się udzielaniem korepetycji z kaligrafii i udzielaniem porad na forach religijnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *