W dzisiejszych czasach wiele osób wyraża chęć kremacji swoich zwłok po śmierci. Taka forma ostatniej drogi nieboszczyka jest coraz popularniejsza. Coraz mniej miejsca na cmentarzach sprawia, że urna na prochy staje się standardem. Jaką urnę warto kupić? Ile trzeba wydać? Sprawdź!
Zakłady pogrzebowe często w swojej ofercie mają urny na prochy. Usługi funeralne dotyczą nie tylko organizacji pochówku, możesz też poprosić o transport ciała do krematorium. Zdecyduj się także na pomoc w wyborze urny pogrzebowej. Nie wiesz, jaką urnę na prochy wybrać dla bliskich zmarłych? Sprawdź, jakie ossuarium możesz kupić.
Urna na prochy – czym jest?
Urna na prochy to swego rodzaju waza. Możesz ją wykorzystać do przechowywania np. prochów po zmarłej osobie. Urny wysokiej jakości są proponowane często przez zakłady funeralne. Ossuarium zajmuje o wiele mniej miejsca niż tradycyjna trumna. Dzięki temu zaoszczędzisz sporo miejsca na cmentarzu.
Spopielenie ciała zawsze związane jest z koniecznością zakupu urny na prochy. Takie produkty dostępne są praktycznie w każdym zakładzie pogrzebowym lub krematoryjnym. Sklepy z akcesoriami pogrzebowymi proponują najróżniejsze rozwiązania. Dobrej jakości urna powinna być przede wszystkim piękna i wytrzymała.
Urny na prochy – rodzaje
Jakie popielnice wybierzesz dla swoich bliskich? Zastanawiasz się, w jakie ossuarium zainwestować? Oto podstawowe rodzaje urn dostępnych na rynku:
- urny metalowe – należą do budżetowych rozwiązań, a ich ceny nie przekraczają najczęściej 300 złotych;
- urny ceramiczne – wypalane z gliny, estetyczne i dostępne już za około 500 złotych;
- urny artystyczne – przeznaczone dla wymagających osób i dostępne w cenach od 500 złotych w górę;
- urny kamienne – wykonane z kamieni naturalnych, np. marmuru; ich ceny mieszczą się w przedziale od 200 do 500 złotych;
- urny drewniane – wykonywane z drewna sosnowego lub dębowego wysokiej trwałości; to jedne z tańszych urn na prochy.
Co wpływa na ceny urn na prochy?
Dowiedz się, co wpływa na ostateczny koszt zakupu ossuarium. Prochy zmarłego legalnie możesz przechowywać tylko w takim pojemniku. Na koszt jego zakupu wpływają takie czynniki, jak:
- materiał wykonania podstawy;
- materiał wykonania uchwytów i zdobień;
- wielkość urny.
To trzy podstawowe elementy wpływające na ostateczną cenę ossuarium na prochy. Kształt, wielkość i materiał wykończenia definiują nie tylko wygląd urny, ale także jej cenę. Chcesz przechowywać prochy zmarłej osoby w wyjątkowy sposób? Nie szukaj oszczędności, kiedy wybierasz urnę dla bliskiej ci osoby, która już odeszła.
Urna na prochy – czy to dobra decyzja?
Bliska osoba przed śmiercią poprosiła o kremację swoich zwłok? Jako rodzina zadbaj o to, aby spełnić jej prośbę. Kup ossuarium na prochy. Zadbaj o uroczystość pochówku. Załatw w pierwszej kolejności formalności w krematorium. Następnie umieścisz prochy w odpowiednio przygotowanej urnie. Dopiero wtedy zakończy się ostatnie pożegnanie nieżywego członka rodziny.
Pamiętaj, że urna to świetna alternatywa dla tradycyjnej trumny. Dzięki temu zaoszczędzisz sporo miejsca na cmentarzu. Prochy ludzkie możesz jednak przechowywać tylko w kolumbarium, grobie ziemnym lub katakumbach. Nigdy nie zabieraj urny z prochami do domu lub poza cmentarz. Jest to kategorycznie zabronione.
Zobacz także:
- Kremacja – cena usługi. Ile kosztuje spopielenie ciała? Jak w praktyce wygląda pogrzeb z kremacją zmarłego?
- Jak wybrać odpowiednią trumnę dla zmarłego? Jakie są ceny trumien? Na co zwracać uwagę przy wyborze?
- Krematorium – czym zajmuje się ten zakład? Jak wygląda proces spopielenia zwłok? Czym zajmują się pracownicy krematorium?
- Kremacja zwłok – na czym polega? O czym warto pamiętać? Jak wygląda pochówek po ciałopaleniu?
- Jak wygląda kremacja i co warto wiedzieć na jej temat?
- Czy kremacja jest w ubraniu, czyli co trzeba wiedzieć o kremacji zwłok