Życie bywa zaskakujące. Bywa, że radosne przygotowania do ślubu zostają przerwane nagłą śmiercią w rodzinie. Często się zdarza, że dawno zaplanowana uroczystość przypada na okres żałoby. Żałoba a wesele – jak to pogodzić?
W życiu zdarzają się sytuacje, które trudno przewidzieć. Zaskakujący bieg wydarzeń może całkowicie zmienić naszą codzienność. Tak właśnie jest w przypadku gdy umrze ktoś bliski. Sytuacja jest jeszcze trudniejsza gdy zdarzy się to w okresie przygotowań do ślubu i wesela. Dylemat mają także goście weselni będący w żałobie. Czy odwołać uroczystości? Jak ubrać się na ślub podczas żałoby? Sprawdź odpowiedzi na te pytania w tym artykule.
Czy odwołać ślub z powodu śmierci w rodzinie?
Żałoba a wesele to niezwykle trudny i skomplikowany temat. Co zrobić w przypadku ślubu? Tutaj wiele zależy od indywidualnych przekonań i odczuć. Ważny jest także czas, jaki upłynął od tragicznego wydarzenia. Jeśli stało się to na kilka dni przed zaplanowaną datą ślubu, trudno wyobrazić sobie, by mógł on przebiegać w radosnej atmosferze, tym bardziej że w międzyczasie należy zorganizować pogrzeb. W takiej sytuacji warto zrezygnować ze ślubu kościelnego i wybrać skromniejszą uroczystość w urzędzie stanu cywilnego. Można także zdecydować się na odroczenie daty zawarcia związku małżeńskiego do czasu zakończenia żałoby.
Czy zrezygnować z wesela w żałobie?
Okres żałoby wypełniony jest smutkiem i przygnębieniem, szczególnie gdy stracimy członka najbliższej rodziny. Przygotowania do ślubu i wesela przerwane nagłą śmiercią bliskiej osoby to niewyobrażalna tragedia. Trudno w takich sytuacjach myśleć o czymś tak radosnym jak uroczystość zaślubin i wesoła zabawa do białego rana. Jednak zrezygnowanie z wesela, wiąże się z dużymi stratami finansowymi. Zazwyczaj możemy liczyć na odzyskanie jedynie części zaliczki wpłaconej na wynajem sali weselnej. Rozwiązaniem może być przełożenie wesela na inny termin, lub zdecydowanie się na inne opcje, takie jak:
Skromne przyjęcie
Pary, które nie decydują się na odwołanie wesela podczas żałoby często wybierają dyplomatyczne i najwłaściwsze rozwiązanie, czyli wyprawienie skromnego przyjęcia. Niewielka uroczystość z udziałem wyłącznie najbliższej rodziny, bez głośnej muzyki i zabaw, to także dobry pomysł na oddanie hołdu zmarłej osobie.
Wesele bez zabaw i tańcu
Dobrym rozwiązaniem jest zorganizowanie normalnego wesela jednak bez hucznych zabaw i tańców. Goście z pewnością zrozumieją taką sytuację i uszanują to, że nowożeńcy przeżywają trudne chwile. Warto postawić na różne akcenty dekoracyjne, które będą wyrażać pamięć o zmarłym. Często w takich sytuacjach zostawia się jedno puste miejsce przy stole, wraz ze zdjęciem osoby, która miała je zajmować.
Rezygnacja z wesela
Czasami ból po stracie bliskiej osoby jest tak wielki, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie. W takich sytuacjach nie ma wyboru i należy zrezygnować lub przełożyć termin wesela. Zawarcie związku małżeńskiego powinno kojarzyć się radośnie, dlatego jego odroczenie na czas żałoby jest bardzo dobrym rozwiązaniem.
Jak ubrać się na ślub w żałobie?
Zaproszone na ślub osoby będące w okresie żałoby, stają bardzo często przed trudnymi wyborami. Pierwszy z nich dotyczy udziału w uroczystości. Decyzję należy podjąć zgodnie z własnymi odczuciami. Bardzo wiele zależy od fazy żałoby i jej przebiegu. Jeśli jednak zdecydujemy się uczestniczyć w ceremonii pozostaje kwestia wyboru stroju, który powinien być skromny i stosowny do naszego stanu duchowego. Tradycja nakazuje, aby w żałobie ubierać się na czarno, jednak ubrania w tym kolorze mogą nie pasować do charakteru uroczystości, jaką jest ślub. Warto wówczas wybrać skromną odzież w stonowanym kolorze szarym lub grafitowym.
Żałoba a wesele – podsumowanie
Żałoba a wesele to bardzo trudny dylemat zarówno dla pary narzeczonych, jak i dla zaproszonych gości. Niektórzy decydują się na radykalne rozwiązanie i rezygnują ze ślubu i wesela na czas żałoby. Jednak warto pamiętać, że najważniejsza jest pamięć o zmarłym, którą możemy podkreślić poprzez wyprawienie skromnego przyjęcia, poprzedzonego złożeniem kwiatów i zapaleniu zniczy na jego grobie. Każdy powinien postępować zgodnie z własnym sumieniem, szczególnie podczas tak wyjątkowego okresu w życiu, jakim jest żałoba.
Zobacz także:
- Żałoba po mamie – ile trwa, jakie są jej etapy? Jak okazywać ją przy znajomych?
- Ile trwa żałoba po babci?
- Słowa wsparcia po śmierci bliskiej osoby
- Żałoba po bracie – ile trwa, jak ją okazywać, kiedy szukać pomocy?
- Żałoba po dziecku – ile trwa? Jakie są jej etapy, jak poradzić sobie ze stratą?
- Żałoba po tacie – ile trwa? Jak poradzić sobie ze stratą?