Jak zrobić stroik świąteczny na cmentarz? Kompozycja DIY

jak zrobić stroik świąteczny na cmentarz

Jak zrobić stroik świąteczny na cmentarz, którym będzie można uczcić pamięć zmarłych bliskich? Potrzebne ci będą iglaste gałązki, gąbka florystyczna i kilka kolorowych ozdób. Takie aranżacje pięknie się prezentują w towarzystwie zapalonych zniczy.

Święta Bożego Narodzenia to czas, który każdy chce spędzić z bliskimi. Niestety, nie każdy może być w tym dniu przy tobie. Jeżeli niektórzy twoi najbliżsi nie mogą już obchodzić z tobą Wigilii, warto przynajmniej odpowiednio uczcić ich pamięć. Sprawdź, jak zrobić stroik świąteczny na cmentarz DIY, którym przystroisz w tym roku nagrobki. Podstawa takiej dekoracji jest bardzo prosta, a możliwości kompozycyjne ogranicza jedynie twoja własna wyobraźnia.

Jak zrobić stroik świąteczny na cmentarz? Dekoracja DIY na grób krok po kroku

Aby wykonać własny stroik na cmentarz przydadzą ci się poniższe materiały:

  • gąbka florystyczna oraz podstawka lub miseczka;
  • dowolne ozdoby choinkowe – mogą to być także naturalne produkty, które nie zaśmiecą cmentarza;
  • gałązki iglastego drzewa (najlepiej świerku lub jodły);
  • nóż;
  • nożyczki lub sekator;
  • klej (najlepiej sprawdzi się pistolet na klej);
  • cienki drucik;
  • prawdziwe lub sztuczne kwiaty.

Jeśli masz już wszystko przygotowane, postępuj następująco, aby stworzyć własną kompozycję nagrobkową na Boże Narodzenie:

  • przytnij floret nożykiem do kształtu i wielkości, jakie cię interesują;
  • ciasno upchaj gąbkę w podstawce lub misce;
  • odcinaj sekatorem fragmenty iglastych gałązek, które następnie należy wkładać we floret. Stwórz z nich zgrabne, jednolite tło. Możesz je urozmaicić gałązkami innego gatunku lub odmiany;
  • aby stworzyć tradycyjny, zielono-czerwony stroik, zamocuj do gałązek drucikiem gwiazdę betlejemską;
  • bombki możesz zamocować na patyczkach od szaszłyków i również wbić je do gąbki florystycznej;
  • mniejsze elementy, takie jak szyszki, orzechy lub kokardki przyklej gorącym klejem do gałęzi;
  • na koniec możesz delikatnie spryskać całość sztucznym śniegiem, nabłyszczaczem do roślin lub brokatem.
Przeczytaj
Prawo cmentarzy parafialnych – pochówek i własność grobu

Popularne są także pionowe ozdoby na nagrobki w formie miniaturowych choinek. Aby stworzyć coś takiego, włóż floret do doniczki. Wbijaj do niej gałązki pod kątem 45 stopni. Będzie ci łatwiej, jeżeli wcześniej oskubiesz ich trzonki z igieł. Gdy stroik będzie już odpowiednio gęsty, powinien przypominać malutką choinkę. Możesz go udekorować w taki sam sposób, jak prawdziwe drzewko – zawieszając na nim świąteczne ozdoby. Jeśli boisz się, że zostaną one rozwiane, zabezpiecz je spinkami lub przyklej na miejsce.

Wyjątkowo efektownie prezentuje się także świąteczny wianek na grób. Najprościej wykonać go z pomocą dużej, okrągłej gąbki florystycznej, z pustą przestrzenią w środku. Może to być też styropianowa obręcz. Potnij iglaste gałązki na mniejsze kawałki – aplikuj je do gąbki aż do całkowitego jej pokrycia. Na koniec udekoruj wieniec wybranymi elementami świątecznymi. Na środku możesz postawić znicz, który będzie pięknie się prezentował w takim obramowaniu.

Warto wiedzieć, jak zrobić stroik świąteczny na cmentarz – jest to symbol szacunku dla zmarłych i pamięci o nich. Wykonanie wieńca samodzielnie jest proste, tanie, a w dodatku nie zajmuje dużo czasu. Efekt takiej dekoracji jest bardzo zadowalający. Jeśli nie czujesz się na siłach, aby wykonać samodzielnie dekoracyjny wianek na grób, możesz zawsze wybrać gotowy z kwiaciarni.

Zobacz także:

Przeczytaj
Jak znaleźć zmarłego na cmentarzu? Mapy, wyszukiwarki internetowe i aplikacje
Archiwum: listopad 2022
Opublikowany przez
Krzysztof

Ukończył studia wyższe na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie na kierunku teologia i od 2 lat pracuje w zakładzie pogrzebowym. Doświadczenie nauczyło go wrażliwości i wyrozumiałości w kontakcie z osobami korzystającymi z usług pogrzebowych. Prywatnie zajmuje się udzielaniem korepetycji z kaligrafii i udzielaniem porad na forach religijnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *