Donacja zwłok – jak przekazać ciało na cele naukowe

Donacja zwłok

Donacja zwłok to po prostu przekazanie ich wybranej uczelni do celów naukowych. Wyjaśniamy jak wygląda cała procedura i o czym trzeba pamiętać jeszcze przed śmiercią.

Czy podarowanie zwłok wybranej akademii medycznej to prosta sprawa? Jak wszystko zorganizować, aby mieć pewność, że po śmierci ciało na pewno przysłuży się nauce i stanie przedmiotem badań? Wszystko, co trzeba wiedzieć o donacji zwłok.

Donacja zwłok – o czym pamiętać jeszcze za życia?

Donacji zwłok może dokonać jedynie osoba, której ciało ma pośmiertnie zostać przekazane na cele naukowe. Oznacza to, że rodzina nie ma prawa przekazać zwłok zmarłego, jeśli wcześniej nie wyraził on na to zgody.

Taka zgoda donatora (osoby pragnącej dokonać donacji zwłok) powinna być wyrażona w formie aktu przekazania zwłok. Wzory dokumentów dostępne są m.in. na stronach internetowych akademii medycznych, które przyjmują zwłoki do celów naukowych. W akcie trzeba wskazać 2 osoby, które po śmierci donatora poinformują uczelnię o tym fakcie. Następnie dokument należy podpisać i potwierdzić notarialnie jego ważność. Bez tego przekazanie zwłok nie będzie możliwe!

Donacja zwłok – ile płacą za przekazanie ciała

Niektóre osoby planują przekazać swoje ciało uczelni licząc na to, że będzie się to wiązało z korzyściami finansowymi dla najbliższych. Czy faktycznie tak jest? Niestety, nie. Donacja zwłok jest aktem charytatywnym. Może jednak przynieść pewne oszczędności – bliscy nie będą musieli organizować pogrzebu ani zajmować się transportem czy ewentualnym przechowaniem zwłok. Kwestie te przechodzą na uczelnię, która zwłoki przyjęła. Z tego też powodu zdarza się (choć niezwykle rzadko), że akademie medyczne odrzucają niektóre wnioski przyszłych donatorów – zwłaszcza, kiedy zwłok jest już dostateczne dużo albo kiedy ich pozyskanie wiązałoby się ze sprowadzeniem ciała zza granicy.

Przeczytaj
Żałoba a wesele. Czy zorganizować wesele w żałobie?

Co jednak dzieje się w przypadku, gdy bliscy mimo wszystko pragną wyprawić ceremonię pogrzebową i dokonać symbolicznego pochówku? Czy wciąż należy się im zasiłek pogrzebowy? Jeśli w ciągu 12 miesięcy od daty takiego pochówku zgłoszą się do ZUS i przedstawią poniesione koszty, mogą liczyć na zwrot. Jeśli jednak nie planują organizacji symbolicznego pogrzebu, zasiłek pogrzebowy nie będzie się należał.

Donacja zwłok to cenny gest, który docenia wiele uczelni medycznych. Praca z ludzkimi zwłokami przygotowuje przyszłych lekarzy do ich obowiązków jak żadne inne zajęcia! Najczęściej jest ich niestety zbyt mało jak na potrzeby wszystkich uczelni.

Zobacz także:

Archiwum: wrzesień 2022
Opublikowany przez
Krzysztof

Ukończył studia wyższe na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie na kierunku teologia i od 2 lat pracuje w zakładzie pogrzebowym. Doświadczenie nauczyło go wrażliwości i wyrozumiałości w kontakcie z osobami korzystającymi z usług pogrzebowych. Prywatnie zajmuje się udzielaniem korepetycji z kaligrafii i udzielaniem porad na forach religijnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *