Ile kosztuje pogrzeb z kremacją?

kwiaty pogrzebowe

Śmierć bliskiej osoby często jest wydarzeniem zaskakującym. Organizacja ceremonii pogrzebowej to niemały wydatek, który zazwyczaj przewyższa kwotę wypłaty przeciętnego Polaka. Ile dokładnie kosztuje pogrzeb z kremacją oraz jak zdobyć pieniądze potrzebne do załatwienia tych formalności?

Jak przebiega proces kremacji?

Przygotowania do procesu kremacji wyglądają podobnie jak w przypadku klasycznego pochówku. Ciało jest przygotowywane tak, aby rodzina mogła pożegnać zmarłego lub być przy nim aż do momentu wprowadzenia zwłok do komory w krematorium.

Kremacja odbywa się w komorze o wysokiej temperaturze sięgającej aż 1200 stopni. Spalanie trwa około 2 godzin, ale ten czas jest uzależniony od sprzętu, jakim dysponuje zakład pogrzebowy. Po zakończeniu procesu popiół zmarłego należy umieścić w urnie.

Koszty pogrzebu z kremacją

Na koszt pochówku z kremacją składa się m.in. przygotowanie zmarłego przez zakład pogrzebowy. Stawka za toaletę pośmiertną, przebranie zmarłego (ubrania należy zakupić na własny koszt) oraz ewentualny makijaż i uczesanie go wynosi mniej więcej 240 – 350 złotych. Dodatkowo należy doliczyć około 100 złotych za przechowywanie ciała w chłodni.

Do kremacji potrzebna jest trumna, która nie zawiera elementów niepalnych, czyli nie może być lakierowana lub posiadać metalowych okuć. W takich przypadkach najczęściej wybierane są trumny sosnowe lub wykonane z kartonu – cena drewnianych waha się od 750 do 1000 złotych, a kartonowych od 130 do 150 złotych. Sam proces spalania zwłok to koszt około 500 złotych.

Koszt urny jest uzależniony od jakości wykonania, wykorzystanych w produkcji materiałów oraz jej wielkości. Ceny najtańszych urn zaczynają się od 150 złotych, a kończą nawet na 2000 złotych.

Kolejne koszty są związane z: przewiezieniem urny do kościoła, a następnie na cmentarz, przenoszeniem w kościele, oraz zasypaniem grobu. Za kompleksowe usługi zakładu pogrzebowego będzie trzeba zapłacić nawet 1700 złotych.

Ostatnim wydatkiem jest msza pogrzebowa oraz opłaty kancelaryjne. Stawki w każdej parafii są ustalane indywidualnie, ale średnia kwota za kościelne formalności wynosi 900 złotych.

Nieobowiązkowym dodatkiem jest organizacja tzw. stypy. Obiad dla gości pogrzebowych w lokalu zwykle kosztuje około 1500 złotych (w przeliczeniu – kwota jaką należy zapłacić za jedną osobę to kilkadziesiąt złotych).

Przeczytaj
Kir żałobny – wszystko, co trzeba wiedzieć

Pogrzeb z kremacją a brak pieniędzy

Najbliższym członkom rodziny osoby zmarłej przysługuje zasiłek pogrzebowy. Jest to świadczenie wypłacane przez ZUS w wysokości 4000 złotych. Jednak organizacja ceremonii często przewyższa wartość zasiłku.

Pożyczki pozabankowe to najszybsze i najłatwiejsze rozwiązanie, gdy liczy się czas. W takich przypadkach z pomocą przychodzi oferta Saverium.pl. Niezbędne formalności można załatwić przez internet, a decyzja o pozytywnym rozpatrzeniu wniosku przychodzi już w 15 minut.

Niektóre zakłady pogrzebowe oferują swoim klientom rozłożenie opłat za ich usługi na raty. Pożyczki te oferowane są na takich samych zasadach jak pożyczki bankowe. Wymagane jest zaświadczenie o zarobkach oraz brak negatywnych wpisów w BIK.

Artykuł sponsorowany

Zobacz także:

Archiwum: maj 2022
Opublikowany przez
Krzysztof

Ukończył studia wyższe na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie na kierunku teologia i od 2 lat pracuje w zakładzie pogrzebowym. Doświadczenie nauczyło go wrażliwości i wyrozumiałości w kontakcie z osobami korzystającymi z usług pogrzebowych. Prywatnie zajmuje się udzielaniem korepetycji z kaligrafii i udzielaniem porad na forach religijnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *