Podziękowanie za udział w pogrzebie – jak je napisać?

podziękowania za udział w pogrzebie

Po odprowadzeniu na ostatnią drogę warto przekazać zgromadzonym podziękowanie za udział w pogrzebie. Nie każdy jednak wie, jak wygłosić piękne przemówienie. Jak je odpowiednio napisać? Jakie elementy musi zawierać? Podpowiadamy!

W ceremonii pogrzebowej zwykle uczestniczy rodzina, przyjaciele, znajomi i inni. Wszyscy pojawiają się na niej, aby móc pożegnać zmarłego, złożyć wiązankę, czy chociażby zapalić znicz. Dla każdego z przybyłych są to ciężkie chwile, dlatego warto zadbać o podziękowanie za udział w pogrzebie, by móc wyrazić wdzięczność gościom za wszelką pomoc w przygotowaniu całej uroczystości, wsparcie i oczywiście za sam udział.

Podziękowanie za udział w pogrzebie – kto powinien je przygotować?

Najczęściej odpowiada za to najbliższa rodzina zmarłego. Może to być żona, mąż, czy rodzice. Takie podziękowania zwykle nie są i nawet nie muszą być długie – wystarczające będzie jedno lub dwa zdania. Nie jest to jednak konieczne, aby był to ktoś z tego grona. Nierzadko zdarza się, że członkowie rodziny nie czują się na siłach, aby publicznie zabrać głos i przekazać podziękowania. Dlatego warto wiedzieć, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby to zadanie przejął ktoś inny przykładowo przyjaciel zmarłego.

Inną możliwością jest poproszenie pracownika domu pogrzebowego, który przygotuje krótką treść, zawierającą najważniejsze informacje i później ją wygłosi. W niektórych przypadkach zmarli przed śmiercią samodzielnie tworzą podziękowanie za udział we własnym pogrzebie. Zwykle postępują tak osoby starsze i schorowane.

Pisemne podziękowanie za udział w pogrzebie – czy jest w porządku?

Jak najbardziej! Po ceremonii warto dać sobie czas i dopiero po jego upływie usiąść do przygotowania osobistych podziękowań za udział w pogrzebie dla przybyłych. Może ono przyjąć formę pisemną i zostać dostarczone w postaci listów. Jeśli zdecydujesz się na takie rozwiązanie, to pamiętaj, że niewskazane jest przekazywanie podziękowań poprzez wiadomość sms czy e-mail. Sięgnij po prostu po białą kartkę i stwórz podziękowania – przykładowo według wcześniej ustalonego wzoru. Nie ma potrzeby, aby każdy z gości uczestniczących w ceremonii otrzymał inny tekst.

Jak złożyć podziękowania za kondolencje?

Podziękowanie za udział w pogrzebie i jego przygotowanie bywa problematyczne. Podobnie jest z kwestią tego, jak reagować na kondolencje? Tutaj nie ma żadnych sztywnych zasad, mówiących, jak na nie odpowiadać. Generalnie wystarczy skinienie głową i milczenie lub zwykłe ,,dziękuję”. Możesz też skorzystać z poniższych wzorów:

  • ,,Jestem wdzięczna za wsparcie w tym trudnym czasie.”;
  • ,,Dziękuję za udzielone wsparcie.”;
  • ,,Jestem wdzięczna za współczucie i życzliwość”;
  • ,,Bardzo dziękuję za wyrazy ubolewania. Doceniam.”

Podziękowania za wsparcie po pogrzebie – wzory podziękowań

Nie wiesz, jak ułożyć podziękowanie za udział w pogrzebie? Poniżej przedstawiamy ci kilka gotowych wzorów, z których możesz skorzystać, aby podziękować gościom za to, że uczestniczyli w ostatniej ziemskiej drodze zmarłego:

  • ,,Każdemu, kto w tych bolesnych chwilach dzielił z nami smutek i żal po śmierci (imię zmarłego), składamy serdeczne podziękowania. Wsparcie wszystkich zgromadzonych znaczy dla nas bardzo wiele.”
  • ,,Składam serdeczne podziękowania wszystkim przybyłym – rodzinie, znajomym, koleżankom i kolegom z pracy – na ostatnie pożegnanie (imię zmarłego). Cała pogrążona w smutku i rozpaczy rodzina dziękuję za Waszą obecność i przekazane wsparcie.”
  • ,,Wszystkim, którzy okazali wiele serca i życzliwości oraz odprowadzili na miejsce wiecznego spoczynku Śp. (imię zmarłego), serdecznie dziękujemy. Podziękowania przekazujemy również księdzu proboszczowi (imię i nazwisko), który odprawił bardzo uroczystą mszę świętą.”
  • ,,Chcielibyśmy przekazać serdeczne podziękowania za udział w uroczystości pogrzebowej rodzinie, przyjaciołom, sąsiadom, delegacjom oraz współpracownikom, którzy łącząc się z nami w bólu, uczestniczyli w ostatniej drodze naszego (taty/ojca/syna). Dziękujemy za wsparcie duchowe, słowa otuchy oraz przekazane wieńce i kwiaty.”
  • ,,Przekazujemy wszystkim, którzy uczestniczyli w pogrzebie śp. …, mszy św. i dzielili z nami ogromny żal oraz smutek, okazali wiele serca i słowa wsparcia, wyrazy wdzięczności. Pogrążeni w bezgranicznym smutku członkowie rodziny.”

Podziękowanie za udział w pogrzebie – podsumowanie

Jeśli organizujesz pogrzeb bliskiej ci osoby, to nie możesz zapomnieć o ważnym elemencie, jakim jest podziękowanie za udział w pogrzebie. Jego przygotowanie ma na celu przekazanie wyrazów podziękowania wszystkim przybyłym na tę uroczystości. Nie wiesz, jak podziękować za udział w ceremonii? Skorzystaj z przygotowanych przez nas wzorów!

Zobacz także:

Opublikowany przez
Krzysztof

Ukończył studia wyższe na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie na kierunku teologia i od 2 lat pracuje w zakładzie pogrzebowym. Doświadczenie nauczyło go wrażliwości i wyrozumiałości w kontakcie z osobami korzystającymi z usług pogrzebowych. Prywatnie zajmuje się udzielaniem korepetycji z kaligrafii i udzielaniem porad na forach religijnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *