Podziękowanie za udział w pogrzebie – jak je napisać?

podziękowania za udział w pogrzebie

Po odprowadzeniu na ostatnią drogę warto przekazać zgromadzonym podziękowanie za udział w pogrzebie. Nie każdy jednak wie, jak wygłosić piękne przemówienie. Jak je odpowiednio napisać? Jakie elementy musi zawierać? Podpowiadamy!

W ceremonii pogrzebowej zwykle uczestniczy rodzina, przyjaciele, znajomi i inni. Wszyscy pojawiają się na niej, aby móc pożegnać zmarłego, złożyć wiązankę, czy chociażby zapalić znicz. Dla każdego z przybyłych są to ciężkie chwile, dlatego warto zadbać o podziękowanie za udział w pogrzebie, by móc wyrazić wdzięczność gościom za wszelką pomoc w przygotowaniu całej uroczystości, wsparcie i oczywiście za sam udział.

Źródło obrazu: Depositphotos

Podziękowanie za udział w pogrzebie – kto powinien je przygotować?

Najczęściej odpowiada za to najbliższa rodzina zmarłego. Może to być żona, mąż, czy rodzice. Takie podziękowania zwykle nie są i nawet nie muszą być długie – wystarczające będzie jedno lub dwa zdania. Nie jest to jednak konieczne, aby był to ktoś z tego grona. Nierzadko zdarza się, że członkowie rodziny nie czują się na siłach, aby publicznie zabrać głos i przekazać podziękowania. Dlatego warto wiedzieć, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby to zadanie przejął ktoś inny – przykładowo przyjaciel zmarłego.

Inną możliwością jest poproszenie pracownika domu pogrzebowego, który przygotuje krótką treść, zawierającą najważniejsze informacje i później ją wygłosi. W niektórych przypadkach zmarli przed śmiercią samodzielnie tworzą podziękowanie za udział we własnym pogrzebie. Zwykle postępują tak osoby starsze i schorowane.

Przeczytaj
Koszt pogrzebu – ile kosztuje organizacja pogrzebu w Polsce? Aktualny cennik

Pisemne podziękowanie za udział w pogrzebie – czy jest w porządku?

Jak najbardziej! Po ceremonii warto dać sobie czas i dopiero po jego upływie usiąść do przygotowania osobistych podziękowań za udział w pogrzebie dla przybyłych. Może ono przyjąć formę pisemną i zostać dostarczone w postaci listów. Jeśli zdecydujesz się na takie rozwiązanie, to pamiętaj, że niewskazane jest przekazywanie podziękowań poprzez wiadomość sms czy e-mail. Sięgnij po prostu po białą kartkę i stwórz podziękowania – przykładowo według wcześniej ustalonego wzoru. Nie ma potrzeby, aby każdy z gości uczestniczących w ceremonii otrzymał inny tekst.

Jak złożyć podziękowania za kondolencje?

Podziękowanie za udział w pogrzebie i jego przygotowanie bywa problematyczne. Podobnie jest z kwestią tego, jak reagować na kondolencje? Tutaj nie ma żadnych sztywnych zasad, mówiących, jak na nie odpowiadać. Generalnie wystarczy skinienie głową i milczenie lub zwykłe ,,dziękuję”. Możesz też skorzystać z poniższych wzorów:

  • ,,Jestem wdzięczna za wsparcie w tym trudnym czasie.”;
  • ,,Dziękuję za udzielone wsparcie.”;
  • ,,Jestem wdzięczna za współczucie i życzliwość”;
  • ,,Bardzo dziękuję za wyrazy ubolewania. Doceniam.”

Podziękowania za wsparcie po pogrzebie – wzory podziękowań

Nie wiesz, jak ułożyć podziękowanie za udział w pogrzebie? Poniżej przedstawiamy ci kilka gotowych wzorów, z których możesz skorzystać, aby podziękować gościom za to, że uczestniczyli w ostatniej ziemskiej drodze zmarłego:

  • ,,Każdemu, kto w tych bolesnych chwilach dzielił z nami smutek i żal po śmierci (imię zmarłego), składamy serdeczne podziękowania. Wsparcie wszystkich zgromadzonych znaczy dla nas bardzo wiele.”
  • ,,Składam serdeczne podziękowania wszystkim przybyłym – rodzinie, znajomym, koleżankom i kolegom z pracy – na ostatnie pożegnanie (imię zmarłego). Cała pogrążona w smutku i rozpaczy rodzina dziękuję za Waszą obecność i przekazane wsparcie.”
  • ,,Wszystkim, którzy okazali wiele serca i życzliwości oraz odprowadzili na miejsce wiecznego spoczynku Śp. (imię zmarłego), serdecznie dziękujemy. Podziękowania przekazujemy również księdzu proboszczowi (imię i nazwisko), który odprawił bardzo uroczystą mszę świętą.”
  • ,,Chcielibyśmy przekazać serdeczne podziękowania za udział w uroczystości pogrzebowej rodzinie, przyjaciołom, sąsiadom, delegacjom oraz współpracownikom, którzy łącząc się z nami w bólu, uczestniczyli w ostatniej drodze naszego (taty/ojca/syna). Dziękujemy za wsparcie duchowe, słowa otuchy oraz przekazane wieńce i kwiaty.”
  • ,,Przekazujemy wszystkim, którzy uczestniczyli w pogrzebie śp. …, mszy św. i dzielili z nami ogromny żal oraz smutek, okazali wiele serca i słowa wsparcia, wyrazy wdzięczności. Pogrążeni w bezgranicznym smutku członkowie rodziny.”
Przeczytaj
Jak się ubrać na pogrzeb latem? Poznaj nasze wskazówki!

Podziękowanie za udział w pogrzebie – podsumowanie

Jeśli organizujesz pogrzeb bliskiej ci osoby, to nie możesz zapomnieć o ważnym elemencie, jakim jest podziękowanie za udział w pogrzebie. Jego przygotowanie ma na celu przekazanie wyrazów podziękowania wszystkim przybyłym na tę uroczystości. Nie wiesz, jak podziękować za udział w ceremonii? Skorzystaj z przygotowanych przez nas wzorów!

Zobacz także:

Archiwum: marzec 2023
Opublikowany przez
Krzysztof

Ukończył studia wyższe na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie na kierunku teologia i od 2 lat pracuje w zakładzie pogrzebowym. Doświadczenie nauczyło go wrażliwości i wyrozumiałości w kontakcie z osobami korzystającymi z usług pogrzebowych. Prywatnie zajmuje się udzielaniem korepetycji z kaligrafii i udzielaniem porad na forach religijnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *