Wirtualny znicz to znak nowoczesnych czasów, w których żyjemy. Czy zapalenie internetowego znicza może być formą okazania szacunku osobie zmarłej? Czym są i jak działają. Sprawdzamy jak zapalić wirtualny znicz.
W naszej kulturze znicze od zawsze są obecne jako symbol pamięci o zmarłych bliskich. Tradycyjnie zapalamy znicze na grobach krewnych podczas każdej wizyty na cmentarzu lub z okazji dnia wszystkich świętych, by w ten sposób wyrazić szacunek wobec osób, których już z nami nie ma. Zwyczaj oddawania hołdu zmarłym przeszedł w ostatnich kilku latach prawdziwą rewolucję, której dowodem są wirtualne znicze, które możemy zapalić na grobach bliskich bez wychodzenia z domu.
Wirtualny znicz – co to jest?
Wirtualny znicz to nowoczesna forma upamiętnienia zmarłych, dostępna na wielu internetowych platformach. Przeznaczona jest głównie dla osób, które z różnych powodów nie są w stanie osobiście odwiedzać grobów bliskich na cmentarzach. W szczególności dotyczy to osób, które mieszkają w miejscowości oddalonej o wiele kilometrów od nekropolii. Zapalając znicz wirtualny powinniśmy to robić tak jak w przypadku prawdziwego znicza. Należy podejść do tego z odpowiednią powagą i zadumą. Ta forma oddawania szacunku tym, których już z nami nie ma nie została stworzona po to, by na szybko zapalić świeczkę i przejść do innych zajęć dnia codziennego. Warto chociaż przez chwilę pomyśleć o swoich bliskich i pomodlić się za nich. Wówczas zapalenie wirtualnej świeczki nabiera głębszego znaczenia.
Jak zapalić znicz przez internet?
Chcesz zapalić wirtualny znicz, ale nie wiesz, jak to zrobić? Jest to bardzo proste. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce internetowej wpisać frazę: „wirtualny znicz”, a następie wejść na jeden z portali, na którym możemy oddać cześć dowolnej osobie, by w ten sposób okazać naszą pamięć. Dalsza część procesu również nie sprawia żadnych problemów i jest bardzo intuicyjna. W serwisie internetowym znajdziemy odpowiednie pola, w które wpisujemy następujące dane:
- Imię i nazwisko osoby, dla której zapalamy znicz. Może to być także samo imię, zdrobnienie lub przydomek;
- w kolejnym polu podajemy intencję, treść modlitwy, lub własne słowa, które chcemy skierować do zmarłej osoby;
- na końcu procedury podpisujemy się imiennie i klikamy przycisk „zapal znicz”. Gotowe!
Czy zapalenie znicza online jest płatne?
W przeciwieństwie do tradycyjnego znicza, zapalenie jego wirtualnej wersji zupełnie nic nie kosztuje. Portale, które oferują tego typu możliwość nie pobierają za to żadnych opłat, dzięki czemu coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązanie. Zapalenie wirtualnego znicza udostępniają najczęściej portale internetowe zakładów pogrzebowych, firm zajmujących się wykonywaniem nagrobków, a także strony prawdziwych cmentarzy. Trzeba pamiętać, że jest to bardzo symboliczny gest, który nie powinien całkowicie zastąpić osobistej wizyty na cmentarzu. Odwiedzić groby bliskich należy nie tylko po to, by zapalić znicz, ale przede wszystkim, by zadbać o odpowiedni wygląd mogiły. Nic tak nie niszczy pamięci naszych bliskich niż zaniedbany grób w święto zmarłych. Świadczy to wyłącznie o nas i naszej postawie.
Wirtualny znicz na stronie internetowej nekropolii
Od pewnego czasu w internecie możemy znaleźć portale prawdziwych nekropolii, na których możemy zapalić wirtualny znicz. Wirtualne cmentarze, zwane są również wyszukiwarkami osób pochowanych, dzięki którym z łatwością odnajdziemy groby zmarłych, które chcemy odwiedzić. Wystarczy wpisać imię i nazwisko pochowanej osoby, by po chwili otrzymać konkretne dane dotyczące dokładnego położenia danego grobu na cmentarzu, wraz ze zdjęciami. Wirtualny cmentarz udostępnia możliwość opłacenia miejsca, zapalenia wirtualnego znicza, a także wyszukania pozostałych osób pochowanych w danej mogile. Na takim portalu znajdziemy także aktualne nekrologi, plan cmentarza, informacje o rocznicach, oraz regulamin nekropolii.
Podsumowanie
Wirtualne znicze są świetnym rozwiązaniem dla osób, które nie mogą często odwiedzać grobów swoich krewnych, a chcą oddać im szacunek i dać wyraz swojej pamięci o nich. Z tej możliwości korzysta coraz więcej ludzi, jednak większość traktuje to jako symboliczny gest, który nie może zastąpić głęboko zakorzenionej w naszej kulturze tradycji odwiedzania grobów bliskich, szczególnie przy okazji świąt lub rocznicy. Również nic nie wskazuje na to, by wirtualne znicze zastąpiły te prawdziwe, które wciąż królują na polskich cmentarzach.
Zobacz także:
- Opieka nad grobami – kto się tym zajmuje? Jak w praktyce sprzątać cmentarz? Jak często porządkować grób?
- Czym jest kolumbarium?
- Obudowy grobów – jak wykonuje się nagrobek tymczasowy? Kiedy trzeba go zastosować? Jak długo można go wykorzystywać?
- Czyszczenie nagrobków – kto się tym zajmuje? Jakich środków czystości użyć? Jak umyć nagrobek z granitu?
- Nagrobki podwójne – kiedy się sprawdzają? Ile kosztuje pomnik granitowy dla dwóch osób? Czy zakład kamieniarski wykona podwójny grobowiec?
- Jak przymocować wiązankę do pomnika? Zabezpieczenie grobu przed kradzieżą