Na pewno wiesz, że na płycie nagrobnej znajdują się wszelkie podstawowe informacje o zmarłym – m.in. imiona, nazwisko oraz data urodzenia i zgonu. Czasem umieszcza się na niej również epitafium. Czym ono jest? Czy jest niezbędne? Zobacz!
Najprawdopodobniej wiele osób nie wie, czym są epitafia, choć jednak większość wielokrotnie je widziała. Są to bowiem napisy i sentencje, które upamiętniają zmarłego i znajdują się na płycie nagrobkowej. Bardzo często członkowie rodziny decydują się na umieszczenie takiego elementu, który może pełnić też funkcję ozdobną. Czasami ma on za zadanie zwrócenie uwagi na zasługi i osiągnięcia osoby, która odeszła.
Co to jest epitafium?
Epitafium, czyli inaczej dosłownie z języka greckiego ,,nad grobem”, to krótki tekst czy sentencja, której celem jest uczczenie pamięci nieboszczyka. Najczęściej epitafia dotyczą życia i osiągnięć bliskiej osoby, która odeszła. Zwykle zawierają także dozę szacunku i miłości. Na pewno niejednokrotnie zauważyłeś na pomnikach takie teksty jak np. ,,Tu leży nasza ukochana matka i babcia”. Równie dobrze jednak treścią epitafium mogą być cytaty z Biblii, czy łacińskie maksymy.
Czy umieszczanie inskrypcji na nagrobku jest obowiązkowe?
Nie, nie ma takiego obowiązku. Bardzo często jednak wolą zmarłego jest umieszczenie kilku słów na nagrobku. Niektórzy już przed swoją śmiercią informują o tym swoich najbliższych. W takiej sytuacji jak najbardziej warto się na to zdecydować. Epitafium może być czymś w rodzaju hołdu rodziny dla zmarłego bądź – jeśli tekst przygotował sam nieboszczyk – komunikatem dla odwiedzających grób. Obecnie epitafia w Polsce nie cieszą się zbyt dużą popularnością i zwykle możemy je ujrzeć raczej na starszych nagrobkach. Mimo to jednak powinieneś wiedzieć, że nieustannie do tych najpopularniejszych epitafiów w naszym kraju zaliczamy m.in. ,,Ave Maryja” i ,,Non Omnis Moriar”.
Kto może stworzyć epitafium?
Zwykle zajmują się tym członkowie rodziny, ale równie dobrze może to być bliski przyjaciel, czy znajomy. Jeśli natomiast chodzi o treść – czy ma to być upamiętnienie w sposób wzruszający, czy żartobliwy – powinno to zależeć od charakteru i osobowości zmarłego, ponieważ on przecież jest tutaj najważniejszy.
Przykłady napisów nagrobnych
Epitafium może występować w wielu różnych formach. Nie da się jednak ukryć, że zwykle napisy na nagrobkach mają jedynie charakter zdobniczy. Co więcej – warto wiedzieć, że tego rodzaju maksymy możesz spotkać nie tylko na cmentarzu, ale również w kościele! Wśród typowych i jednocześnie najpopularniejszych sentencji należy wymienić:
- ,,Na zawsze w naszych sercach”;
- ,,Na zawsze z Panem”;
- ,,Nigdy nie umierają Ci, którzy są kochani”;
- ,,R.I.P”;
- ,,Przyjmij mnie Panie”;
- ,,Spieszmy się kochać ludzi. Tak szybko odchodzą.”;
- ,,Umarłeś po to, aby żyć”;
- ,,Bóg tak chciał”;
- ,,Jezu, ufam Tobie”;
- ,,Matko Boska, przyjmij mnie w opiekę swoją”.
Po wyborze inskrypcji czeka cię jeszcze podjęcie innej decyzji. Mianowicie czcionka – powinna być czytelna i dość duża, aby seniorzy czy osoby mające problemy ze wzrokiem nie miały problemu z jej odczytaniem.
Najlepsze sentencje i wiersze na płytę nagrobną – jak je ułożyć?
Możesz wybrać napis z powyższych przykładów lub spróbować samodzielnie ułożyć sentencję. Pamiętaj, że powinny być to wyjątkowe słowa, płynące prosto z serca. Wiemy jednak, że na organizację pochówku składa się wiele obowiązków, dlatego musisz wiedzieć, że wiele zakładów pogrzebowych oferuje tego typu usługi. Pracownicy sprawdzonej firmy na pewno pomogą Ci w znalezieniu treści, która będzie odzwierciedlała całe życie osoby upamiętnianej.
Epitafium na pomniki – podsumowanie
Podczas wyboru epitafium na grób musisz się postarać, aby było ono odpowiednie, ponieważ wtedy masz pewność, że zawsze przy odwiedzinach będą przypominały ci się najlepsze chwile spędzone z tą osobą i na pewno nieraz zakręci się łezka w oku. Choć zdaniem wielu napis na nagrobku to błahostka, to jednak może wiele zmienić. Dlatego warto się na niego zdecydować. Jeśli natomiast będziesz miał problem ze znalezieniem dobrego tekstu, to skorzystaj z usług pogrzebowych w tym zakresie.
Zobacz także:
- Tabliczki na krzyż – z jakich materiałów są wykonywane? Jakie informacje zawierają? Ile kosztują tablice na krzyż nagrobny?
- Kwiaty na grób – jakie kompozycje możesz tutaj wykorzystać?
- Nagrobki – granit. Jakie są zalety pomników granitowych? Dlaczego warto je wybrać? Czym się charakteryzują?
- Nagrobki pojedyncze – co warto o nich wiedzieć? Ile kosztują? Jak zaprojektować pomnik z granitu dla jednego zmarłego?
- Pomniki dla dziecka – jak powinny wyglądać? Na co zwracać uwagę? W jakim stylu stworzyć nagrobek dziecięcy?
- Nagrobek – cena. Ile kosztują pomniki na cmentarz? Czy warto kupić nagrobek granitowy?