Koszt pogrzebu – ile kosztuje organizacja pogrzebu w Polsce? Aktualny cennik

koszt pogrzebu

Pogrzeb jest niezwykle smutną i bolesną uroczystością. Wiąże się również z koniecznością załatwienia wielu formalności związanych z pochówkiem. Jaki jest koszt pogrzebu? Na jaki wydatek trzeba się nastawić? Sprawdź to!

Odejście bliskiej osoby to ogromny ból, szczególnie dla członków najbliższej rodziny zmarłego. Niestety w tym trudnym okresie czekają na ciebie również przykre obowiązki związane z organizacją całej ceremonii pogrzebowej. Musisz znaleźć zakład pogrzebowy, z którym ustalisz datę pogrzebu, miejsce pochówku i dokonasz wyboru trumny. To wszystko wiąże się rzecz jasna z dużym wydatkiem. Koszt pogrzebu zwykle przekracza kilka tysięcy złotych. Sprawdź, jakie formalności musisz załatwić i na jakie wydatki się przygotować.

Jakie formalności musisz załatwić po śmierci bliskiej osoby?

Jeśli doszło do zgonu w domu, to od razu musisz wezwać lekarza, który wystawi akt zgonu. Sytuacja wygląda nieco inaczej, gdy zmarły odszedł w szpitalu lub stracił życie w wypadku – wtedy za wystawienie tego dokumentu może odpowiadać np. osoba prowadząca oddział. Po zdobyciu aktu zgonu skontaktuj się z zakładem pogrzebowym, którego pracownicy zajmą się przewiezieniem zmarłego do kostnicy i organizacją pochówku. W tym celu będziesz potrzebować:

  • karty zgonu;
  • dowodu osobistego osoby zmarłej;
  • kserokopii dowodu osobistego osoby odpowiadającej za organizację uroczystości;
  • zaświadczenia o zatrudnieniu bądź ostatniego odcinka emerytury lub renty.

Ponadto musisz zająć się zgłoszeniem zgonu w USC odpowiednim dla miejsca zgonu. W ten sposób uzyskasz skrócony odpis aktu zgonu, który umożliwi ci uzyskanie zasiłku pogrzebowego oraz świadczenia z tytułu ubezpieczenia.

Przeczytaj
Czym jest msza gregoriańska? W jaki sposób jest odprawiana? Co to za tradycja?

Komu przysługuje zasiłek pogrzebowy i jaka jest jego wysokość?

Zasiłek pogrzebowy może zostać wypłacony osobie, która wzięła na siebie koszt pogrzebu. Niestety nie każdemu on przysługuje. Jest wypłacany jedynie osobie:

  • mającej przyznaną rentę lub emeryturę;
  • posiadającej ubezpieczenie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS);
  • która zmarła wskutek wypadku;
  • która straciła życie w wyniku choroby zawodowej.

Jeśli natomiast chodzi o jego wysokość, to kwota nie uległa zmianie – wynosi 4 tysiące złotych niezależnie od tego, ile wyniesie koszt pogrzebu.

Cennik usług pogrzebowych – jak się prezentuje koszt pogrzebu?

Całkowity koszt pogrzebu zależy od regionu Polski, usług pogrzebowych i wybranego domu pogrzebowego. Średnie opłaty za pogrzeb prezentują się następująco:

  • odebranie zwłok i przewóz zwłok do chłodni – ok. 400 zł;
  • przygotowanie ciała do pochówku – ok. 300 zł;
  • przechowanie ciała w chłodni – doba to koszt ok. 50 zł;
  • organizacja uroczystości pogrzebowej – ok. 1200 złotych.

Pozostałe koszty związane z pogrzebem

Dodatkowe koszty dotyczą zakupu trumny. Najtańsze są trumny sosnowe (ok. 800 zł), a najdroższe – dębowe (ok. 3000 zł). Do tego być może musisz doliczyć wykupienie miejsca na cmentarzu (koszt: nawet kilka tysięcy złotych). Innym kosztem, który musisz ponieść, jest zakup pomnika, który również kosztuje średnio kilka tysięcy złotych. Do tego wszystkiego dochodzą wieńce, wiązanki pogrzebowe, czy tabliczki na trumnę. Dodatkowo jeśli zamierzasz przygotować stypę, to powinieneś liczyć się z wydatkiem ok. 40 zł za jednego gościa.

Przeczytaj
Kir żałobny – wszystko, co trzeba wiedzieć

Jaki jest koszt kremacji zwłok?

W ostatnich latach Polacy coraz częściej wybierają kremację zwłok. Cena pogrzebu z kremacją jest niższa, ponieważ do pochówku niepotrzebna jest trumna – zamiast niej trzeba kupić urnę, której koszt nie przekracza kilkuset złotych. Koszt kremacji zamyka się w tysiącu złotych.

Koszt pogrzebu tradycyjnego to minimum 5000 złotych. Oznacza to zatem, że zasiłek pogrzebowy zwykle bywa niewystarczający na pokrycie wszelkich kosztów związanych z pochówkiem zmarłego. Jeśli chcesz zmniejszyć ten wydatek i masz możliwość pochowania bliskiego w grobowcu rodzinnym, to powinieneś zdecydować się na ten krok, ponieważ w ten sposób możesz zaoszczędzić nawet 2500 złotych!

Zobacz także:

Archiwum: luty 2022
Opublikowany przez
Krzysztof

Ukończył studia wyższe na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie na kierunku teologia i od 2 lat pracuje w zakładzie pogrzebowym. Doświadczenie nauczyło go wrażliwości i wyrozumiałości w kontakcie z osobami korzystającymi z usług pogrzebowych. Prywatnie zajmuje się udzielaniem korepetycji z kaligrafii i udzielaniem porad na forach religijnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *