Mowa pogrzebowa – czym jest, kto powinien ją stworzyć i wygłosić?

mowa pogrzebowa

Wygłaszanie mowy pożegnalnej w Polsce staje się coraz popularniejsze. Musisz ją stworzyć i nie wiesz, jak się za to zabrać? Z jakich elementów powinna się składać mowa pogrzebowa? Udzielimy ci kilku pomocnych wskazówek!

Jednym z bardzo ważnych elementów ceremonii ostatniego pożegnania jest mowa pogrzebowa. Jeśli jej przygotowanie spadło na ciebie i nie wiesz, jak je napisać, to musisz przede wszystkim wiedzieć, że taka treść powinna uczcić pamięć zmarłego. Twoja przemowa powinna być streszczeniem wspólnych lat pełnych różnych wydarzeń i wzruszeń. Wiemy jednak, że realizacja tego zadania nie jest łatwa, dlatego pamiętaj, że jeśli nie czujesz się na siłach, to możesz krótką przemowę pogrzebową przekazać celebransowi ceremonii pogrzebowej.

Czym jest mowa pogrzebowa?

Mowa pogrzebowa, inaczej często nazywana laudacją, to przemowa w hołdzie zmarłemu wygłaszana podczas uroczystości pochówku. Powinna być ona przedstawieniem życia zmarłego, jego osobowości i czynów za pomocą słów, zwykle przynoszących ukojenie rodzinie i uczestnikom pogrzebu pogrążonym w żałobie. Krótko mówiąc – celem przygotowania mowy jest wspomnienie osoby, która odeszła i przekazanie podziękowań wszystkim przybyłych na uroczystość pogrzebową. To również ostatnia okazja na to, aby móc powiedzieć osobie zmarłej wszystko to, czego nie zdążyliśmy za jej życia.

Przeczytaj
Żałoba to rytuał związany ze stratą kogoś bliskiego. Czego nie wypada robić w żałobie? Jak należy ją przeżywać?

Kto powinien wygłosić mowę pogrzebową?

Zdecydowanie najczęściej mowa pogrzebowa jest wygłaszana przez osobę, która dobrze znała zmarłego. Zwykle jest to członek najbliższej rodziny osoby, która odeszła, czyli:

  • partner;
  • współmałżonek;
  • syn/córka;
  • rodzic;
  • rodzeństwo;
  • ktoś z bliskich przyjaciół.

Jeśli jednak najbliższa rodzina nie czuje się na siłach, aby przygotować mowę pogrzebową i później ją wygłosić, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby zajął się tym nawet dobry sąsiad! Warto tutaj podkreślić, że mówca powinien być zaopatrzony w tradycyjną, płócienną chusteczkę, ponieważ na pewno pojawi się niejedna łza…

Mowa pogrzebowa – elementy

Podczas przygotowywania mowy powinieneś skupić się na tym, aby zawiera cztery najważniejsze elementy takie jak:

  1. Przywitanie zgromadzonych żałobników: „Drodzy Zebrani”, „Witam wszystkich przybyłych”;
  2. Określenie celu przemowy: „Zebraliśmy się tutaj dzisiaj wszyscy, aby móc pożegnać śp…”;
  3. Wspomnienie i pożegnanie zmarłego;
  4. Podziękowanie za udział w uroczystości pogrzebowej.

Koniecznie należy pamiętać o tym, że mowa nie powinna być zbyt długa, ponieważ najpewniej przynajmniej kilka osób będzie chciało wystąpić. Nie może być również monotonna, a wypowiadane słowa powinny być zrozumiałe dla każdego. Co więcej – wykluczone jest, aby przemowa zawierała zbyt bezpośrednie sformułowania.

Co powinna zawierać mowa pogrzebowa?

Podczas tworzenia mowy należy skupić się na tym, aby przedstawiała ona życiorys osoby zmarłej. Wiele przemówień zaczyna się od przekazania historii z dzieciństwa. Mówca przytacza datę i miejsce urodzenia osoby śp. – to doskonały wstęp. Później można przejść do wspomnień o edukacji oraz życiu rodzinnym i zawodowym. Na pewno warto wspomnieć również o wszelkich ważnych wydarzeniach dla rodziny i samego zmarłego, które miały miejsce i mogą mieć znaczenie dla wielu zebranych osób. Należy także wymienić pozytywne czyny, czy wspomnieć o cechach charakteru. Niektórzy wprowadzają do mowy elementy humorystyczne i o ile nie ma w nich nic złego, to jednak nie zawsze są one wskazane. Należy raczej z nich zrezygnować, zwłaszcza jeśli rodzina nie wyraziła na nie zgody. Końcowy etap przemowy to przede wszystkim wymienienie najbliższych członków rodziny, którzy go żegnają i podziękowania dla wszystkich, którzy zdecydowali się towarzyszyć zmarłemu w ostatniej drodze na cmentarzu.

Przeczytaj
Jak się ubrać na pogrzeb zimą? Cenne wskazówki dotyczące ubioru

Najpiękniejsza mowa pogrzebowa

Przykład pięknej mowy pogrzebowej to:

Droga rodzino, szanowni goście. Zebraliśmy się dziś, aby towarzyszyć w ostatniej drodze zmarłej Annie Kowalskiej. Jej śmierć zaskoczyła nas i głęboko zasmuciła.

Nie jest mi łatwo wypowiadać te słowa, przecież z Anną przyjaźniłam się przez ponad dwadzieścia lat. Poznałyśmy się, kiedy obie nas życie jeszcze kształtowało. Nie byłabym taką samą osobą bez niej, a jej strata na zawsze odciśnie na mnie piętno. 

Anna była osobą niezwykle dobrą, o wielkim sercu dla ludzi. Nigdy nie szczędziła miłości swojej rodzinie i przyjaciołom, jej dzieciom, wnukom, mężowi, mnie. Nigdy nikomu nie odmówiła pomocy, nigdy nie zabrakło jej czasu dla bliźniego. Była zaangażowana w sprawy naszej społeczności. Brakować jej będzie nie tylko jej najbliższym, ale również wszystkim osobom, w których życiu istniała. 

Jej choroba i śmierć przyszła niespodziewanie. Anna do ostatnich chwil starała się zachować pogodę ducha, pocieszając nas i podtrzymując na duchu.

Dziękuję wszystkim zebranym za przybycie. Proszę o pamięć i modlitwę za Annę

Mowa pogrzebowa wygłoszona przez księdza

Jeśli mowę pogrzebową ma wygłosić ksiądz, szczególnie taki, który nie znał blisko zmarłej osoby, warto sporządzić listę elementów, o których zawarcie w tej mowie go poprosimy. W ten sposób możemy być pewni, że nasz bliski zostanie uczczony w taki sposób, w jaki go zapamiętaliśmy.

Mowa pogrzebowa dla taty

Wygłaszanie mowy pogrzebowej bliskiej osoby zawsze jest trudne. Tworząc jej tekst na pogrzeb ojca, możemy znaleźć się w sytuacji, w której nie wiemy, co powiedzieć. Warto wtedy przywołać szczęśliwe wspomnienie z dzieciństwa, które naprawdę pokazuje jego cechy.

Przeczytaj
Informacja o śmierci i pogrzebie – jak ją przekazać krewnym i znajomym? Jakie są różnice między nekrologiem a klepsydrą?

Mowa pogrzebowa dla mamy

Wygłaszając mowę pogrzebową dla mamy, warto przywołać taki jej obraz, jaki na zawsze chcemy zapamiętać. Związane z nią wspomnienia prawdziwie od serca, cytaty z jej ulubionych wierszy lub autorstwa jej ulubionych autorów z pewnością nam w tym pomoże.

Mowa pogrzebowa cytaty

Cytaty, których można użyć w mowie pogrzebowej to:

  • „Najważniejsze we wspomnieniach jest to, żeby mieć się gdzie zatrzymać i tam je wspominać” – Terry Prachett
  • „Wspomnienia ogrzewają człowieka od środka. Ale jednocześnie siekają go gwałtownie na kawałki” – Haruki Murakami
  • „Bóg widzi śmierć inaczej niż my, / my widzimy ją jako ciemny mur, / Bóg jako bramę…” – W. Flex
  • „Można odejść na zawsze, by stale być blisko…” – ks. J. Twardowski

Mowa pogrzebowa na wesoło

Wygłaszając mowę pogrzebową dla bliskiej osoby, możemy dostosować ją do osobowości ukochanej zmarłej osoby. Jeśli zawsze uwielbiała ona humor i wprost nie potrafiła znieść poważnych sytuacji, możesz przenieść to nastawienie również na jej pogrzeb. Trzeba jednak zrobić to z taktem i rozwagą.

Co absolutnie nie powinno znaleźć się w mowie?

Najpewniej każdy słyszał przysłowie, że o zmarłych mówi się dobrze albo wcale. Obowiązuje ono również dzisiaj. Należy mieć na uwadze, że mało który zmarły był święty za życia. Wielu z nich ma na swoim koncie niewiele pozytywnych uczynków. W takiej sytuacji stworzenie dobrej przemowy pogrzebowej bywa skomplikowane. Zawsze jednak powinieneś kierować się tym, że przemowa powinna być prawdziwa i pozbawiona kłamstw. Absolutnie jednak niedopuszczalne jest, aby w mowie pogrzebowej były wspomnienia o nieprawdziwych zdarzeniach. Zawsze można znaleźć jakieś mniej czy bardziej pozytywne zdarzenia z życia każdego człowieka – mogą one w końcu pochodzić z różnych etapów żywotu.

Przeczytaj
Akt zgonu – czym jest i kiedy należy go sporządzić? Jakie informacje zawiera karta zgonu? W jakich sytuacjach wymagany jest ten dokument?

O czym musisz pamiętać, wygłaszając mowę?

Nie stresuj się, jeśli zostałeś wybrany na mówcę. Musisz jednak zadbać o to, aby twoje słowa płynęły prosto z serca. Nie ma potrzeby, abyś uczył się mowy pogrzebowej na pamięć. Wystarczy, że całą treść spiszesz na kartce i odczytasz ją podczas ceremonii. Nie obawiaj się również tego, że twoje przemówienie nie będzie idealne. Jeśli twój głos będzie drżał lub zdążą ci się potknięcia językowe, to wiedz, że to zupełnie normalne, a wszyscy zgromadzeni na pewno to zrozumieją. Zanim nastąpi ten dzień, to pamiętaj, aby przynajmniej kilkakrotnie przeczytać na głos przygotowaną przemowę. W ten sposób się przygotujesz, a twoja mowa zostanie wygłoszona spokojnie, z odpowiednim taktem.

Mowa pożegnalna – podsumowanie

Wcale nie musisz wyróżniać się umiejętnościami literackimi, aby stworzyć dobrą mowę pogrzebową dla bliskiej osoby. I choć jest to oczywiście ogromna odpowiedzialność to jednocześnie również zaszczyt. Pamiętaj, że twoja wypowiedź nie musi być długa – najważniejsze jest to, aby była szczera, a wypowiadane słowa płynęły prosto z serca.

Zobacz także:

Przeczytaj
Ile trwa pogrzeb? Jak długo mniej więcej trwa ceremonia pogrzebowa?
Archiwum: luty 2022
Opublikowany przez
Krzysztof

Ukończył studia wyższe na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie na kierunku teologia i od 2 lat pracuje w zakładzie pogrzebowym. Doświadczenie nauczyło go wrażliwości i wyrozumiałości w kontakcie z osobami korzystającymi z usług pogrzebowych. Prywatnie zajmuje się udzielaniem korepetycji z kaligrafii i udzielaniem porad na forach religijnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *