Ile bank zabiera po śmierci właściciela konta bankowego?

ile bank zabiera po śmierci

W jaki sposób spadkobierca może wypłacić pieniądze zmarłego? Ile bank zabiera po śmierci właściciela indywidualnego rachunku bankowego? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w naszym artykule!

Śmierć bliskiej osoby to trudny moment nie tylko ze względu na bolesny proces żałoby, ale także ilość formalności, których musi dopełnić rodzina zmarłego. Obecnie większość osób posiada konta bankowe i to na nich znajdują się ich oszczędności. W poradniku wyjaśnimy, w jaki sposób możesz wypłacić pieniądze z rachunku zmarłej osoby. Dowiesz się również, ile bank zabiera po śmierci klienta. Przeczytaj także, co grozi za wypłacenie pieniędzy z konta po śmierci właściciela.

W jaki sposób bank dowiaduje się o śmierci właściciela rachunku?

Zastanawiasz się, skąd bank wie o śmierci właściciela konta? Zazwyczaj w oddziale pojawiają się krewni zmarłego, którym zależy na uregulowaniu spraw spadkowych. Jednak w przypadku, gdy nikt nie poinformuje banku o zgonie klienta, rachunek będzie aktywny przez 5 lat od daty wykonania ostatniej transakcji. Po tym czasie bank samodzielnie zweryfikuje, czy właściciel żyje. Zgodnie z prawem bankowym umowa rachunku bankowego ulega rozwiązaniu wraz z dniem śmierci właściciela tego rachunku.

Jak wypłacić pieniądze po śmierci właściciela konta?

Zanim wyjaśnimy, ile bank zabiera po śmierci posiadacza rachunku, przedstawimy krótką instrukcję dotyczącą wypłaty środków z konta osoby zmarłej. Na początku niezbędne jest dostarczenie do banku oryginału aktu zgonu, który należy przedstawić w oddziale.

Przeczytaj
Skąd notariusz wie o śmierci? Notarialny rejestr testamentów

Pamiętaj, że ta procedura obowiązuje, nawet jeśli posiadasz pełnomocnictwo do rachunku, ponieważ dokument ten wygasa wraz ze śmiercią osoby, która udzieliła ci upoważnienia. Po otrzymaniu aktu zgonu klienta bank blokuje konto, a środki na nim zgromadzone zostaną wypłacone dopiero po ustaleniu spadkobierców.

By doszło do wypłaty środków z rachunku bankowego po śmierci jego właściciela, niezbędne jest okazanie poniższych dokumentów:

  • postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku;
  • postanowienie o dziale spadku;
  • akt poświadczenia dziedziczenia.

Kto ma prawo do wypłaty pieniędzy z rachunku zmarłej osoby?

Z dalszej części artykułu dowiesz się, ile bank zabiera po śmierci posiadacza rachunku bankowego. Tymczasem wyjaśnimy, kto jest uprawniony do wypłaty środków na nim zgromadzonych.

Najważniejszym dokumentem w wypadku śmierci jest oczywiście testament. Jeżeli spadkodawca uwzględnił w nim środki finansowe zgromadzone na swoim koncie, osoby wskazane w dokumencie otrzymają je niezależnie od ich stopnia pokrewieństwa ze zmarłym.

W przypadkach, kiedy posiadacz rachunku nie pozostawił ostatniej woli, spadek zostaje podzielony zgodnie z zasadami dziedziczenia ustawowego. W związku z tym w pierwszej kolejności dziedziczą dzieci oraz małżonek, przy czym warto zaznaczyć, że partnerowi nie może przypaść mniej niż 1/4 całego spadku; następnie rodzice, rodzeństwo, dziadkowie, pasierbowie i pasierbice. Jeżeli nie ma żadnych osób uprawnionych do przyjęcia spadku, pieniądze z rachunku bankowego zmarłego trafiają do gminy, w której mieszkał on w dniu śmierci.

Ile bank zabiera po śmierci jednego z właścicieli rachunków? W przypadku, gdy małżonkowie posiadali konto w ramach wspólnoty majątkowej, kwestia dalszego korzystania ze zgromadzonych środków jest bardziej skomplikowana. W takiej sytuacji bank zamraża połowę pieniędzy, które podlegają dziedziczeniu, a pozostała część trafia do żyjącego partnera.

Przeczytaj
Jakie prawa ma konkubina po śmierci konkubenta? Wyjaśniamy

Ile bank zabiera po śmierci właściciela?

Zastanawiasz się, ile bank zabiera po śmierci właściciela indywidualnego rachunku bankowego? Wraz z otrzymaniem informacji o śmierci klienta bank blokuje konto i zamraża wszystkie znajdujące się na nim środki. Nie wiąże się to jednak z naliczeniem dodatkowych opłat, a bank nie pobiera nawet regularnych opłat za prowadzenie rachunku aż do zakończenia postępowania spadkowego.

Dzięki informacjom zawartym w naszym artykule wiesz, w jaki sposób należy poinformować bank o śmierci posiadacza indywidualnego rachunku bankowego. Pamiętaj, by nigdy nie wypłacać samodzielnie pieniędzy z konta, ponieważ tego typu działanie uznawane jest za przestępstwo.

Zobacz także:

Archiwum: styczeń 2023
Opublikowany przez
Krzysztof

Ukończył studia wyższe na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie na kierunku teologia i od 2 lat pracuje w zakładzie pogrzebowym. Doświadczenie nauczyło go wrażliwości i wyrozumiałości w kontakcie z osobami korzystającymi z usług pogrzebowych. Prywatnie zajmuje się udzielaniem korepetycji z kaligrafii i udzielaniem porad na forach religijnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *